Судове рішення #6218463

                                                             

Справа № 2-а-698\09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


22 квітня 2009 року                                        смт. Ратне                    

           Ратнівський районний суд Волинської області:                                                                                                                                                                                        

в складі головуючого судді   Ляха В.І.

за участю секрктаря                Омелько Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації  Волинської області про зобов’язання виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Ратнівської райдержадміністрації  Волинської області про зобов’язання виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку . Позивачка позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона здійснює  догляд за сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і їй повинні провести перерахунок та  виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по березень  2009 року  включно.  

Позивачка просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав.

Сторони подали до суду письмові заяви, в яких просять виникший спір розглянути по суті в порядку письмового провадження.

Відповідач заявлений позов не визнав з підстав, що державна допомога позивачці виплачувалась в повному обсязі, в межах бюджетних асигнувань.

 Дослідивши письмові докази у справі суд приходить до наступного.

Згідно ст.ст. 21,22 Конституції України, права та свободи людини є невідчужуваними , при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Зупинення дії положень законів, якими визначено права та обов’язки громадян, їх зміст та обсяг є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Конституцією України .

Встановлення окремими законами України певних пільг , компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, тому відповідно до ч.2 ст.19 ,ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Судом встановлено, що позивачка з  2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку    відповідно до ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» .

З свідоцтва про народження ОСОБА_3 слідує, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір’ю якого є   позивачка.

З довідок відповідача встановлено, що позивачка є незастрахованою особою, яка  отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  на підставі Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Відповідно до ст.15 ч.1  Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» зі змінами від 28.12.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Розділом 8  п.3 Прикінцевих положень Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми»  зі змінами від 28.12.2008 року  , встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі , що дорівнює різниці між : з 1 січня 2008 року -  50 відсотками, з 1 січня 2009  року  -  75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних  осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Отже, позивачці з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року нараховувалась та виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень відповідно до положень ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» зі змінами від 28.12.2007 року.

В 2007 році  ст. 56 ч. 2 абзац 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить для незастрахованих осіб - у розмірі , що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень . Цим же законом  ст. 71 п.14 зупинено  на 2007 рік дію статті 15 ч.1 та пункту 3 розділу 8 « Прикінцевих положень « Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми «. 

Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007 року у справі № 1-29/2007 було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ст. 56 ч. 2 абзац 3 , пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Положення ст. 56 ч. 2 абзац 3 , пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, у якому, окрім того, було вказано на його преюдиціальність при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв’язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта. Незважаючи на те, що дія статті 15 ч.1 та пункту 3 розділу 8 « Прикінцевих положень « Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми « була відновлена з 09.07.2007 року,  але позивачці виплачувалася допомога по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку  в розмірі 90 гривень з індексацією, що підтверджено довідкою відповідача, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в частині зобов’язання відповідача провести виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст.15  Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року , за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року.

Відповідно до ст. 5 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» всі види державної допомоги сім’ям з дітьми призначають виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Заперечення відповідача по суті позовних вимог судом не беруться до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги , що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Позивачкою не пропущено строк позовної давності звернення до суду за захистом порушеного права, оскільки положеннями  ст. 14 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 28.12.2007 року, передбачено, що позивачка має право на отримання допомоги у встановленому законом розмірі до досягнення дитиною трирічного віку і протягом цього періоду має право на звернення з вимогою про здійснення перерахунку допомоги, відповідно до вимог чинного законодавства.

Судом встановлено, що позивачці частково нараховувалося та виплачувалося допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік та повністю нараховувалась та виплачувалась у 2008 та 2009 році  управлінням праці та соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації, де позивачка перебуває на обліку.

Конституційним Судом України не приймалось рішень щодо неконституційності Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» в частині визначених бюджетних асигнувань на виплату державної допомоги на дітей, в зв’язку із чим суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивачки в частині зобов’язання відповідача провести донарахування державної допомоги по догляду за дитиною за 2009 рік.

Керуючись ст. 160 ч. 3, ст. 163 КАС України, та на підставі ст. ст.5, 13,14,15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року зі змінами від 28.12.2007 року,  суд

 

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Ратнівської районної державної адміністрації  Волинської області  у вигляді невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 у розмірах, що передбачені ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року, за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Ратнівської райдержадміністрації  Волинської області виплатити  з  09 липня 2007  року до 31 грудня 2007 року включно ОСОБА_2 допомогу по догляду за сином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ним трирічного віку,  у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,  передбаченому ст. ст.15  Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ратнівський районний суд, шляхом подачі в десятиденний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього в двадцятиденний строк апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

 

Головуючий                                         підпис                                                 Лях В.І.

З оригіналом згідно:

Суддя     Ратнівського

районного суду                                                                                               Лях В.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація