ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" вересня 2009 р. Справа № 3/1-09
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді
суддів:
при секретарі ,
за участю представників сторін:
від позивача: Жейда І.І. (довіреність №216-08-215 від 03.03.2008р.),
від відповідачів:
- державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України:
Кравчук О.П. (довіреність №01-01/1363 від 19.06.2009р.),
Хоруженко В.А. (довіреність №01-01/2827 від 26.12.2008р.) - був присутній 10.09.2009р.,
- товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації": Дриль А.М. - керівник,
від третіх осіб:
- КП "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації": Кушнір В.А. - виконуючий обов'язки начальника, Березюк С.Я. (довіреність №357 від 24.02.2009р.),
Коваль В. А. (довіреність №695 від 25.03.2009р.),
- КП "Ямпільське районне бюро технічної інвентаризації": Іщук Т.П. (довіреність №924 від 04.09.2009р.),
- КП "Барське районне бюро технічної інвентаризації": Телятніков С.Ю. (довіреність від 27.04.2009р.), Ковчук В.В. (довіреність від 25.02.2009р.),
від прокуратури: Колівошко С.М. (посвідчення №НОМЕР_1) - була присутня 10.09.2009р.,
розглянувши апеляційні скарги державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України та товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації"
на рішення господарського суду Вінницької області
від "22" квітня 2009 р. у справі № 3/1-09 (суддя Колбасов В.В.)
за позовом першого заступника прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницької обласної ради (м. Вінниця)
до державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України
(м. Київ),
товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" (м. Вінниця)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - комунального підприємства "Вінницьке обласне бюро технічної інвентаризації" (м. Вінниця), комунального підприємства "Ямпільське районне бюро технічної інвентаризації" (м. Ямпіль Вінницької області) та комунального підприємства "Барське районне бюро технічної інвентаризації" (м. Бар Вінницької області)
про визнання недійсним договору №6/4 від 02 вересня 2008 року про організацію доступу до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно", -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2009 року перший заступник прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницької обласної ради звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, інтереси якого представляє Вінницька філія державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, та до товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" про визнання недійсним на підставі ч.1 ст.203,ст.215 Цивільного кодексу України договору про організацію доступу до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власників на нерухоме майно" №6/4, укладеного 02 вересня 2008 року між державним підприємством "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України та товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації".
Прокурор в позовній заяві вказує, що зміст оспорюваного договору суперечить вимогам Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень". Вважає, що договір укладено в порушення загальних вимог, встановлених ст.203 Цивільного кодексу України, оскільки ТОВ "Вінницький департамент технічної документації " не є комунальним підприємством БТІ і відповідно до вищезазначеного закону не вправі здійснювати передбачену договором діяльність та мати доступ до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 22 квітня 2009 року у справі №3/1-09 позов задоволено.
Визнано недійсним договір №6/4 від 02 вересня 2008 року, укладений між державним підприємством "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України в особі виконуючого обов'язки директора Вінницької філії Козак Л.В. та товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації".
Стягнуто з державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України 42,50 грн. державного мита в доход Державного бюджету.
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" 42,50 грн. державного мита в доход Державного бюджету.
Стягнуто з державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України 69,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход Державного бюджету.
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" 69,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход Державного бюджету.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначене рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, порушення норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що місцевим господарським судом не прийнято до уваги вимоги законодавства з приводу нормативного регламентування процедури отримання доступу підприємствами БТІ до реєстру прав власності на нерухоме майно, підстав отримання останніми такого доступу та порядку організації роботи БТІ з реєстром прав власності на нерухоме майно, функції з адміністрування якого покладено на ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України.
Не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (далі - Закон) регламентує відносини державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та визначає суб'єктний склад таких відносин, оскільки, на його думку, зазначений нормативний акт визначає державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Вважає, що місцевий господарський суд дійшов неправомірного висновку про те, що пункт 5 Прикінцевих положень Закону може бути використаний як такий, що забороняє здійснювати державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно не комунальним підприємствам БТІ.
Вказує, що судом не враховано нормативно - правові акти, які регламентують державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно і не диференціюють підприємства БТІ за формою власності та не містять заборони по здійсненню такої діяльності підприємствами з формою власності, відмінною від комунальної, законодавством не встановлено обмежень для здійснення суб'єктами господарювання своєї діяльності в межах певної території.
