Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #62632891

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


28 лютого 2017 року Справа № 904/10429/16


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


головуючого судді:Погребняка В.Я.,

суддів:Панової І.Ю., Короткевича О.Є.,

розглянувши касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Ренессанс-Клуб"

на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року

та постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року

у справі № 904/10429/16 господарського суду Дніпропетровської області

за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренессанс-Клуб"

доПершого заступника прокурора Дніпропетровської області в особі Дніпропетровської міської ради

треті особиТовариство з обмеженою відповідальністю "Регіонінвестгрупп" Виробниче ремонтне житлово-експлуатаційне підприємство Амур-Нижньодніпровського району

про усунення перешкод в користуванні власністю


за участю представників сторін: від Генеральної прокуратури України - Савицька О.В.


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року у справі № 904/10429/16 (суддя - Рудовська І.А.) зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренессанс-Клуб" (далі - ТОВ "Ренессанс-Клуб") до першого заступника прокурора Дніпропетровської області в особі Дніпропетровської міської ради про усунення перешкод в користуванні власністю - повернуто без розгляду.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року у справі № 904/10429/16 (головуючий суддя - Подобєд І.М., суддя - Сизько І.А., суддя Широбокова Л.П.) апеляційну скаргу ТОВ "Ренессанс-Клуб" залишено без розгляду, ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року у справі про повернення зустрічної позовної заяви ТОВ "Ренессанс-Клуб" залишено без змін.

Не погоджуючись з ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року та постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року у справі № 904/10429/16 ТОВ "Ренессанс-Клуб" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року у справі № 904/10429/16 скасувати, справу передати на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

В обґрунтування доводів касаційної скарги заявник посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, зокрема ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та п. 4 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 904/10429/16 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя Панова І.Ю. суддя Жукова Л.В. (протокол передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 31.01.2017 року в матеріалах справи).

Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 03.02.2017 року № 08.03-04/489 відповідно до п. 2.3.25 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, у зв'язку з перебуванням на лікарняному судді Жукової Л.В. призначено автоматичну зміну складу колегії суддів у судовій справі № 904/10429/16.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу суду колегії суддів від 03.02.2017 року у судовій справі № 904/10429/16 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я. (доповідач), суддя - Панова І.Ю. суддя - Короткевич О.Є.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, в провадженні господарського суду Дніпропетровської області знаходиться справа № 904/10429/16 за позовом першого заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренессанс-Клуб" про витребування майна з незаконного володіння.

ТОВ "Ренессанс-Клуб" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з зустрічним позовом до першого заступника прокурора Дніпропетровської області в особі Дніпропетровської міської ради про усунення перешкод в користуванні майном.

Крім того ТОВ "Ренессанс-Клуб" просило відстрочити сплату судового збору за подання зустрічного позову до ухвалення судового рішення у справі.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року у справі № 904/10429/16 зустрічну позовну заяву ТОВ "Ренессанс-Клуб" повернуто заявнику без розгляду, в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подачу зустрічної позовної заяви - відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року у справі № 904/10429/16 апеляційну скаргу ТОВ "Ренессанс-Клуб" залишено без розгляду, ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року у справі про повернення зустрічної позовної заяви ТОВ "Ренессанс-Клуб" залишено без змін.

Повертаючи зустрічну позовну заяву ТОВ "Ренессанс-Клуб" господарський суд Дніпропетровської області, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачем до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору, при цьому клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Дані висновки суду апеляційної інстанції відповідають вимогам процесуального закону та підтверджуються матеріалами справи.

Ст. 129 Конституції України встановлено основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Розмір та порядок сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" (у редакції Закону України від 22.05.2015 року № 484-VIII, що набрав чинності 01.09.2015 року).

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Пунктом 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" №7 від 21.02.2013 року роз'яснено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ "Ренессанс-Клуб" в обґрунтування клопотання про відстрочення судового збору вказувало на скрутне фінансове становище, яке обумовлене не тільки світовою фінансовою кризою, але й складною фінансовою ситуацією, що склалась в Україні з курсом іноземних валют відносно гривні, крім того, тяжке фінансове становище зумовлене підвищенням ціни на первинну сировину та паливно-мастильні матеріали.

Однак заявником, не доведено обставин свого складного фінансового становища, оскільки суду першої інстанції, на підтвердження доводів викладених в клопотанні про відстрочення сплати судового збору, не надано документів фінансово-господарської звітності підприємства, які містять відомості про стан активів та пасивів суб'єкта господарювання.

Положеннями ст. 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, то саме лише посилання на те, що складне фінансове становище ТОВ "Ренессанс-Клуб" обумовлене світовою фінансовою кризою та складною економічною ситуацією, яка склалась в Україні із курсом іноземних валют відносно гривні та підвищенням ціни на первинну сировину та паливно-мастильні матеріали не може слугувати підставою для відстрочення сплати судового збору.

За таких обставин, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, правомірно відмовив в задоволенні заяви ТОВ "Ренессанс-Клуб", щодо відстрочення сплати судового збору за подання зустрічної позовної заяви.

У відповідності до ст.1117 ГПК України перегляд у касаційному порядку судового рішення здійснюється касаційною інстанцією на підставі встановлених фактичних обставин справи, зі здійсненням перевірки застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Відповідно до ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення, залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій. У зв'язку з чим, відсутні підстави для скасування ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року та постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року у даній справі.

Керуючись статтями 1117, 1119 - 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :


Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ренессанс-Клуб" залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 28.11.2016 року та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.12.2016 року у справі № 904/10429/16 залишити без змін.



Головуючий: Погребняк В.Я.

Судді: Панова І.Ю.

Короткевич О.Є.





  • Номер:
  • Опис: витребування майна
  • Тип справи: Заміна, залучення нових учасників судового процесу, правонаступництво, залучення третьої особи (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 904/10429/16
  • Суд: Господарський суд Дніпропетровської області
  • Суддя: Погребняк B.Я.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.12.2016
  • Дата етапу: 04.05.2017
  • Номер:
  • Опис: усунення перешкод у користуванні власністю
  • Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
  • Номер справи: 904/10429/16
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Погребняк B.Я.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2017
  • Дата етапу: 18.04.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація