Справа № 2-а-618/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Донецьк 28 вересня 2009 року
Будьоннівський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого: судді Тараньової В.С.,
секретаря судового засідання: Рачек А.В.
за участю позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька (далі – ПФУ), третя особа Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, - про визнання протиправним рішення, зобов’язання ПФУ здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Будьоннівського районного суду м. Донецька з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення, зобов’язання ПФУ здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позову вказав, що 2 жовтня 2008 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька із заявою про перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058) в зв’язку зі збільшенням трудового стажу. Однак відповідачем рішенням № 855 від 09.10.2008 року йому було відмовлено, так як у нього немає необхідного трудового стажу – 24 місяці за причиною заборгованості у ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України”, де він працював по 04.03.2008 року, перед Пенсійним фондом України в Пролетарському районі м. Донецька по страховим внескам.
Вважає рішення № 855 від 09.10.2008 року протиправним, необґрунтованим та таким, що порушує його права. Просить суд визнати недійсним рішення ПФУ № 855 від 09.10.2008 року та зобов’язання його здійснити перерахунок пенсії по трудовому стажу та заробітної платі з 02.10.2008 року.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні, додатково пояснив, що абзацом 2 ч. 4 ст. 42 „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” передбачено, що кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш, ніж через 2 роки після попереднього перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу після нарахування пенсії.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечував, надавши суду письмові заперечення, в яких зазначив, що 09.10.2008 року комісією по призначенню та перерахунку пенсій УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька прийнято рішення № 855, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за недостатністю страхового стажу після попереднього перерахунку (1 рік 3 місяці), у зв’язку з тим, що підприємство, на якому працював заявник , а саме ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України”, не сплатило страхові внески до пенсійного фонду за період з 01.04.2007 року по 28.02.2008 року. Право на перерахунок пенсії ОСОБА_1, на думку відповідача, буде мати після сплати підприємством страхових внесків за вказаний період.
Ухвалою суду від 08.05.2009 року до участі у справі була залучена третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.
За інформацією про сплату страхових внесків по ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України”, наданою суду Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, станом на 01.07.2009 року ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України” має заборгованість перед ПФУ в розмірі 1982714,39 грн., у тому числі по страховим внескам – 118843,47 грн.: 33,2% - 1146866,15 грн., 2% - 41564,32 грн., штрафним санкціям – 517924,47 грн., пені – 276359.45 грн.
Згідно з п. 5 ст. 106 Закону № 1058 та п. 10.11 Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року (зареєстрована в міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663) управління ПФУ в Пролетарському районі м. Донецька проводило перерозподіл сплачених сум страхових внесків ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України” протягом 2006, 2007, 2008, 2009 років. В зв’язку з цим сплата страхових внесків по ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України” зарахована по березень 2007 року.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
09.10.2008 року рішенням комісії по призначенню та перерахунку пенсій УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії за недостатністю страхового стажу після попереднього перерахунку (1 рік 3 місяці), у зв’язку з тим, що підприємство, на якому працював заявник , а саме ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України”, не сплатило страхові внески до пенсійного фонду за період з 01.04.2007 року по 28.02.2008 року. (а.с. 2)
Згідно з довідкою ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України” від 26.05.2009 року підприємством перераховані внески до Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька в повному обсязі по жовтень 2008 року. (а.с. 31)
Згідно з платіжними дорученнями, копії яких долучені до матеріалів справи, ДВАТ „Шахта імені 60-річчя Радянської України” регулярно перераховувала страхові внески до Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька в розмірі 33,2% і 20% протягом періоду з 01.04.2007 року по 28.02.2008 року. (а.с. 47 - 48)
Відповідно даних персоніфікованого обліку Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька трудовий стаж для перерахунку пенсії ОСОБА_1 враховувався по березень 2007 року. (а.с.36 - 37)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини 6 ст. 20 Закону № 1058 страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Статтею 106 Закону № 1058 передбачена відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій, та їх посадових осіб, зокрема, у відповідності до п. 5 ч. 9 цієї статті за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення — у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії — з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що право на перерахунок по трудовому стажу та заробітної платі пенсії у позивача ОСОБА_1 виникає з 01.10.2008 року.
Відповідно до ст. 3 Декрету КМУ „Про державне мито” із скарг на неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян, взімаєтся 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що на ден звернення позивача до суду скадає 3 грн. 40 коп.
Сплата позивачем суми судового збору підтверджена документально.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАСУ Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскількі позов підлягає задоволенню, судовий збір у розмірі 3, 40 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 86, 88, 159, 161, 163 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, про визнання протиправним рішення, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька № 855 від 9 жовтня 2008 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахуванні пенсії.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по трудовому стажу та заробітної платі з 01.10.2008 року з урахуванням фактично виплаченого.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Будьоннівський районний суд м. Донецька шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова виготовлена в повному обсязі 5 жовтня 2009 року.
Суддя