Відповідач вважає, що місцевим господарським судом безпідставно відхилено його клопотання про зупинення розгляду справи до набрання чинності рішення у іншій справі про визнання недійсним статуту ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" та про залучення в якості третіх осіб - двох інших підприємств БТІ, інтереси яких можуть бути зачеплені рішенням у даній справі.
ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України вказує, що є невірним твердження суду, що Вінницька обласна рада є органом, який має делегувати повноваження по здійсненню державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Зазначає, що в ході розгляду справи не надано суду доказів та фактів, які б свідчили про те, що оспорюваний договір порушує інтереси держави.
Вважає необґрунтованими посилання суду першої інстанції в якості підстав для задоволення позову на статті 203 та 215 Цивільного кодексу України, оскільки оспорюваний договір не суперечить положенням нормативно-правових актів, що регламентують процес здійснення державної реєстрації прав власності та порядок отримання доступу до реєстру прав власності на нерухоме майно.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду Вінницької області від 22 квітня 2009 року у справі №3/1-09, товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначене рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі ТОВ "Вінницький департамент технічної документації", погоджуючись з доводом апеляційної скарги ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, зазначає, що процес здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно не можна ототожнювати з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки обов'язки щодо державної реєстрації на нерухоме майно та їх обтяжень будуть покладені на центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його регіональні відділення.
Товариство вважає неправильним висновок суду першої інстанції щодо суперечності оспорюваного договору положенням ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України.
Зазначає, що ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" не порушує будь-яких прав та законних інтересів Вінницької обласної ради, яка, на його думку, не може бути позивачем.
В ході розгляду вищевказаних апеляційних скарг, комунальне підприємство "Ямпільське районне бюро технічної інвентаризації" та комунальне підприємство "Барське районне бюро технічної інвентаризації" залучені до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, оскільки рішення у справі може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін.
Прокурор, Вінницька обласна рада, комунальне підприємство "Вінницьке обласне бюро технічної інвентаризації", комунальне підприємство "Барське районне бюро технічної інвентаризації" та комунальне підприємство "Ямпільське районне бюро технічної інвентаризації" у письмових відзивах на апеляційні скарги зазначають про необґрунтованість скарг, просять залишити рішення господарського суду Вінницької області без змін, а апеляційні скарги без задоовлення.
Представники ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України та ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" в судовому засіданні апеляційні скарги підтримали.
Представник ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України в судовому засіданні 29 вересня 2009 року заявив клопотання про припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, посилаючись на укладення з ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" додаткової угоди, згідно з якою з 22 вересня 2009 року розірвано оспорювану угоду.
Прокурор, представник позивача та представники третіх осіб в судовому засіданні проти апеляційних скарг заперечують, просять залишити рішення господарського суду Вінницької області без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
Заслухавши прокурора, представників сторін та третіх осіб, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що скарги задоволенню не підлягають.
При цьому виходить з наступного.
02 вересня 2008 року державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України ( далі - підприємство) в особі виконуючого обов'язки директора Вінницької філії Козак Людмили Володимирівни, що діє на підставі Положення про філію та довіреності від 01.08.2008 року №01-01/1571, та товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" (далі - товариство) уклали договір №6/4 про організацію доступу БТІ до користування автоматизованою електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" (далі - договір) (а.с.13-15, т.1).
Відповідно до пункту 1.1 договору предметом договору є організація підприємством доступу БТІ до користування автоматизовано електронною системою "Реєстр прав власності на нерухоме майно" (далі - реєстр) шляхом безоплатного встановлення на комп’ютери БТІ клієнтської частини автоматизованої електронної системи реєстр, організації каналу зв’язку, а також надання БТІ відповідних ідентифікаторів та паролів для доступу до реєстру з метою:
- реєстрації прав власності на нерухоме майно;
- видачі витягів та виготовлення свідоцтв про право власності на нерухоме майно;
- надання інших послуг з реєстру для заявників юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів ), а також осіб, які представляють їх інтереси.
