Справа № 22ц-1980/2009 |
Головуючий у першій інстанції БІЛОКУР В.І. |
Категорія - цивільна |
Доповідач - ДЕМЧЕНКО Л.М. |
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2009 року |
|
м. Чернігів |
|
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі: |
|
||
головуючого-судді: |
БОЙКО О.В., |
||
суддів: |
ДЕМЧЕНКО Л.М., СКРИПКИ А.А., |
||
При секретарі: |
КОВАЛЕНКО Ю.В., |
||
за участю: |
ТРЕТЬОЇ ОСОБИ ОСОБА_1. ТА ЙОГО ПРЕДСТАВНИКА ОСОБА_2, ТРЕТЬОЇ ОСОБИ ОСОБА_1 ., ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЗИВАЧА ОСОБА_3., ОСОБА_4., |
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 07 липня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_5 до територіальної громади в особі Сухо полов”янської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В :
В червні 2009 року ОСОБА_5. звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати її такою, що прийняла спадщину та визнати за нею право власності на Ѕ частину будинку, що знаходиться в с. Пирогівці Прилуцького району Чернігівської області по вул. Лесі Українки, 33, що належав її покійному чоловіку ОСОБА_6
Рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 07 липня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_5задоволено, визнано за нею право власності на Ѕ частину житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями, що розташований за адресою с. Пирогівці Прилуцького району Чернігівської області по вул. Лесі Українки, 33; інша Ѕ частина зазначеного об'єкту нерухомого майна залишена у власності ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1в с. Пирогівці Прилуцького району, Чернігівської області.
Не погоджуючись з рішенням суду третя особа ОСОБА_1. подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 07 липня 2009 року, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
До даної апеляційної скарги приєднався ОСОБА_7, відповідно до норм ст. 299 ЦПК України.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що до суду звернулась особа, яка не має такого права, так як у встановленому п. 1 ст. 35 СК України порядку змінила прізвище у зв'язку з укладенням шлюбу. Прізвище позивачки було змінено на прізвище ОСОБА_1, а позов поданий ОСОБА_5 що є порушенням Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Апелянти також зазначають, що оскільки ОСОБА_5 в 1988 році мала намір придбати нерухоме майно, то вона повинна була і могла укласти відповідний договір в письмовій формі, який підлягає нотаріальному посвідченню, як того вимагає ст. 44 ЦК України / 1963 року/. В зв'язку з чим вважає за необхідне застосувати до даного спору строк позовної давності.
Також зазначає, що позивачка, як і діти померлого, відноситься до спадкоємців першої черги. Тому разом з ними має право на 1/3 частину спадкового майна, в тому числі спірного будинку, після померлого ОСОБА_8.
Крім цього апелянти посилаються на те, що відповідно до ст. 1269,1270 ЦК України, подали заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, але судом були залучені в справі, як треті особи, які не заявляють самостійних вимог, а не як відповідачі.
Також вважають, що ощадні книжки не можуть бути допустимим доказом того, що кошти витрачені на придбання будинку, оскільки кожна особа може розпоряджатись на свій розсуд своїми заощадженнями.
В своїх запереченнях позивач зазначає, що під час розгляду справи та при винесенні рішення судом правильно були застосовані, як норми матеріального так і процесуального права.
В засіданні апеляційного суду треті особи та представник ОСОБА_1просили рішення скасувати, провадження в справі закрити.
Представники позивача просили апеляційну скаргу відхилити, рішення залишити без змін.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 213 ЦПК України рішення суду має бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначені вимоги закону судом першої інстанції при розгляді даної справи та ухваленні рішення дотримані не були.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_5., суд першої інстанції прийшов до висновку, що житловий будинок було набуто в спільну сумісну власність ОСОБА_5та ОСОБА_6, які були співмешканцями і саме для їх спільного проживання.
Проте, з таким висновком не може погодитись апеляційний суд, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 303 ЦПК України апеляційний суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду буде встановлено неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, померлий ОСОБА_6 був власником будинку, що знаходиться в с. Пирогівці Прилуцького району Чернігівської області по вул. Лесі Українки, 33 на підставі договору купівлі-продажу від 26.09.1988 року (а.с. 6, 10).
Після його смерті спадкоємцями за законом спірного будинку стали його дружина ОСОБА_5. та сини померлого ОСОБА_1., ОСОБА_7, про що Прилуцькою районною державною нотаріальною конторою Чернігівської області була заведена спадкова справа (а.с. 25).
Ухвалою суду від 17 червня 2009 року ОСОБА_1., ОСОБА_7 залучені судом до участі у справі в якості третіх осіб. / а.с. 28/
Ухваливши рішення про визнання права власності на Ѕ частину спірного будинку за позивачкою, суд першої інстанції вирішив питання про права та обов'язки третіх осіб всупереч ст. 35 ЦПК України, за приписами якої за процесуальним становищем третя особа не є суб'єктом матеріально-правових відносин, не користується правами сторін, не несе їх обов'язків і на неї не можуть бути покладені матеріально-правові наслідки вирішення позову.
Оскільки, ОСОБА_1., ОСОБА_7, як спадкоємці після смерті свого батька ОСОБА_6 не були залучені до участі у справі в якості відповідачів, це є безумовною підставою для скасування рішення та направлення справи на новий розгляд, відповідно до п.4ч.1 ст. 311 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 303, 307, п.4 ч. 1 311, 313-315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_7 - задовольнити частково.
Рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 07 липня 2009 року - скасувати. Направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді: