Справа № 2-а-5/07
НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Нововолинськ 14 лютого 2007 року
Нововолинський міський суд Волинської області під головуванням
судді Ференс-Піжук О.Р.
за участю секретаря Тимовської Н.В.
за участю позивача ОСОБА_1
за участю представника позивача ОСОБА_2
за участю представника відповідача Лободи Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську про визнання нечинним рішення про відмову у перерахунку пенсії,-
встановив:
29 листопада 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Нововолинську про визнання нечинним рішення про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу один місяць та стягнення з відповідача недоплаченої суми пенсії.
В судовому засіданні ОСОБА_1 змінив позовні вимоги, відмовившись від стягнення з відповідача на його користь недоплаченої пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що після призначення йому пенсії по віку в 1990 році він не працював. З 01 червня по 31 серпня 2006 року працював за трудовим договором у підприємця ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 і за цей період сплачував страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що набув право на перерахунок пенсі' згідно ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську із заявою про проведення такого перерахунку з врахуванням страхового стажу один місяць, але отримав відмову, яку просить визнати нечинною і задоволити його вимоги.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали з наведених в заяві підстав. Зазначають, що з набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу в 2004 році було проведено перерахунок пенсії із врахуванням страхового стажу 899 місяців. Після проведення перерахунку,
2
ОСОБА_1 в 2006 році з 1 червня працевлаштувався за трудовим договором і набув страхового стажу, один місяць якого просить врахувати при проведенні перерахунку у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону. Вважає, що зазначена норма не конкретизує тривалості страхового стажу, необхідного для перерахунку пенсії, а тому посилання відповідача у відмові на відсутність 24-х місяців страхового стажу оцінює, як незаконне.
Представник позивача ОСОБА_2 також зазначає, що згідно ст.24 Закону страховий стаж обчислюється в місяцях і до розрахунку необхідно брати один місяць страхового стажу ОСОБА_1 за 2006 рік. Вважає, що позивач має право на такий перерахунок, оскільки працював після призначення пенсії.
Представник відповідача Лобода Ю.В. позов не визнала і пояснила, що ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, який має становити не менш ніж 24 місяці. Не заперечила, що управлінням Пенсійного фонду України в м.Нововолинську з врахуванням листа-огляду № 9 Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 23 березня 2006 року, проводились перерахунки пенсій особам з урахуванням страхового стажу менш ніж 24 місяці, в т.ч. один, два, три, чотири місяці роботи, але згодом листом Пенсійного фонду України від 05 липня 2006 року вищезазначений лист огляд № 9 було відкладено і припинено проведення перерахунку пенсій незалежно від тривалості страхового стажу, що минув після призначення пенсії. Пояснила, що огляд запитань і відповідей щодо перерахунків пенсій згідно із ч.4 ст. 42 Закону, підготовлений Мінпраці і соціальної політики та Пенсійним фондом України, а, як зазначено у ч.2 ст. 103 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики надає разом з Пенсійним фондом роз'яснення з питань призначення перерахунку та виплати пенсій відповідно до цього Закону. На заперечення позовних вимог посилається на ст. 102 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", якою установлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону, провадиться з урахуванням не менш ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Просить в позові відмовити, в зв'язку з відсутністю у позивача необхідного страхового стажу.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, оглянувши пенсійну справу НОМЕР_1 ОСОБА_1, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 1990 року отримує пенсію за віком (протокол подання НОМЕР_2 від 08.10.1990р.(а.с ).
Як вбачається з документів, що містяться в Пенсійній справі ОСОБА_1 періодично проводяться перерахунки пенсій, в т.ч. в зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні та з більш високого заробітку (а.с.9).
3
З набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивачу ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м.Нововолинську здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2004 року із врахуванням страхового стажу 899 місяців.
Як вбачається з копії трудового договору (а.с.6) ОСОБА_1 з 01 червня 2006 року по 31 серпня 2006 року працював у підприємця ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, сплачуючи страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.
13 липня 2006 року ОСОБА_1 як пенсіонер, що працює звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткового страхового стажу, який він набув після перерахунку пенсії, що проводився 1 січня 2004 року.
Як вбачається з позовної заяви і пояснень позивача та його представника в суді, ОСОБА_1 при проведенні перерахунку просив врахувати йому страховий стаж тривалістю один місяць, набутий ним в 2006 році. Як пояснив ОСОБА_1 після призначення пенсії, тобто з 1990 року не працював, а влаштувався на роботу по договору 01 червня 2006 року і пропрацював до 31 серпня 2006 року, звільнившись за згодою сторін.
Із змісту ст. 42ч.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Відповідно до цієї статті, всі працюючі пенсіонери, кому пенсія була призначена до 01 січня 2004 року, набувають право на наступний перерахунок після 01 січня 2006 року. Згідно із зазначеною нормою, право на кожний перерахунок пенсії у працюючого пенсіонера настає не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Після 01 січня 2006 року ОСОБА_1 не працював, але вважає, що він по сплину двох років, тобто з 01 січня 2006 року має право на перерахунок пенсії призначеної до 01 січня 2004 року, оскільки напрацював, як застрахована особа додатковий стаж, зокрема просить врахувати йому один місяць для проведення перерахунку пенсії.
При цьому посилається на ч.4 ст. 42 Закону, і огляд запитань і відповідей щодо перерахунків пенсій, підготовлений Міністерством праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 24 липня 2006 року (запитання під № 3).
На підтвердження заперечень, представник відповідача посилається на лист Міністерства юстиції України від 26 липня 2006 року № 21-46-915 до Пенсійного фонду України, в якому зазначено, що з врахуванням вимог ст. 42 Закону, якщо особа, яка на момент призначення пенсії не працювала (або була звільнена з дати призначенння пенсії), а згодом працевлаштувалась і
4
відпрацювала два роки, то така особа буде мати право на перерахунок пенсії, відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Посилання при проведенні перерахунку пенсій, в т.ч. на підставі ч.4 ст. 42 Закону, на огляди запитань і відповідей є безпідставними, оскільки листи Мінпраці і Пенсійного фонду України не є нормативно-правовими документами, а носять рекомендаційний характер прикладного змісту, в яких висвітлюється думка того чи іншого фахівця органу виконавчої влади, який не наділений правом тлумачити Закон.
Офіційне тлумачення Конституції та Законів України, згідно ст. 13ч.1п.4 Закону України "Про Конституційний Суд України" віднесено до повноважень Конституційного Суду України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що право на перерахунок раніше призначеної пенсії мають застраховані особи (працюючі пенсіонери) лише після набуття ними не менш як двох років (24-х місяців) додаткового страхового стажу після призначення пенсії чи попереднього перерахунку, а тому відмовляє позивачу у задоволенні заявлених ним вимог, щодо проведення перерахунку з урахуванням одного місяця страхового стажу, який він набув у 2006 році.
Вимога щодо наявності не менш як 24-х місяців страхового стажу для перерахунку пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", закріплена у ст. 102 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", що діє з 01 січня 2007 року.
Керуючись ст.ст.11, 17 69, 71, 162, 163 КАС України, на підставі ст. 4, 42ч.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",-суд
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Нововолинську про визнання рішення управління ПФ України у м.Нововолинську про відмову у перерахунку пенсії за наявності додаткового страхового стажу в один місяць та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії з 01 липня 2006 року, з врахуванням страхового стажу один місяць - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий підпис
Згідно з оригіналом
Суддя О.Р.Ференс-Піжук