Згідно з пунктом 1.2 договору підприємство безоплатно постачає на замовлення БТІ спеціальні бланки для видачі витягів з реєстру та свідоцтв про право власності на нерухоме майно ( надалі - спеціальні бланки).
Пунктом 1.3 договору передбачено, що порядок користування реєстром та порядок постачання спеціальних бланків регламентується нормативними актами Міністерства юстиції України, наказами, інструкціями підприємства, іншими нормативно-правовими актами та цим договором.
Згідно з постановою виконкому Вінницької обласної Ради депутатів трудящих від 22 червня 1944 року №287 комунальне підприємство "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації " почало свою діяльність з 1944 року (а.с.10-11, т.2).
Наказом виконкому Вінницької обласної ради депутатів трудящих від 18 жовтня 1951 року №1901 "Про штат адміністративно-управлінського персоналу бюро технічної інвентаризації міст Вінницької області" зобов'язано обласний відділ комунального господарства і виконкоми міських Рад депутатів трудящих, зокрема, в 2-х місячний строк ліквідувати обласне інвентаризаційне бюро і на базі ліквідованого обласного інвентаризаційного бюро організувати міжміське бюро технічної інвентаризації в м.Вінниці при Облкомунгоспі, наказом по Міністерству комунального господарства УРСР від 13 листопада 1951 року №487 затверджено Типове положення про Вінницьке бюро по технічній інвентаризації при обласному відділі комунального господарства (а.с.12-15, т.2).
Згідно з наказом завідуючого обласним відділом комунального господарства від 12 лютого 1973 року №47 за Вінницьким обласним об'єднаним бюро технічної інвентаризації закріплено зону обслуговування, яка включає: м.Вінницю, Вінницький район, Жмеринський район, Калинівський район, Козятинський район, Погребищенський район, Липовецький район, Хмільницький район та Тиврівський район (а.с.222, т.2).
Згідно з рішенням 12 сесії 23 скликання Вінницької обласної ради від 08 лютого 2000 року змінено найменування підприємства на комунальне підприємство "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації".
Рішенням 23 сесії 3 скликання Вінницької обласної ради №487 від 12 жовтня 2001 року затверджено статут комунального підприємства "Вінницьке обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації" (а.с. 48-56, т.2).
Статтею 1 статуту комунального підприємства "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" (із змінами і доповненнями), перереєстрованого виконавчим комітетом Ленінської районної ради народних депутатів м.Вінниці за розпорядженням від 20 березня 1997 року №40-р, визначено, що КП "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" було засноване державою як державне підприємство згідно з діючим на час заснування законодавством. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року №311 та рішення 10 сесії 21 скликання Вінницької обласної Ради народних депутатів від 30 жовтня 1992 року передане до обласної комунальної власності та перереєстроване в державне комунальне підприємство "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації". На підставі ч.2 п.10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" перейшло до спільної власності територіальних громад області та знаходиться в управлінні Вінницької обласної Ради, яка відповідно до п.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює права суб'єкта власності.
27 грудня 2006 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної інвентаризації", що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію. Статут господарського товариства затверджено зборами учасників від 23 грудня 2006 року. Його засновниками є громадяни ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 (а.с.32-38, т.1).
В період діяльності ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" , а саме:01 серпня 2008 року та 02 лютого 2009 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів товариства.
Розділом 2 статуту ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" визначено мету і предмет господарської діяльності товариства, що складається, зокрема, з: проведення технічної інвентаризації, паспортизації і оцінки житлових, нежитлових споруд і будівель, інженерних споруд тепло - газопровідного і каналізаційного господарства; виготовлення технічної документації для приватизації житла, будівель, споруд та приміщень, які проводяться органами Фонду державного майна та органами місцевого самоврядування; видача свідоцтв про право власності фізичним і юридичним особам на нерухоме майно; надання послуг фізичним та юридичним особам по здійсненню державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Прийняття і перевірки документів, поданих для реєстрації прав власності на нерухоме майно; прийняття рішення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно або відмову в реєстрації прав; внесення записів до реєстру прав власності на нерухоме майно; вчинення написів на правовстановлюючих документах; видача витягів з реєстру прав власності на нерухоме майно; надання послуг фізичним та юридичним особам по підготовці документів при розподілу та виділу будинковолодінь.
