ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №2а-5037/09/1370
ОКРЕМА УХВАЛА
09 жовтня 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Кравчука В.М.
за участю секретаря судового засідання Ганачівської Л.Ю.
за участю представника позивача ОСОБА_1.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Залізничному районі м. Львова до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2про припинення підприємницької діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
Під час розгляду адміністративної справи за позовом Державної податкової інспекції в Залізничному районі м. Львова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2про припинення підприємницької діяльності Суд виявив порушення закону, яке полягає в наступному.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
У ст. 11 цього Закону визначено права органів ДПС. У випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, вони мають право, зокрема, звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності (пункт 17).
Порядок реалізації повноважень органів ДПС на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи передбачено Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України 19.02.1998 р. № 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.1998 р. № 552 з наступними змінами і доповненнями на час розгляду справи), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 р. за № 172/2612.
Відповідно до п. 8.6 Порядку обліку платників, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду із позовною заявою про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Обов'язковою умовою, яка передує зверненню до суду з позовом є встановлення факту відсутності у платника податків заборгованості перед бюджетом (п. 8.6. Порядку обліку).
У справі, що розглядається, як і в інших справах цієї категорії, органи ДПС, подають довідку про відсутність заборгованості перед бюджетом. Одночасно позивач посилається на неподання відповідачем звітності протягом одного року, оскільки саме ця обставина є підставою для припинення юридичної особи за ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Тому у кожній такій справі (і у справі, що розглядається) є акт не встановленої форми про те, що підприємець не подає декларації про доходи протягом певного часу (більше як один рік).
Суд звертає увагу, що неподання платником податків податкових декларацій - це порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 17.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який поширюється і на фізичних осіб-підприємців, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до п. 1.11 цього Закону, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Приймаючи до уваги функції та завдання органів ДПС, застосування штрафу - це їх обов'язок, а не право. Відтак, встановивши факт неподання податкових декларації, органи ДПС зобов'язані прийняти податкове рішення про застосування штрафу і стягувати його з порушника у встановленому порядку. Проте, в ході розгляду справи виявлено, що не зважаючи на встановлення факту неподання підприємцем ОСОБА_2. декларації про доходи з 01.04.2004р. по 28.05.2009р. (акт від 28.05.2009р.), керівником ДПІ штрафних санкцій, передбачених у п. 17.1.1 Закону, не застосовано. Це порушення має системний характер, оскільки присутнє в діяльності усіх податкових інспекцій міста Львова.
Таким чином, невиконання посадовими особами органів Державної податкової служби своїх обов'язків щодо прийняття рішення про застосування штрафу за неподання податкових декларації свідчить про порушення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», призводить до безпідставного звільнення платників податків від відповідальності за правопорушення, значних бюджетних втрат. Окрім того, такі дії містять ознаки службового злочину.
Відповідно до ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Оскільки Державна податкова адміністрація України має достатні повноваження для самостійного усунення виявлених порушень, причин та умов, що їм сприяють, Суд вважає за доцільне обмежитися внесенням окремої ухвали безпосередньо Державній податковій адміністрації України.
Керуючись ст. 166 КАС України, Суд -
У Х В А Л И В :
1. Постановити окрему ухвалу.
2. Окрему ухвалу направити в Державну податкову адміністрацію України для з 'ясування причини звільнення платників податків фізичних осіб - підприємців від відповідальності у вигляді штрафу за неподання податкових декларацій, передбаченого п. 17.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та вжити заходів до усунення причин та умов, що сприяють цьому порушенню.
3. Про вжиті заходи повідомити Львівський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адм іністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвалу, якщо її не скасовано, вона набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.М.Кравчук