Судове рішення #6223847

ЗАОЧНЕ     РІШЕННЯ ІМ"ЯМ УКРАЇНИ

15 вересня 2009 року Юр"ївський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді   Маренич С.О., при секретарі Бережній Т.В., за участю представника позивача Потолова Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.м.т. Юр"ївка, в порядку заочного розгляду справи, цивільну справу за позовом   Павлоградського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю "Преображенівське" Юр'ївського району про розірвання договору оренди землі,

Встановив:

Павлоградський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області звернувся до суду з позовом в інтересах   ОСОБА_2 про розірвання договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ "Преображенівське" Юр"ївського району, в обгрунтування заявлених вимог зазначаючи, що   ОСОБА_2   є власником земельної ділянки площею 6,668 га, розташованої на території Преображенівської сільської ради Юр"ївського району Дніпропетровської області.

15.03.2006 року між    ОСОБА_2 та ТОВ "Преображенівське" Юр'твського району було укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на три роки, тобто до 15.03.2009 року.

Однак, на звернення позивача щодо повернення йому земельної ділянки після сплину строку дії договору відповідач останню не повернув та продовжує нею користуватися, вважаючи, що строк дії договору оренди земельної ділянки спливає не через три роки після його укладення, а через три роки після його державної реєстрації, тобто в грудні 2010 року, оскільки саме 28.12.2007 року здійснена державна реєстрація даного договору .

Посилаючись на ст. 15 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. З, 26, 45, 46, 119, 151, 152 ЦПК України просив розірвати договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2   та ТОВ "Преображенівське" Юр'ївського району 15.03.2006 року, поклавши на відповідача всі судові витрати по справі.

В судовому засіданні представник Павлоградської міжрайонної прокуратури Потолов Є.О. позовні вимоги, заявлені в інтересах   ОСОБА_2, підтримав повністю, при цьому сам позивач ОСОБА_2 позовні вимоги, заявлені в його інтересах, також підтримав повністю, про що надав суду відповідну заяву (ас.22), вказавши, що з"являтися в судове засідання не може через   хворобу, у зв"язку з чим його інтереси в судовому засіданні буде представляти прокурор.

Представник відповідача по справі Кривохат Ю.А. в судове засідання не з"явився, про причини не явки суд не повідомив, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином , заяви про розгляд справи у його відсутності суду не надавав (ас. ас. 19, 44 ).

Треті особи по справі на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог - Преображенська сільська рада Юр'твського району, Юр'ївський районний відділ земельних ресурсів та Павлоградський відділ Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в судове засіданні не з'явилися, надавши суду відповідні заяви та клопотання про розгляд справи у їх відсутності, при цьому проти позовних вимог не заперечували ( ас. ас. 23,2447-50,51,52).

  Згідно ст.224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи дане та те, що представник позивача по справі Потолов Є.О. не заперечував проти проведення заочного розгляду справи (ас.55 ), суд вважає можливим провести заочний розгляд даної справи у відсутності відповідача по справі та третіх осіб, на підставі наявних у ній письмових матеріалів про права та взаємовідносини сторін.

Заслухавши пояснення представника прокуратури Потолова Є.О., дослідивши письмові матеріали справи, суд знаходить встановленими наступні обставини:

-так, 15.03.2006 року між    ОСОБА_2 та ТОВ "Преображенівське" Юр"ївського району було укладено договір оренди земельної ділянки №171, площею 6,668 га, розташованої на території Преображенської сільської ради Юр'ївського району строком на три роки   зі сплатою орендної плати у вигляді сільськогосподарської продукції у розмірі   1,5 %   від вартості земельної ділянки, перелік якої обумовлений в додатку до договору від 15.03.2006 року (ас. ас. 8,9,10).

Того ж дня, на виконання укладеного договору, позивач передав земельну ділянку відповідачу, що підтверджується відповідним актом (ас. 58). З цього часу відповідач (орендар) фактично використовував земельну ділянку за призначенням, сплачуючи позивачеві орендну плату в порядку й у розмірі передбаченому договором, що представник позивача повністю підтвердив в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 1 Закону України ''Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння- і користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для проведення підприємницької і   інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі -це договір, по якому орендодавець зобов'язаний за плату передати орендарю земельну ділянку у володіння та користування на визначений строк, а орендар зобов'язаний   використовувати земельну ділянку згідно умовам договору і вимогами земельного законодавства.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди набуває чинності після його державної реєстрації.

За правилами ч. 1 ст. 19 Закону України " Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін , але не може перевищувати 50 років..

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, в порядку встановленому законом.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який він був укладений.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами   зобов'язань, передбачених ст. ст. 24, 25 Закону та умовами договору, при випадковому знищенні або пошкодженні об"єкту оренди.., а також на підставах, встановлених Земельним кодексом України і іншими законами України.

Відповідно до п. 22 Договору оренди землі дія останнього припиняється у разі закінчення строку , на який його було укладено.