Як вбачається з матеріалів справи ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України звернулось з пропозицією до КП "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" (далі - КП "ВООБТІ") укласти договір на надання інформаційно-технічних послуг.
Розглянувши умови даного договору, КП "ВООБТІ" листом від 13 грудня 2002 року №2096 відмовилось від його укладення, при цьому надавши письмове обґрунтування підстав відмови від укладання даного договору (а.с.97-99, т.1).
Відповідно до листа державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України від 08 вересня 2008 року №540, акта про підключення до автоматизованої електронної системи "Реєстр прав власності на нерухоме майно" від 08 вересня 2008 року до зони обслуговування, в якій здійснює діяльність ТОВ "Вінницький департамент технічної інвентаризації", належить: Вінницький район, м.Жмеринка, Жмеринський район, Калинівський район, м.Козятин, Козятинський район, Липовецький район, Літинський район, Тиврівський район, Погребищенський район, м.Хмільник, Хмільницький район, Барський район, Ямпільський район (а.с.45,т.1).
КП "ВООБТІ" звернулось з листами №3037 від 09 вересня 2008 року, №3059 від 12 вересня 2008 року до Вінницької філії державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України щодо постачання спеціальних бланків документів та про підключення підприємства до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Вінницька філія державного підприємства листом від 19 вересня 2008 року №559 повідомила КП " ВООБТІ " про те, що 08 вересня 2008 року до автоматизованої електронної системи "Реєстр прав власності на нерухоме майно" підключено бюро технічної інвентаризації, зонами якого є м.Вінниця, Вінницький район, м. Жмеринка, Жмеринський район, Калинівський район, м. Козятин, Козятинський район, Липовецький район, Літинський район, Тиврівський район, Погребищенський район, м.Хмільник, Хмільницький район, Барський район, Ямпільський район. У зв’язку з тим, що КП "ВООБТІ" не підключено до реєстру, у підприємства відсутні підстави надання спеціальних бланків для видачі свідоцтв про права власності.
10 вересня 2008 року Головним управлінням юстиції у Вінницькій області направлено державним та приватним нотаріусам області до відома та використання в роботі лист Вінницької філії ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України №540 від 08 вересня 2008 року про підключення з 08 вересня 2008 року до автоматизованої електронної системи "Реєстр прав власності на нерухоме майно" ТОВ "Вінницький департамент технічної інвентаризації" з відповідною зоною обслуговування.
16 вересня 2008 року Вінницька філія ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України за вихідним №555 проінформувала міські, селищні та сільські ради Вінницької області про зміни, що сталися, та надіслала на їх адреси листи про те, що з 08 вересня 2008 року здійснення державної реєстрації прав буде проводити Вінницький департамент технічної документації.
22 вересня 2008 року ТОВ " Вінницький департамент технічної документації" по зонам обслуговування надіслано міським, селищним та сільським радам Вінницької області листи щодо здійснення ним державної реєстрації прав власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб та проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна. Крім того зазначено, що товариство являється Вінницьким підрозділом технічної документації, яке є підприємством БТІ (а.с.42-43, т.1).
Вінницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України на виконання доручення Антимонопольного комітету України від 10 грудня 2008 року №08-01/7289 провело перевірку заяви комунального підприємства "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", за результатами якої в листі від 06 січня 2009 року №06-29-3/16 (а.с.97-100, т.2) повідомило, що ТОВ "Вінницький департамент технічної документації " в договорі №6/4 визначає себе як БТІ, не маючи повноважень на здійснення такого виду діяльності.
Враховуючи ситуацію, що склалася в Україні щодо створення єдиної системи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та їх обмежень, Міністр юстиції України звернувся до голів обласних рад України з листом від 10 лютого 2009 року №48-14/144 з проханням проведення відповідної роботи з бюро технічної інвентаризації, які не підключені до діючого реєстру, з метою здійснення останніми державної реєстрації прав власності на нерухоме майно шляхом внесення записів до реєстру, недопущення функціонування та обслуговування однієї території декількома бюро технічної інвентаризації, запровадження заходів контролю за неухильним та належним виконанням.
