Справа №2-а-1273/09р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2009 року Володарський районний суд Донецької області у складі
судді: Подліпенця Є.О.
при секретарі: Павловій І.В.
за участю осіб, які приймали участь у справі:
позивачки: ОСОБА_1
представник відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Володарське справу адміністративного судочинства за позовом:
ОСОБА_1 до
Управління праці та соціального захисту населення
Володарської райдержадміністрації в Донецькій області
про стягнення щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з дійсною позовною заявою, в обґрунтування якої зазначає, що:
Вона є матір’ю дитини – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Перебуває на обліку у відповідача та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. За період з квітня 2007 року по липень 2008 рік їй було сплачено лише 2322,54 грн. З розміром сплати допомоги вона не згодна, т.я. згідно Закону України від 21.11.1992 року “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” їй повинно виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Відповідач був зобов’язаний виплачувати їй допомогу не в розмірі 129,03 грн. щомісячно, а в розмірі прожиткового мінімуму для дітей в віці до 6 років, т.б. за вказаний період відповідач повинен був сплатити допомогу в розмірі 8301 грн. Різниця між виплатами складає 5978,46 грн. На підставі цього вона просить стягнути з відповідача на її користь матеріальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 5978,46 грн. за період з 1.04.2007 року по 2.09.2008 року.
Крім цього позивачка надала суду заяву в якій просила поновити строк звернення до суду з даним позовом, оскільки строк був пропущений з поважної причини, а саме в зв’язку з знаходженням на її утриманні малолітньої дитини, яку не було можливості залишити.
В судовому засіданні обгрунтовуючи свої вимоги позивачка пояснила, що дитину народила 2 вересня 2005 року. Перебуває на обліку в Управління праці і соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації, яка проводить щомісяця виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, але вона не згодна з розміром проведених відповідачем виплат, тому що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років виплачується їй в меньшому розмірі, ніж визначено Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», розмір цієї допомоги визначений як сума не меньше прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей до 6 років, а тому вона, вважає що порушені її права на отримання гарантованої державою соціальної допомоги, які не можуть бути обмежені, а тому просила стягнути з відповідача на її користь недоотриману матеріальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 5978,46 грн. за період з 1.04.2007 року по 2.09.2008 року. Також просила поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі, представив письмові заперечення на позов, в яких зазначає, що дійсно позивачка знаходиться на обліку в УПСЗН Володарської райдержадміністрації, як мати, яка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку як працюючим жінкам. Позивачка відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, який в теперішній час регулює дані відносини між сторонами, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку. Ці витрати на виплату здійснюються за рахунок коштів Держбюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. П.п.7 п.23 розділу 11 (внесення змін до деяких законодавчих актів) Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” 107-VI від 28.12.2007 року, частину 1 ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” викладено у новій редакції, а саме, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Необхідних документів з цього приводу (довідки про свої доходи) відповідно до Постанови КМ України “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” №1751 позивачка не надавала, а тому їй сплачувалась мінімальна допомога. Положення п.п.7 п.23 рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року скасовано не було, а тому вважає, посилання позивачки у позові на рішення Конституційного суду є безпідставним. До спірних правовідносин просив застосувати строк звернення до суду відповідно до ст.99-100 КАС України, пояснивши, що позивачка пропустила річний строк для оскарження, без поважних причин.
Ознайомившись з позовною заявою, вислухавши думку позивачки представника відповідача, розглянувши письмові заперечення проти позову, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню по слідуючим підставам:
Суд вважає встановленим, проти чого не заперечувалось сторонами, що позивачка ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПСЗН Володарської райдержадміністрації, як мати, що здійснює догляд за дитиною – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом з нею та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам з квітня 2007 року. Загальна допомога, яка була сплачена позивачці за період з квітня 2007 року по вересень 2008 року складає 2365,90 грн.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 5 зазначеного Закону передбачено, що такі виплати призначають та здійснюють органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Враховуючи правовідносини, що виникли між сторонами, суд вважає, що у даному випадку необхідно застосовувати не норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", т.я. даний закон є загальним, а до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Оскільки даний Закон застосовується у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування. У той час як спір вирішується стосовно державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру по догляду за дитиною КМ України не делеговані.
В запереченнях йдеться посилання на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначання і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751 із змінами та доповненнями.
За пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням викладеного, та враховуючи, що позивачка знаходилася на обліку у відповідача з 01.04.2007 року по 02.09.2008 року сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1863,12 грн. - за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи з такого розрахунку за :
за липень (463/31*23-129,03)=214 грн. 49 коп., за серпень (463-132, 64) = 330 грн.36 коп.; за вересень (463-134,45)=328 грн. 55 коп.; за жовтень (470- 136, 13 грн.) = 333 грн. 87 коп., за листопад (470-140,05) = 329 грн. 95 коп., за грудень (470-144,1) = 325 грн. 90 коп.
Суд вважає, що відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а тому не є підставою для відмови в задоволені вимог позивачки за вказаний період.
Ст.99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, згідно ст.100 ч.1 КАС України якщо на цьому наполягає одна із сторін, є пропущення строку для звернення до суду.
Позивачка просить поновити строк для звернення до суду. Суд вважає, що в даному випадку є підстави для визнання причини пропуску строку звернення до суду поважними та його поновленню, оскільки права позивачки було обмежено шляхом прийняття нормативних актів, тому через юридичну необізнаність, наявність на утримані малолітньої дитини, крім того дії відповідача, які безпосередньо відповідають за реалізацію законодавства при здійснені ними нарахування та виплат допомоги по догляду за дитиною, не прийняло ніяких заходів при прийнятті на облік повідомити про права позивачки в цих правовідносинах, які виникли між ними.
Що стосується заявлених вимог за 2008 рік, то ці вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
Відповідно ст.58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року із змінами та доповненнями з 01.01.2008 року прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений-526 грн., з 1 квітня-538 грн., з 1 липня -540 грн., з жовтня-557 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Оскільки внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, то дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році у розмірах менших, ніж встановлено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є правомірними.
На підставі викладеного, розглядаючи позов, в межах заявлених вимог, суд вважає, що вимоги позивачки в цієї частині задоволенню не підлягають.
Згідно частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Вимог по стягненню судового збору не заявлялось.
Керуючись ст.ст.159-163 КАС України, Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІ від 21.11.1992 року із змінами та доповненнями, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 р. із змінами та доповненнями, Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року із змінами та доповненнями, Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, суд , -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративній позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації в Донецькій області про стягнення щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації в Донецькій області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1863 /одна тисяча вісімсот шістдесят три/ гривні 12 копійок - за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 24.09.2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 30.09.2009 року.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження до Адміністративного Апеляційного суду Донецької області через Володарський районний суд протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі з 30.09.2009 року.
Апеляція на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Володарський районний суд до Адміністративного Апеляційного суду Донецької області.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Є.О. Подліпенець