Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
КОПІЯ:
Справа № 2о-33
2009р.
7 серпня 2009 року Вільшанський районний суд
Кіровоградської області
в складі: головуючого судді - Ясінського Л.Ю.
народних засідателів: Теплякова В.І.,
Тріфанової О.Б.
при секретарі - Сачко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Вільшанка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною внаслідок розумової відсталості та встановлення опіки,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про визнання фізичної особи недієздатною внаслідок розумової відсталості та встановлення опіки, посилаючись на те, що її брат – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, з народження перебуває на диспансерному обліку у лікаря психіатра з діагнозом олигоренія, в ст. виражена імбецильності – глибока розумова відсталість та з 1984р. йому встановлена перша група інвалідності. ОСОБА_2 проживає разом з їх матір’ю –ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, яка являється людиною похилого віку, часто хворіє, а тому не може в повній мірі піклуватися над хворим. Заявниця вважає, що вона в повній мірі може бути опікуном свого повнолітнього брата, так як має у власності будинок, працює, на диспансерному обліку у лікаря психіатра не знаходиться. Стан здоров’я її брата, такий, що він внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатен розуміти значення своїх дій, керувати ними, укладати цивільно-правові угоди, вирішувати питання свого життєзабезпечення.
Заявниця вказує, що в даний час виникла необхідність оформлення документів в службі соціального захисту, для отримання пільг та виплати пенсії за інвалідністю, що вимагає участь опікуна, а опікун не може бути призначений без визнання ОСОБА_2 недієздатним за рішенням суду. У зв'язку з наведеним заявниця просить визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити її опікуном над повнолітнім братом.
Заявниця в судовому засіданні вимоги викладені в заяві підтримала повністю, просила визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити її опікуном над повнолітнім братом
Представник органу опіки та піклування в судове засідання не з»явився, надав до суду заяву, в якій просить справу слухати в її відсутність, не заперечує проти вимог заявниці та вважає за доцільне визнати недієздатним ОСОБА_2 та встановити опіку над ним.
Вислухавши пояснення заявниці, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги заявниці підлягають задоволенню з таких підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій таабо керувати ними.
Про характер захворювання свідчать дані медичної картки хворогоОСОБА_2, згідно якої він перебуває на обліку в лікаря психіатра у Вільшанській центральній районній лікарні з діагнозом олигофренія в ст. виражена імбецильності - глибока розумова відсталість.
За висновком амбулаторної судово-психіатричної експертизи № 364 від 3.07.2009р. ОСОБА_2 грубо орієнтовний в часі, своїй особистості, не знає своє прізвище, свій вік, читати і писати не вміє, не знає як рахувати гроші, не орієнтується в інших життєво-важливих питаннях. На даний час страждає хронічним психічним захворюванням у формі тяжкої розумової відсталості. За своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій і розумно керувати ними. Потребує опіки.
Досліджені докази вказують на наявність підстав для визнання недієздатним ОСОБА_2 та встановлення над ним опіки.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦК України встановлення опіки над фізичною особою у разі визнання її недієздатною відноситься до компетенції суду.
Судові витрати, пов’язані з провадженням справи, необхідно віднести на рахунок держави, як це передбачено ч.2 ст. 240 ЦПК України.
На підставі ч.1 ст.39, ч.1 ст.60 ЦК України, керуючись ст.ст. 212-215, 236, ч.2 ст.240, ст.241 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною внаслідок розумової відсталості та встановлення опіки задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уродженця АДРЕСА_2 та призначити над ним опікуном ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, жительку АДРЕСА_1
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Вільшанський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя-підпис
Народні засідателі - підписи
Копія вірна: Суддя Вільшанського районного суду Л.Ю. Ясінський
Кіровоградської області