Копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2009 року Справа № 2-а-212/19-16/09
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В. І.
з участю секретаря ЮЖДИ Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведення перерахунку та виплати доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і виплати її встановленого розміру, -
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і виплати її встановленого розміру.
В позовній заяві вона вказала, що здійснює догляд за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З цієї підстави відповідно до законів України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» їй була призначена виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з травня 2007 року по січень 2010 року.
Розмір допомоги, яку виплачує їй відповідач, не відповідає вимогам вищевказаних Законів, згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідач такі виплати проводив на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», положення статей якого щодо виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Здійснити перерахунок і виплатити доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідач відмовився, про що надав 2 квітня 2009 року письмову відмову за № 750/04, тому позивачка просить визнати неправомірними дії щодо відмови у проведенні перерахунку і доплати вказаної допомоги та стягнути в її користь невиплачену доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з травня 2007 року по січень 2009 року на суму 7107,96 гривень.
Позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
Представники відповідача - управління праці та соціального захисту населення Чортківської райдержадміністрації ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позов не визнають, просять відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилась відповідачці відповідно до положень ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, оскільки управління праці та соціального захисту як розпорядник бюджетних коштів здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Управління праці та соціального захисту населення не може самовільно збільшувати розміри допомоги, проводити перерахунки та виплачувати вищезазначений вид допомоги у вказаних позивачкою розмірах. Крім того, рішенням Конституційного Суду України було зупинено дії деяких статей лише на 2007 рік, відповідних рішень у 2008-2009 роках не було, тому вимога позивачки щодо перерахунку допомоги за цей період не має законних підстав.
Представник відповідача – Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_5 позов не визнає, надала суду заперечення позову, з якого вбачається, що Фонд є неналежним відповідачем і не повинен відповідати за даним адміністративним позовом. У зв’язку із прийняттям Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які надавались у 2006 році за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з 2007 року виплачуються за рахунок коштів державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, згідно приписів ст. 56 та п. 7 ст. 71 зазначеного Закону. На виконання норми статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», якою встановлено, що починаючи з 1 січня 2007 року зазначені види допомоги застрахованим особам призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи. Враховуючи наведене, позивачці ОСОБА_1 така допомога повинна виплачуватися виключно органом праці та соціального захисту населення за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Тому Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності жодним чином не порушило права, свободи чи інтереси позивачки стосовно виплати їй належної допомоги.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є матір’ю малолітньої дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
З 14 травня 2007 року по 22 січня 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Чортківської райдержадміністрації і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” затверджено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік у такому розмірі: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Згідно довідки, виданої управлінням праці і соціального захисту населення, від 31 березня 2009 року така допомога виплачувалась позивачці в 2007 році у сумах відповідно: за травень – 74,92 гривень, за червень – 129,03 гривень, за липень – 129,03 гривень, за серпень – 132,64 гривень, за вересень – 134,45 гривень, за жовтень – 136,13 гривень, за листопад – 140,05 гривень, за грудень – 144,10 гривень, тобто не на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 2 ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема абзацу третього частини другої ст. 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та пункту 3 розділу VII “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначене рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність. Таким чином, положення щодо зупинення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» припинили свою чинність з 9 липня 2007 року.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня по 31 грудня 2007 року, тобто з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України № 6-рп/ 2007 від 09.07.2007 року.
Сума недоотриманої допомоги за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року складає 1 863,12 гривень, з них: за липень – 463:31*23-129,03=214,49 (гривень), за наступні місяці періоду – 330,36 гривень, 328,55 гривень, 333,87 гривень, 329,95 гривень, 325,90 гривень. Вказану суму суд визнає за доцільне стягнути на користь позивачки, не приймаючи до уваги заперечення відповідача, оскільки відповідно до рішення Конституційного Суду України предмет Закону про державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
В даному випадку в суді встановлено порушення прав позивача в частині виплати доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому ст.ст. 1, 5, 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, які підлягають захисту шляхом часткового задоволення заявлених нею позовних вимог.
З 1 січня 2008 року, призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не застрахованим та застрахованим особам регулюється Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Щодо розміру допомоги в 2008 року, то відповідно до підпункту 7 пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Такі зміни внесені 28 грудня 2007 року, набули чинності з 1 січня 2008 року і, на сьогодні, є чинними.
В зв’язку з колізією норм права, відповідно до якої нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, можна здійснювати як згідно Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», так і згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд при вирішенні справи керується нормами Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», як спеціального закону, виходячи з наступних обставин.
Згідно з вимогами Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які надавались у 2006 році за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з 2007 року виплачуються за рахунок коштів державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, згідно приписів ст. 56 та п. 7 ст. 71 зазначеного Закону.
На виконання норми статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», якою встановлено, що починаючи з 1 січня 2007 року зазначені види допомоги застрахованим особам призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи (а не комісією із соціального страхування за місцем роботи), у І кварталі – виплачується страхувальниками та робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділеннями застрахованим особам, яким вона призначена і виплачувалась в 2006 році; у ІІ-ІV кварталах – виплачується органами праці та соціального захисту населення.
Таким чином, після того як питання призначення та виплати допомоги було передано від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності органам праці та соціального захисту населення, то порядок призначення допомоги, її розмір регулюються саме Законом України «Про допомогу сім'ям з дітьми».
Станом на 2008-2009 роки відповідних рішень про визнання неконституційними положень вищезгаданого Закону щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Конституційний Суд України не приймав, а тому виплати вищевказаної допомоги позивачці здійснювались у відповідності до норм чинних Законів України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки. З врахуванням викладеного, суд приходить до переконання, що відповідачем не порушено права позивачки у 2008-2009 роках, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Оскільки Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не приймалися (не вчинялися) жодні рішення, дії чи бездіяльність стосовно виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Фонд не порушив права, свободи чи інтереси позивачки стосовно виплати їй такої допомоги, тому в позові до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст. ст. 1, 5, 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 56 та п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», підпунктом 7 пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 6, 11, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації в проведенні позивачці ОСОБА_1 перерахунку та виплати доплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року та зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації провести перерахунок такої допомоги за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації в користь ОСОБА_1 доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 1 863 (одна тисяча вісімсот шістдесят три) гривні 12 копійок.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації відмовити за безпідставністю.
В позові ОСОБА_1 до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: В. І. ПАРФЕНЮК