Відповідно до частин 1 і 2 ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію, та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
За ст.190 вищевказаного Кодексу майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" передбачено створення Державного реєстру прав, адміністратором якого є центр державного земельного кадастру. Державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
В абзаці 4 пункту 4 Прикінцевих положень цього Закону визначено, що Кабінету Міністрів України слід забезпечити створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру та на основі інформації комунальних підприємств бюро технічної інвентаризації.
Пунктом 5 Прикінцевих положень даного Закону передбачено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" встановлено, що до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель, а комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації вносять дані про об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках, та права на них до бази даних державного реєстру прав власності на нерухоме майно. Адміністратором бази даних державного реєстру земель є Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах. Адміністратором бази даних державного реєстру прав власності на нерухоме майно є державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України.
Регіональна філія державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в листі від 17 квітня 2009 року №2684 зазначає, що станом на 17 квітня 2009 року Державного реєстру прав у складі Державного земельного кадастру не створено. Одночасно повідомляє, що згідно з чинним законодавством України реєстрація об'єктів комунальним підприємством "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках, до створення єдиної системи реєстрації прав і формування Державного реєстру прав у складі Державного земельного кадастру залишаються незмінними (а.с.224, т.2).
Наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5 (зі змінами та доповненнями) затверджено "Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно", яке діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності (п.1.2 Тимчасового положення).
В пункті 1.3 даного Положення зазначено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно в межах одного населеного пункту кількома БТІ не допускається.
Відповідно до пункту 1.2 Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року №7/5, визначено, що бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) приймають заяви про внесення записів до Реєстру прав, внесення змін до записів, скасування записів у Реєстрі прав, приймають запити, надають витяги з Реєстру прав та виконують інші функції, передбачені цим Порядком. У разі припинення виконання своїх функцій БТІ зобов'язане передати всі документи та матеріали, пов'язані з виконанням своїх функцій, держателю Реєстру прав. Реєстраторами Реєстру прав є посадові особи БТІ, які призначаються керівником БТІ.
Пунктом 1.3. Порядку передбачено, що БТІ здійснює реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані в межах його зони обслуговування. Зона обслуговування БТІ - це перелік населених пунктів, у межах території яких БТІ має здійснювати реєстрацію прав власності на нерухоме майно. Розділ Реєстру прав, відкритий одним БТІ, може бути змінений, закритий лише тим БТІ, яким він був відкритий. При ліквідації БТІ або зміні зони обслуговування БТІ права на ведення відповідних розділів Реєстру прав передаються адміністратором Реєстру прав до правонаступника цих прав. Одночасно з передачею прав на розділи Реєстру прав правонаступник отримує відповідні реєстраційні справи.
Згідно з п.2.4 вищевказаного Порядку заява про реєстрацію прав власності подається до БТІ, яке здійснює свою діяльність на території тієї зони обслуговування, на якій розташований об'єкт нерухомого майна.
Пунктом 107 наказу Міністерства юстиції України від 03 березня 2004 року №20/5 "Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" (в редакції станом на 17 жовтня 2008 року) передбачено, що при посвідченні договору про найм або позичку будівель, інших споруд (їх частин), належних фізичним та юридичним особам на праві власності, нотаріус вимагає витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно в населених пунктах, де органи БТІ не підключені до Реєстру прав власності, довідку-характеристику БТІ.
Пунктом 1 наказу Міністерства юстиції України від 20 вересня 2002 року № 84/5 (в редакції станом на 14 липня 2004 року) визначено, що бюро технічної інвентаризації, які з технологічних або організаційних причин не підключені до 1 жовтня 2002 року до електронного Реєстру прав власності на нерухоме майно, здійснюють видачу довідок-характеристик, реєстраційних посвідчень та оформлення свідоцтв про право власності, не використовуючи спеціальні бланки.
Пунктом 3 цього наказу передбачено, що спеціальні бланки для видачі витягів з Реєстру прав власності на нерухоме майно мають право отримувати підприємства технічної інвентаризації, а свідоцтва про право власності на нерухоме майно - підприємства технічної інвентаризації та органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації та інші (далі - органи влади), що зазначені в пункті 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5.
Пунктом 1.4 наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127, зареєстрованого Міністерством юстиції України 10 липня 2001 року за №582/5773, встановлено, що технічну інвентаризацію новозбудованих (реконструйованих) та наявних об'єктів виконують за рахунок замовника комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації.
