ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" вересня 2009 р. | Справа № 5/117-40 |
за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області
до Кричевичівської сільської ради
про стягнення 11039грн.84коп
Суддя Слупко В.Л.
Представники сторін, які брали учать в судових засіданнях:
від позивача: Турчинський Р.А., довір. №3 від 26.03.09р.
від відповідача: Рудень Г.П. – сільський голова
В судових засіданнях за погодженням з представниками сторін оголошувалась перерва до 24.09.09р.
Суть спору: Державна екологічна інспекція у Волинській області просить стягнути з Кричевичівської сільської ради 11039грн.84коп. заподіяної державі шкоди внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища, а саме – утворення несанкціонованих стихійних звалищ відходів та зарахувати вказану суму до спецфонду Кричевичівської сільської ради.
Присутній в судовому засіданні 21.09.09р. Кричевичівський сільський голова проти позову заперечує мотивуючи тим, що відходи вивозились підприємцями, на яких складені адмінпротоколи, відповідно вони і повинні відшкодовувати заподіяну шкоду на спецрахунок Кричевичівської сільської ради.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають. При цьому судом враховано наступне:
09.09.08р. державною екологічною інспекцією у Волинській області разом із сільським головою Кричевичівської сільської ради було проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства та норм екологічної безпеки у сфері поводження з відходами на території даної сільської ради, про що складено акт.
В акті зафіксовано, що на території Кричевичівської сільської ради існує три несанкціонованих місця складування відходів без попередньої підготовки ділянки, з недотриманням вимог до технології складування. По сміттєзвалищу біля села Черемошне було встановлено, що більшість відходів становить тирса, яка вивозиться з трьох пилорам, розташованих в селі Черемошне підприємцями Рорманюком, Чеханюком та Луцкевичем, на яких складені адмінпротоколи.
По двох сміттєзвалищах (біля сіл Кричевичі та Ломачанка) в акті не зазначено ким здійснено правопорушення.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Оскільки, по сміттєзвалищу біля с. Черемошне встановлені особи, які порушили природоохоронне законодавство, вони повинні відшкодувати заподіяні ними збитки державі.
Згідно із статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з пунктом 7 статті 33 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.
Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлені повноваження місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища (зокрема здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища), відповідно до яких місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.
Як вбачається зі змісту повноважень, місцеві ради не несуть відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища на їх території невстановленими особами. Сільська рада не входить до переліку осіб, які згідно із статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статтею 43 Закону України "Про відходи" зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, оскільки не є установою, діяльність якої пов'язана з відходами.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 15,68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", 10,33 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 44,49,82-85 ГПК України, господарський суд, -
вирішив:
В позові відмовити.
Суддя В.Л.Слупко
Суддя