Відповідно до п. 23 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін , рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Даний договір, відповідно до п. 28 Договору, набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації, при цьому відповідно до п. 20 Договору орендар зобов'язаний приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором. Разом з тим, в договорі , а саме розділі "Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду" -   не обумовлені конкретні строки в які відповідач мав приступити до використання земельної ділянки, у зв"язку з чим суд керується загальними положеннями законодавства щодо виникнення права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України та договором оренди землі.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки   зобов'язаний приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.

Згідно ч. 2 ст. 125 Земельного Кодексу України юридичним фактом, який породжує виникнення права оренди землі є тільки належним чином укладений і зареєстрований договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. З ст. 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Таким чином, до виникнення права на оренду земельної ділянки, відповідно до

   ч.2 ст. 125 ЗК України (до його державної реєстрації) відсутня будь-яка можливість у будь-яких осіб, крім власника, здійснювати юридично значимі дії, щодо цієї земельної ділянки.

Згідно ч.З ст. 125 Земельного кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі ( на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення другою стороною умов договору.

Умови реєстрації договорів оренди земельних ділянок закріплені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року № 2073.

Згідно п. 2 вказаного Порядку державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державного факту виникнення або припинення права оренди земельної ділянки.

Пунктами  11,12 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.19987 року № 2073 передбачено, що термін перевірки наданих державному органу земельних ресурсів документів на відповідність чинному законодавству, становить 20 днів, при цьому факт державної реєстрації засвідчується у   10-денний термін.

Указом Президента України "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" від 17.02.2003 року на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок.

Після засвідчення факту державної реєстрації, договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом з питань земельних ресурсів. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації.

В судовому засіданні встановлено, що державна реєстрація даного договору, укладеного 15.03.2006 року, здійснена орендарем лише 28.12.2007 року, при цьому земельну ділянку орендар отримав 15.03.2006 року та саме з цієї дати користувався нею, чим істотно порушив умови договору, а саме пункти 20, 28 Договору та вимоги чинного законодавства.

Зареєструвавши договір 28.12.2007 року, але використовуючи при цьому земельну ділянку з 15.03.2006 року, орендар збільшив фактичний строк користування землею.

Згідно повідомлення начальника Павлоградського відділу ДР філії  ДП "Центру ДЗК"    Г.О. Шишенкової  №74 від   16.02.2009 року за реєстрацію договорів оренди ТО'В "Преображенівське" були перераховані кошти 26.04.2007 року,   21.09.2007 року,  13.11.2007 року та 28.12.2007 року , при цьому відповідно після оплати даних послуг   і проведена реєстрація договорів (ас. 69).

До закінчення терміну дії договору позивач звернувся до відповідача з листом у якому зазначав, що у зв"язку з наближенням закінчення терміну дії договору землі заперечує проти її використання в подальшому, так як має намір укласти договір оренди землі з іншим орендарем (ас. ас. 61-63).

Суд вважає, що відмова відповідача розірвати договір оренди та повернути позивачеві земельну ділянку, яка обґрунтовується тим, що договір набув чинності з моменту його державної реєстрації з 28.12.2007 року, а тому його дія закінчується 28.12.2010 року, не відповідає закону, оскільки поняття строку та чинність договору оренди землі є різними   по своїй правовій природі й не повинні підмінятися одне одним.

Отже, є всі підстави вважати, що дія договору оренди землі, укладеного 15.03.2006 року на трирічний строк закінчилася 15.03.2009 року, при цьому оскільки відповідач не бажає його розірвати до теперішнього часу та повернути земельну ділянку позивачеві маються підстави для його розірвання в судовому порядку.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 81, 88, 208, 213, 215, 218, 223, 224-228, 232. 294, 295 ЦПК України, ст. ст. 13, 18, 19, 20, 31, 34 Закону України "Про оренду землі", суд,

ВИРІШИВ:

Позов   Павлоградського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах   ОСОБА_2    до товариства з обмеженою відповідальністю   "Преображенівське" Юрївського району про розірвання договору оренди землі задовольнити у повному обсязі.

Договір оренди землі від   15.03.2006 року, що укладений між ТОВ "Преображенівське" Юр'ївського району Дніпропетровської області та ОСОБА_2 , зареєстрований в Павлоградському відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" за № 040713701039 від 28.12.2007 року- розірвати.

Стягнути з ТОВ "Преображенівське" Юр''ївського району Дніпропетровської області судовий збір   у дохід держави у розмірі 8, 50 грв. ( вісім грв., п"ятьдесят копійок).

Стягнути з ТОВ "Преображенівське" Юр'твського району Дніпропетровської області витрати на інформаційно- технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грв. (тридцять сім грв.), які підлягають перерахуванню отримувачу — ТУ ДСА в Дніпропетровській області, код 24232318, р/р 31215259700379, банк- УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код доходу 22050000.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Позивачем рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка має бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: підпис                       С.О.Маренич

Копія вірна: підпис                     С.О.Маренич

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація