Справа №2-а-1318/09р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2009 року Володарський районний суд Донецької області у складі
судді: Подліпенця Є.О.
при секретарі: Павловій І.В.
за участю осіб, які приймали участь у справі:
представник відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Володарське справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації в Донецької області про визнання поважної причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та його поновлення, зобов’язання провести перерахунок та виплату недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з дійсною позовною заявою, в обґрунтування якої зазначає, що:
Вона є матір’ю дитини – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. За період з червня 2007 року по лютий 2009 року їй було сплачено лише 2749,66 грн. З розміром сплати допомоги вона не згодна, т.я. згідно ст.15 Закону України від 21.11.1992 року “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» їй повинно виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Відповідач був зобов’язаний виплачувати їй допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дітей в віці до 6 років. Вона зверталась до відповідача з вимогою про перерахунок розміру сплачуваної допомоги, але їй було відмовлено в цьому, в зв’язку з тим, що така виплата не передбачена законодавством. Крім цього зазначила, що вона пропустила строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, у зв’язку з тим, що вона є юридично необізнаною людиною, на її утриманні знаходилася малолітня дитина і тому вона не мала змоги своєчасно звернутися до суду, та просила поновити їй строк для звернення до адміністративного суду з позовом. На підставі цього позивачка просить зобов’язати УПСЗН Володарського району перерахувати та сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дитини віком до 6 років за період з 01.01.2008 року по 31.05.2009 р. в сумі 6549,50 грн.
Позивачка та її представник у судове засідання не з’явились, але надали суду письмові заяви про розгляд справи у їх відсутність, крім того, підтримали заявлені вимоги та наполягали на їх задоволені, що дає суду право розглянути справу у їх відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову у повному обсязі, представила письмові заперечення на позов, в яких зазначає, що дійсно позивачка знаходиться на обліку в УПСЗН Володарської райдержадміністрації, як мати, яка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку як працюючим жінкам. Позивачка відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, який в теперішній час регулює дані відносини між сторонами, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку. Ці витрати на виплату здійснюються за рахунок коштів Держбюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. П.п.7 п.23 розділу 11 (внесення змін до деяких законодавчих актів) Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” 107-VI від 28.12.2007 року, частину 1 ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” викладено у новій редакції, а саме, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Необхідних документів з цього приводу (довідки про свої доходи) відповідно до Постанови КМ України “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” №1751 позивачка не надавала, а тому їй сплачувалась мінімальна допомога. Положення п.п.7 п.23 рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року скасовано не було, а тому вважає, посилання позивачки у позові на це рішення є безпідставним. До спірних правовідносин просила застосувати строк звернення до суду відповідно до ст.99-100 КАС України, пояснивши, що позивачка пропустила річний строк для оскарження, без поважних причин.
Ознайомившись з позовною заявою, розглянувши заяви позивачки та її представника, вислухавши думку представника відповідача, розглянувши письмові заперечення проти позову, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав:
Суд вважає встановленим, проти чого не заперечувалось сторонами, що позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПСЗН Володарської райдержадміністрації, як мати, що здійснює догляд за дитиною – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом з нею та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з червня 2007 року по лютий 2009 р. Загальна допомога позивачці за період з червня 2007 року по лютий 2009 року складає 2749,66 грн. 18.02.2009 р. зверталась з заявою до відповідача про перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного розміру у розмірі пожиточного мінімуму для дітей в віці до 6 років, але ж їй у цьому було відмовлено, роз’яснено про необхідність подачі необхідних документів, для виплати допомоги більш, ніж у мінімальному встановленому розмірі.
Ст.99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, згідно ст.100 ч.1 КАС України якщо на цьому наполягає одна із сторін, є пропущення строку для звернення до суду.
Позивачка просить поновити строк для звернення до суду, а представник відповідача заперечує проти цього. Суд вважає, що в даному випадку строк звернення до суду пропущено позивачкою без поважних причин, оскільки її доводи суд вважає недоведеними.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Ч.1 ст.1 вказаного Закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів (ст.4 Закону).
Статтею 5 зазначеного Закону передбачено, що такі виплати призначають та здійснюють органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Враховуючи правовідносини, що виникли між сторонами, суд вважає, що у даному випадку необхідно застосовувати не норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", т.я. даний закон є загальним, а до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Оскільки даний Закон застосовується у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування. У той час як спір вирішується стосовно державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно ст.58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року із змінами та доповненнями з 01.01.2008 року прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений-526 грн., з 1 квітня-538 грн., з 1 липня -540 грн., з жовтня-557 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до Закону України „Про державний бюджет на 2009 рік” вiд 26.12.2008 № 835-VI із змінами та доповненнями - Допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Прожитковий мінімум на одну дитину віком до 6 років встановлений-557 грн.
Відповідно до пункту 22 «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога виплачується, що дорівнює різниці з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009 року-75 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України надання висновку про неконституційність цих законів у відповідній частці не є компетенцією місцевого загального суду, якій діє як адміністративний суд, оскільки це юрисдикція Конституційного Суду України. Оскільки внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, внесені зміни до цього Закону є діючою, то суд вважає, що дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008-2009 році у розмірах менших, ніж в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дитини віком до 6 років є правомірними.
На підставі викладеного, розглядаючи позов, в межах заявлених вимог, суд вважає, що вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІ від 21.11.1992 року із змінами та доповненнями, Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року із змінами та доповненнями, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року N 835-VI, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Постановою Кабінета Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», із змінами та доповненнями, суд , -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації в Донецької області про визнання поважної причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та його поновлення, зобов’язання провести перерахунок та виплату недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити у повному обсязі.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 15.09.2009 року.
Повний текст постанови буде виготовлений 22.09.2009 року.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження до Адміністративного Апеляційного суду Донецької області через Володарський районний суд протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі з 22.09.2009 року.
Апеляція на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Володарський районний суд до Адміністративного Апеляційного суду Донецької області.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Є.О. Подліпенець