Судове рішення #6240293

                                                            Категорія статобліку 2.32

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

28 вересня 2009 року  о 17 год. 09 хв.                                                   Справа № 2а-4515/09/0870

 

Запорізький окружний адміністративний суд у  складі:

головуючого - судді                 Стрельнікової Н.В.

при  секретарі                 Світлицькій О.О.

розглянув  у  відкритому  судовому  засіданні  адміністративну справу  

за  позовом:     Приватного підприємства «Дизель ТД», м. Мелітополь  Запорізької  області

до відповідача -1:     Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області, м. Запоріжжя

до відповідача - 2:     начальника Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області ОСОБА_1, м. Запоріжжя

про     скасування  постанови,

за участю представників сторін:

від позивача:         ОСОБА_2, довіреність  від 15.04.2009 р.;

від відповідача-1,2:    ОСОБА_3, довіреність № 41/1-8-3114 від 28.10.2008р., -

 

ВСТАНОВИВ:

 

7 серпня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Дизель ТД» до Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області та начальника Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області ОСОБА_1, в якому позивач просить суд скасувати постанову про застосування фінансових санкцій № 061584 від 28 липня 2009 року.

В обґрунтування позову посилається на те, що співробітниками Територіального управління Головавтотрансінспеції в Запорізькій області  при  здійсненні контролю на автомобільному транспорті були допущені наступні порушення: перед проведенням перевірки державні  інспектори не пред'явили документи, що  дають право на перевірку - службове посвідчення, розпорядження або завдання на перевірку. Також зазначає, що при проведені перевірки водієм ОСОБА_4 надавались інспекторам Головавтотрансінспекції квитково-касові листи, що не знайшло свого  відображення в акті  перевірки. 24 липня 2009 року на адресу територіального управління позивачем направлено копії реєстраційних документів, копії квитково-касових листів та пояснення водія, але відповіді отримано не було. 28 липня 2009 року заступник директора ПП «Дизель ТД» ОСОБА_5отримав постанову № 061584 про застосування фінансових санкцій.

    В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у  позовній заяві. Просить суд скасувати постанову про застосування фінансових санкцій № 061584 від 28 липня 2009 року.

Представник відповідачів у судовому засіданні позов не визнав, проти позову заперечив, вважає, що посадові особи Головавтотрансінспекції у Запорізькій області діяли  відповідно до вимог Закону України «Про  автомобільний  транспорт» та постанови КМУ           № 1567 від 08.11.2006 р. «Про  затвердження  Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», а оскаржувана  постанова прийнята законно та обґрунтовано, підстав для її скасування не вбачає.

    Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід  відмовити повністю виходячи з наступного.

При вирішенні спору суд виходить з того, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів  юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин  від порушень з боку  органів державної влади, органів місцевого самоврядування їх службових та посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні  ними  владних управлінських функцій. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім тих рішень щодо яких встановлений інший порядок оскарження.

  У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності  перед законом,  пропорційно, з урахуванням права особи на  участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Регулювання відносин між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних  послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного  транспорту та безпеку перевезень здійснюється у відповідності до приписів Закону України «Про автомобільний транспорт» №  2344 від 05.04.2001 р. (далі за текстом - Закон № 2344).

У відповідності до ст. 5 зазначеного Закону № 2344 основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного,  якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Урядовим органом державного управління у галузі автомобільного транспорту, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України, є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті. У відповідності до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті Територіальне управління Головавтотрансінспеції в Запорізькій області є структурним підрозділом Головавтотраснінспекції і в межах своїх повноважень здійснює проведення в області державної політики в галузі автомобільного транспорту.

Головавтотраснінспекція та її територіальні органи здійснюють проведення державної політики і державний контроль в цій галузі правовідносин згідно із Законом № 2344 та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету міністрів України № 1567 від 08.11.2006 р. (далі за текстом - Порядок).

Згідно із статтею 6 Закону № 2344 державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Пунктом 12 Порядку передбачено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка.

1 липня 2009 року начальником Територіального управління Головавтотрансіспекції в Запорізькій області видано завдання № 105592 державним інспекторам ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8на рейдові перевірки спільно з ДАІ транспортних засобів, які надають послуги з перевезення пасажирів та вантажів у м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, щодо додержання вимог законодавства в сфері автомобільного  транспорту, а також виявлення  транспортних  засобів, що працюють  без законних підстав - нелегально, включаючи такси.  

Відповідно до п.16 Порядку рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи відповідно до завдання на перевірку. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Головавтотрансінспекція».

Пунктом 15 Порядку встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344 документів, на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом, а також виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.  Зокрема для водія автобуса, який здійснює регулярні пасажирські перевезення необхідно мати  - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квітково-касовий лист , схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством.  

Відповідно до п. 21 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою, передбаченою цим Порядком.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, транспортний засіб Мersedes Benz, державний номерний знак НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, належить ПП «Дизель - ТД», водій ОСОБА_4 (дорожній лист № 182286), і використовується ним для здійснення  регулярних  пасажирських  перевезень.

В акті проведення перевірки № 116751 від 2 липня 2009 року зазначено, що під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за  яке  передбачена ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів перелік яких визначено ст. 39 ЗУ «Про автомобільний  транспорт», а саме  відсутність квитково-касової документації на 2 липня 2009 року. Акт водієм  ОСОБА_4 не підписаний, зазначено, що водій відмовився від його підписання.

Свідок  ОСОБА_4 суду пояснив, що при здійсненні перевірки його транспортного засобу (Мersedes Benz, державний номерний знак НОМЕР_1) співробітниками Головавтотрансінспекції він надав для перевірки папку, в якій знаходились всі необхідні для здійснення пасажирських перевезень документи, окрім книги РРО та квитково-касових листів, які знаходились в іншому місці.

    Свідок ОСОБА_6, який є заступником начальника Територіального управління і приймав участь у проведенні перевірки, суду пояснив, що під час проведення рейдової перевірки на території м. Мелітополя та Мелітопольського району було зупинено транспортний засіб державний номерний знак НОМЕР_1. У водія було витребувано всі документи, які повинні  бути в наявності у перевізника. Водієм було надано для перевірки всі необхідні документи, крім книги РРО та квитково-касового листа. В ході перевірки складено акт перевірки з зазначенням виявленого порушення. У шляховому листі зроблено запис про проведення перевірки.  

Доводи  позивача  про те, що перед  проведенням перевірки державні  інспектори не пред'явили документи, що дають право на перевірку судом до уваги не приймаються, оскільки не  підтверджені  позивачем  належними доказами.

     Відповдно до п. 21 зазначеного Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.

    Згідно з абз. 3 ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 і 48 цього Закону - штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки в ході судового  засідання встановлено факт ненадання квитково-касового  листа перевіряючим, що не заперечує  сам водій ОСОБА_4,  то  Територіальним управлінням Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області правомірно та  обґрунтовано  застосовано  штрафну  санкцію  в розмірі 1700,00 грн.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що оскаржувана постанова була  прийнята у  межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, порушень прав та свобод  позивача у справі судом  не встановлено.  

    На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 159-163 КАС України,  суд -

 

ПОСТАНОВИВ:

 

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Дизель ТД» до Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області та начальника Територіального управління Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в Запорізькій області ОСОБА_1 про скасування постанови  - відмовити  у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному  обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

 

    Суддя                                     Н.В. Стрельнікова

 

 

Постанова складена у повному  обсязі  2 жовтня 2009 р.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація