Судове рішення #6218478

                                                                        Справа № 2-825/2009




 


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

09 вересня 2009 року               Гайсинський районний суд Вінницької області                        

                        в складі: головуючого судді  В.І. Кравця

                          при секретарі Г.П. Карплюк,

розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Гайсин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Кунківська сільська рада про встановлення факту набуття права власності на житловий будинок, встановлення факту прийняття спадщини та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

встановив:

21.08.2009 року ОСОБА_1. звернувся до суду з цим позовом, посилалась на те, що  ІНФОРМАЦІЯ_1 року внаслідок смерті батька ОСОБА_3. відкрилась спадщина у вигляді ? частини житлового будинку АДРЕСА_1, яку прийняла до свого фактичного володіння дружина померлого ОСОБА_4; ІНФОРМАЦІЯ_2 року внаслідок смерті ОСОБА_4. відкрилась спадщина у вигляді цілого житлового будинку, яку позивач протягом шести місяців з часу відкриття спадщини прийняв до свого фактичного управління, але не має змоги отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки не встановлені правові підстави власності померлих батьків на спадковий житловий будинок та пропущений, у зв’язку з важким матеріальним становищем, термін подачі відповідної заяви про прийняття спадщини.

В судовому засіданні позивач просив суд задовольнити позов, посилався на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2. не заперечував проти задоволення заявлених вимог.

Представник Кунківської сільської ради заявлені вимоги визнав в повному об’ємі.

  Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 повноваження співвласників будинковолодіння АДРЕСА_1 яке до 15.04.1991 року відносилося до майна суспільної групи колгоспний двір, право власності на майно не реєструвалось. (а.с.7) ІНФОРМАЦІЯ_1 року внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належну померлому частину вказаного будинковолодіння, яку прийняла до свого фактичного управління дружина померлого ОСОБА_4 (а.с.4). ІНФОРМАЦІЯ_2 року внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на цілий житловий будинок, однак відсутність правовстановлюючий документів та пропущення позивачем строку звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою, перешкоджає нотаріальному оформленню спадщини ОСОБА_1 – сину померлих, спадкоємцю першої черги за законом (а.с. 3,5). Органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та інший спадкоємець ОСОБА_2. не оспорюють право позивача на спадщину (а.с.20).

Спірні правовідносини регулюються:

- ст. 256  ч.2 ЦПК України визначає, що  судовим порядком можуть бути встановленні факти , від  яких залежить  виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, якщо діюче законодавство не передбачає іншого  порядку їх встановлення;

- ст. 328 ЦК України, відповідно  до якої  право власності набувається  на підставах, що  не заборонені законом.

    Спірні правовідносини регулюються ст. 1272 ч.3 ЦК України  за змістом якої :  за позовом спадкоємця,  який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної  причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини .

Відповідно до п.4 п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України , що набрав чинності  з 1.01.2004 року  передбачають, що він застосовується  до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а правила спадкового  права  тільки до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята до набрання ним чинності, то спірні правовідносини регулюються  ст. 549 ЦК України  (в ред.1963року) за змістом вважається, що спадкоємець   прийняв  спадщину, якщо він  фактично в шестимісячний термін з дня відкриття спадщини  вступив у фактичне управління  спадковим майном.

Оскільки ОСОБА_3 і ОСОБА_4. за життя набули право власності  в рівних частинах на будинковолодіння АДРЕСА_1 і після смерті ОСОБА_3. протягом шести місяців в фактичне управління спадковим майном вступила ОСОБА_4., то з метою захисту законного права позивача на спадщину, необхідно встановити факт прийняття ОСОБА_4. спадщини після померлого чоловіка, встановити факт набуття нею права  власності на цілий спадковий будинок   та визнати позивачу достатній додатковий строк для  подання заяви прийняття спадщини.

На підставі  наведеного, керуючись ст. 10, 11, 60, 213, 214,215 ЦПК України, суд, –

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Встановити, що ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м. Гайсин Вінницької області, прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Гайсин Вінницької області чоловіка ОСОБА_3.

Встановити факт набуття права приватної власності ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м. Гайсин Вінницької області на  цілий житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами АДРЕСА_1

Визначити ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Гайсин Вінницької області, додатковий строк тривалістю три місяці, з часу набрання цим рішенням чинності,   для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року  матері ОСОБА_4.

           Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

    Суддя

  • Номер: 6/699/43/15
  • Опис: про розірвання шлюбу і стягнення аліментів на утримання дитини у частці
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-825/09
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Спринчук В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.11.2015
  • Дата етапу: 23.11.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація