Копія: Справа №2-114/2009р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5.02.2009р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
у складі: головуючого судді – Літвіненко Т.Я.
при секретарі - Ярославській С.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору дійним та визнання права власності на будинок в порядку спадкування за законом , -
УСТАНОВИВ:
14.11.2008р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна та визнання за нею права власності на будинок №14а з надвірними спорудами по провул. Маршака в м.Первомайську Миколаївської області в порядку спадкування за законом, мотивуючи свої вимоги тим, що 16.10.2000 р. між відповідачем ОСОБА_2 та її чоловіком ОСОБА_3, був укладений договір купівлі-продажу, за яким останній купив будинок №14а з надвірними спорудами по провул. Маршака в м.Первомайську Миколаївської області. Договір був зареєстрований Первомайською філією Універсальної Біржі «Південь» за № 351. Після укладення договору сторони здійснили всі дії на його виконання: відповідач передав, а ОСОБА_3 отримав в управління та користування вказаний будинок, сплативши вартість цього майна, отже умови договору вони виконали повністю. Однак на сьогодні чинне законодавство вимагає, щоб договір купівлі-продажу нерухомого майна був посвідчений нотаріально, інакше він вважається недійсним. 29.07.2008р. помер ОСОБА_3, тому вирішити питання про нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу неможливо, отже оформити спадщину через нотаріальну контору вона також не моє можливості. Інших спадкоємців у померлого немає.
Позивачка та її представник в судовому засіданні підтримали позов в повному обсязі та просили його задовольнити.
Відповідач надав суду телеграму, в якій позов визнав, проти його задоволення не заперечував та просив розглядати справу без його участі.
Третя особа Універсальна Біржа «Південь» надала суду лист, в якому проти задоволення позову не заперечувала та просила розглядати справу у відсутність їх представника.
Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
16.10.2000р. між ОСОБА_2 з одного боку та чоловіком позивачки ОСОБА_3 – з іншого був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна, за яким ОСОБА_3 купив, а ОСОБА_2 продав будинок №14а з надвірними спорудами по провул. Маршака в м.Первомайську Миколаївської області, Договір був зареєстрований Первомайською філією Універсальної Біржі «Південь» за № 351.
Відповідно до ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Але сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору та повністю виконали його: так відповідач передав будинок №14а з надвірними спорудами провул. Маршака в м.Первомайську Миколаївської області у власність ОСОБА_3, який в свою чергу прийняв його в управління та користування, сплативши певну грошову суму, що підтверджується доказами, які маються в матеріалах справи (а.с.7).
29 липня 2008р. ОСОБА_3 помер, актовий запис про смерть №659 від 30.07.2008р. (а.с.13), отже вирішити питання про нотаріальне посвідчення вказаного договору не можливо.
Згідно ч. 2 ст. 220 ЦК України якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулось повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
Позивачка ОСОБА_1 перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії І-ФП №075696.
Крім того, вона була зареєстрована й проживала разом з чоловіком у спірному будинку на момент смерті останнього, що підтверджується копією домової книги, що знаходиться в матеріалах справи (а.с.9-12).
Згідно з ст.. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив.
Як вбачається з листа Другої первомайської державної нотаріальної контори Миколаївської області від 29.01.2009р. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулась лише ОСОБА_1
Отже в силу ст. ст. 1261 ЦК України позивачка є єдиною спадкоємицею першої черги за законом після смерті чоловіка.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позивачка прийняла спадщину.
На підставі вище викладеного, враховуючи, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтересі інших осіб, суд находить, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 174, 214, 215 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Визнати договір купівлі-продажу нерухомого майна – будинку №14а з надвірними спорудами по провул. Маршака в м. Первомайську Миколаївської області, укладений між ОСОБА_2 одного боку та ОСОБА_3 - з іншого та зареєстрований Первомайською філією Універсальної біржі «Південь» 16 жовтня 2000 р. за № 351 – дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинок №14а з надвірними спорудами по провул. Маршака в м. Первомайську Миколаївської області в порядку спадкування за законом після смерті свого чоловіка ОСОБА_3, який помер 29.07.2008р.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана на протязі 20 днів, то рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Миколаївської області протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ: підпис
Копія вірна. СУДДЯ
Рішення набрало законної сили „___17___”______02______2009 року. Оригінал рішення знаходиться в Первомайському міськрайонному суді Миколаївської області в справі №2-114/2009 року.
СУДДЯ :
Ў