Висновком № 1 Міністерства юстиції України від 11 серпня 2004 року "Про анулювання скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правового акта" відновлено дію наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 30 квітня 1996 року №35, зареєстрованого Міністерством юстиції України 06 червня 1996 року за №273/1298, яким було затверджено Інструкцію про порядок видачі довідок-характеристик на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, та зареєстровані в бюро технічної інвентаризації.
В листі Міністерства юстиції України від 22 листопада 2005 року №19-45-3497 зазначається, що Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" органам місцевого самоврядування надано право створювати підприємства комунальної форми власності (комунальні підприємства), але не органи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Підпунктом 10 пункту "б" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
В листі Міністерства юстиції України від 11 листопада 2008 року №19-32/92 вказується, що державна реєстрація прав здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав (частина 4 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень"). До створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації (пункт 5 Розділу V Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень") (а.с.50-54, т.1).
Відповідно до п. 11 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №121 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 10 липня 2001 року за №582/5773, матеріали технічної інвентаризації мають бути сконцентровані в одній інвентаризаційній справі (паралельні справи не заводяться).
Отже, БТІ делеговані повноваження щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Тобто БТІ від імені держави здійснюють дії щодо визнання та підтвердження фактів виникнення, переходу або припинення права власності на нерухоме майно.
З аналізу вказаних законодавчих та підзаконних нормативних актів, які є чинними на час вирішення спору, випливає, що дії щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно має здійснювати БТІ.
Відповідно до статті 2 статуту КП "ВООБТІ" підприємство створене з метою виконання робіт по технічній інвентаризації, паспортизації та обліку об'єктів нерухомості, державній реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб в містах, селищах міського типу та селах області, які входять в зону його обслуговування.
Наведене свідчить, що саме КП "Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" є тим органом, яким здійснюється реєстрація об'єктів нерухомості.
Отже, внесення до статуту ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" положень щодо надання послуг по проведенню технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, по реєстрації прав на нерухоме майно, по видачі свідоцтв про право власності фізичним та юридичним особам на нерухоме майно, отримання спеціальних бланків свідоцтв про право власності, порушує права позивача та третіх осіб і суперечить законодавству України.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" розпочало та здійснює свою виробничу діяльність як паралельна структура до існуючих комунальних підприємств БТІ Вінницької області при відсутності правової та архівної бази, в тому числі Державного реєстру власників нерухомого майна, держателем яких є Вінницьке обласне, Барське районне та Ямпільське районне БТІ.
Діяльність ТОВ "Вінницький департамент технічної документації" призводить до заведення подвійної (дублюючої) документації на об'єкти нерухомого майна, що заборонено законодавством.
Таким чином, ТОВ "Вінницький департамент технічної документації", уклавши оспорюваний договір з державним підприємством "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, не будучи комунальним підприємством БТІ, отримало всупереч чинному законодавству право вчиняти дії щодо реєстрації прав власності на нерухомість на території адміністративно - територіальних одиниць Вінницької області, які входять в зону обслуговування Вінницького обласного, Барського районного та Ямпільського районного БТІ.
Відповідно до ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Ч.ч.1,3 ст.215 вищевказаного кодексу України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про обґрунтованість позовних вимог.
Твердження відповідачів про те, що здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно не є тотожним державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, спростовуються нормами статей 182 і 190 Цивільного кодексу України.
Інші доводи відповідачів, викладені в апеляційних скаргах, спростовуються вищевикладеним та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Клопотання ДП "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України про припинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору є необґрунтованим та задоволенню не підлягає, оскільки розірвання відповідачами договору в ході апеляційного перегляду справи не є підставою для припинення провадження у справі.
Рішення господарського суду Вінницької області від 22 квітня 2009 року у справі №3/1-09 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи, підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Вінницької області від 22 квітня 2009 року залишити без змін, а апеляційні скарги державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України та товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницький департамент технічної документації" - без задоволення.
2. Справу №3/1-09 повернути до господарського суду Вінницької області.
Головуючий суддя
судді:
Віддрук. 10 прим.: 1 - до справи; 2-4 - сторонам; 5-7 - третім особам; 8 - прокуратурі Вінницької області; 9 - прокуратурі Житомирської області; 10 - в наряд.