Справа № 1013/7737/2012
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2012 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Чернов Д. Є.
при секретарі Радзівон С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду при судовому розгляді цивільну справу за заявою ОСОБА_1; заінтересована особа: ОСОБА_2, Ірпінська міська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім’єю, -
в с т а н о в и в:
Заявник звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 1998 року вона та ОСОБА_3 почали проживати однією сім’єю по вул. Дзержинського № 36 в м. Ірпінь Київської області. Вказує, що вони вели спільне господарство, були пов’язані спільним побутом, мали спільний бюджет, проте шлюб в установленому законом порядку не зареєстрували. За час проживання однією сім’єю у них народилося двоє спільних дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, які зареєстровані та проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Заявник зазначає, що 02.07.2012 року ОСОБА_3 (далі –ОСОБА_6) помер. Після його смерті відкрилася спадщина на належні йому 17/100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель, що знаходяться в Київській області м. Ірпінь, вул. Дзержинського, 36 та земельну ділянку площею 0,0359 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в Київській області м. Ірпінь, вул. Дзержинського, 36. ОСОБА_6 після себе заповіту не залишив. Зазначає, що мати ОСОБА_6 ОСОБА_2 22.08.2012 року подала заяву до Ірпінської міської державної нотаріальної контори про відмову від своєї частки в спадщини на користь ОСОБА_1 В той же день, ОСОБА_1 подала заяву до Ірпінської міської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, але державним нотаріусом їй та матері ОСОБА_6 було роз’яснено, що ОСОБА_2 має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Разом з тим інші спадкоємці відсутні, а ОСОБА_1 може прийняти спадщину як спадкоємець четвертої черги тільки після встановлення факту проживання однією сім’єю із спадкодавцем не менше п’яти років, оскільки шлюб між нею та ОСОБА_6 зареєстрований не був. Вказує, що встановлення факту проживання однією сім’єю зі ОСОБА_6 не менш як п’ять років до часу спадщини їй необхідне, для прийняття нею спадщини та одержання свідоцтва про право на спадщину.
Враховуючи вищевикладене, просила встановити факт її проживання однією сім’єю з ОСОБА_3 однією сім’єю без реєстрації шлюбу з 1998 року по день його смерті 02.07.2012 року, та визнати її спадкоємцем четвертої черги після смерті спадкодавця.
Заявник, представник заявника в судове засідання з’явилися, заяву підтримали в повному обсязі, просили її задоволити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилася, до суду надійшла заява з проханням слухати справу у її відсутність, проти задоволення заяви не заперечує.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи, що підтверджується розпискою в матеріалах справи. До суду надійшла заява з проханням слухати у відсутність їхнього представника і винести рішення на підставі діючого законодавства.
Суд, вислухавши пояснення заявника, її представника, допитавши свідків по справі, дослідивши письмові докази по справі, спадкову справу № 340/2012 до майна померлого ОСОБА_3, вважає заяву такою, що підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що з 1998 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 почали проживати однією сім’єю по вул. Дзержинського № 36 в м. Ірпінь Київської області. Вони вели спільне господарство, були пов’язані спільним побутом, мали спільний бюджет, проте шлюб в установленому законом порядку не зареєстрували. За час проживання однією сім’єю у їх народилося двоє спільних дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.18) та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.19) які зареєстровані та проживають за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3.
В судовому засіданні встановлено, що 02.07.2012 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ОК № 248198 (а.с.8) та довідкою про причини смерті (а.с.9). Після його смерті відкрилася спадщина на належні йому 17/100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель, що знаходяться в Київській області м. Ірпінь, вул. Дзержинського, 36, що підтверджується договором дарування частини житлового будинку від 31.07.2002 р. (а.с.16) та на земельну ділянку площею 0,0359 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в Київській області м. Ірпінь, вул. Дзержинськго, 36, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 596436 (а.с.17). ОСОБА_6 після себе заповіту не залишив.
Судом встановлено, що мати ОСОБА_6 ОСОБА_2 22.08.2012 року подала заяву до Ірпінської міської державної нотаріальної контори про відмову від своєї частки в спадщини на користь ОСОБА_1 (а.с.46). В той же день, заявниця подала заяву до Ірпінської міської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини (а.с.45), але державним нотаріусом ОСОБА_1 та матері ОСОБА_6 було роз’яснено, що ОСОБА_2 має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Разом з тим інші спадкоємці відсутні, а ОСОБА_1 може прийняти спадщину як спадкоємець четвертої черги тільки після встановлення факту проживання однією сім’єю із спадкодавцем не менше п’яти років, оскільки шлюб між нею та ОСОБА_6 зареєстрований не був.
Свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8 в судовому засіданні дали аналогічні покази та підтвердили той факт, що заявниця та ОСОБА_3 проживали однією сім’єю з 1998 року по день його смерті, були пов’язані спільним побутом, разом виховували дітей.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Зазначені вище обставини стверджуються копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії 1-ОК № 248198, копією довідки про причину смерті, копією технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду, копією договору дарування частини житлового будинку від 31.07.2002 р., копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 596436, копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії 1-БК № 096023, копією свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії 1-БК № 274398 та іншими матеріалами справи.
Виходячи із вище викладеного, суд прийшов до висновку, що заява знайшла своє підтвердження у судовому засіданні і підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі ст. ст. 1216, 1218, 1223 ч.2, 1264, 1274 ч.2, керуючись ст. ст. 3, 4, 6-8, 10, 11, 15, 30, 57, 60, 64, 88, 212-215, п. 5 ч. 2 ст. 234, п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Заяву задовольнити повністю.
Встановити факт проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 з ОСОБА_3 з 1998 року по 2 липня 2012 року.
Визнати ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги після смерті спадкодавця ОСОБА_3, який помер 02.07.2012 р.
Копію рішення направити заінтересованим особам для відома.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_9