- Позивач (Заявник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд"
- Відповідач (Боржник): Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго"Хотинський РЕМ
- Відповідач (Боржник): Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Чернівціобленерго"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2017 р. Справа № 926/2971/16
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді: Якімець Г.Г.,
суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,
при секретарі судового засідання Федорів Н.В.,
за участю представників:
від позивача (скаржника) – не з’явився
від відповідача – не з’явився
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд», б/н від 29 листопада 2016 року
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 16.11.2016 року (підписане 21.11.2016 року), суддя Дутка В.В.
у справі №926/2971/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд», м. Хмельницький
до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго», м. Чернівці
про зобов’язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
21 вересня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ОСОБА_1 акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» про зобов’язання вчинити дії, а саме: зобов’язання відповідача відключити електропостачання комплексної трансформаторної підстанції 2КТПГ 2К-630/10/0,4 У1 (диспетчерський номер в електричній мережі міста Чернівці ТП 473), за адресою: проспект Незалежності, 131 в місті Чернівці, на строк три календарні місяці.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 16 листопада 2016 року по справі №926/2971/16 відмовлено у задоволенні позову.
Рішення суду мотивоване тим, що позивач, в порушення приписів пункту 5 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, не довів здійснення оперативними й оперативно-виробничими працівниками споживача, які пройшли відповідну підготовку й допущені до виконання подібних робіт, контролю за технічним станом електроустановки (проведення оглядів, експертного обстеження), складання графіків ремонтів електроустановки. Суд, враховуючи положення Правил користування електричною енергією та Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, дійшов висновку про наявність у відповідача права на відключення від електропостачання електроустановки позивача, проте відповідач (в тексті рішення помилково зазначено «позивач»), за висновками суду не зобов’язаний відключати електроустановку позивача. Поряд з тим, суд у рішенні вказав, що позивач не довів наявність обставин які обумовлюють потребу в ремонті електроустановки, та не підтвердив їх документально.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області від 16 листопада 2016 року по справі №926/2971/16 та прийняти нове рішення про задоволення позову, а саме: зобов’язати відповідача відключити електропостачання комплексної трансформаторної підстанції 2КТПГ 2К-630/10/0,4 У1 (диспетчерський номер в електричній мережі міста Чернівці ТП 473), за адресою: проспект Незалежності, 131 в місті Чернівці, на строк три календарні місяці. Зокрема, зазначає, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку про необхідність доведення споживачем необхідності проведення ремонтних робіт для того, щоб відключити свою електроустановку, оскільки Правилами технічної експлуатації електроустановок не передбачено такого обов’язку споживача та відповідно можливості відмови у відключенні, у зв’язку з не доведенням необхідності проведення таких робіт. Поряд з цим, апелянт посилається на п.7.8 Правил користування електричною енергією, якими передбачено право електропередавальної організації (основного споживача) на відключення електроустановки за заявою власника цієї електроустановки у зазначений заявником термін. Також скаржник, посилаючись на п.п.7.5, 7.6, 7.7 Правил користування електричною енергією, вказує, що першочергово постачальник припиняє споживачу електропостачання, а в подальшому власник здійснює відключення електроустановки власними силами.
Представники сторін в судове засідання не з’явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання (арк. справи 215).
У попередніх судових засіданнях представники позивача (скаржника) вимоги апеляційної скарги підтримали, просили задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області від 16 листопада 2016 року по справі №926/2971/16 та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Представники відповідача в попередніх судових засіданнях проти вимог апеляційної скарги заперечили, просили оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу (вих.№9/90 від 12 січня 2017 року). Зокрема, зазначав, що лише власник відповідних мереж в тому числі і трансформаторних підстанцій має право проводити відключення для проведення відповідних ремонтних робіт, а постачальник електричної енергії не має права здійснювати відключення у неналежних йому мережах чи ТП. Поряд з тим, вказує, що у відповідача відсутні будь-які договірні обов’язки проводити відключення ТП-473, оскільки вказана ТП знаходиться за межею балансової належності, а відтак і експлуатаційної відповідальності відповідача та відсутні будь-які договірні відносини по технічному обслуговуванню електроустановок позивача (п.2.6 ПКЕЕ). Крім того, представники відповідача наголошували, що ТП-473 введена в єдину систему електроживлення м. Чернівці, що підтверджується технічними умовами, у відповідності до яких тимчасове за живлення вказаної ТП відбувається шляхом врізки у високовольтний кабель між ПС «Червоноармійська» та ТП-257, які забезпечують живлення цілого мікрорайону.
Суд, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, на виконання технічних умов від 06.12.2004 року та від 22.06.2011 року, виданих Національною акціонерною компанією «Енергопостачальна компанія України» Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго», Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» придбало та встановило електроустановку (комплектну трансформаторну підстанцію 2КТПГ 2К-630/10/0,4 У1) по Проспекту Незалежності, 131 в місті Чернівці. Вказаній електроустановці (трансформаторній підстанції) присвоєно номер в електричній мережі міста Чернівці 473 (диспетчерський номер 473).
Трансформаторна підстанція ТП-473 визначена як така, що придатна до експлуатації, у відповідності до чинного законодавства.
Для забезпечення потреб електроустановок споживача, 19 березня 2013 року між ОСОБА_1 акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» (в тексті договору – постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» (в тексті договору – споживач) укладено договір №4642/2 на постачання електричної енергії до електроустановок позивача, в тому числі і на ТП-473 у відповідності із змінами, внесеними додатковою угодою №2 від 22.07.2014 року.
Протягом серпня-вересня 2016 року позивач, як власник трансформаторної підстанції №473 звертався до Чернівецького РЕМ ПАТ «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» із заявами про відключення ТП-473 від електропостачання, у зв’язку з необхідністю проведення ремонтних робіт.
У зв’язку з невиконанням вимог споживача, останній звернувся до суду з даним позовом та просить суд зобов’язати відповідача відключити електропостачання комплексної трансформаторної підстанції 2КТПГ 2К-630/10/0,4 У1 (диспетчерський номер в електричній мережі міста Чернівці ТП 473), за адресою: проспект Незалежності, 131 в місті Чернівці, на строк три календарні місяці.
Відповідно до п.7.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 року (у редакції постанови №910 від 17.10.2005 року) електрична енергія постачається споживачу безперервно, крім випадків, передбачених договором та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.
Згідно з підпунктом 13 п.8.1 Правил користування електричною енергією постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право припиняти постачання, обмежувати обсяг постачання електричної енергії споживачу у випадках та порядку, передбачених положеннями законодавства України та Правил.
Випадки, у яких постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право припиняти постачання або обмежувати обсяг постачання електричної енергії споживачу та порядок припинення або обмеження електропостачання, передбачені Законом України «Про електроенергетику» та Правилами.
Так, статтею 24 ЗУ «Про електроенергетику» (ч.2) передбачено, що енергопостачальники мають право за умови неповної оплати споживачем спожитої електричної енергії обмежити його електроспоживання до рівня екологічної броні електропостачання або за відсутності такої повністю припинити електропостачання споживачу.
Поряд з тим, пунктом 7.5 Правил користування електричною енергією передбачено в яких випадках постачальник електричної енергії зобов'язаний, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії (передачу або спільне використання технологічних електричних мереж), у тому числі на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади.
При цьому, у відповідності з вимогами п.7.3 Правил обмеження в споживанні електричної енергії внаслідок відключення споживача має проводитися за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів. У разі відсутності технічної можливості виконання умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності і якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів (унаслідок застосування відповідної схеми електропостачання) споживач, електропостачання якого має бути обмежене або припинене, зобов'язаний надати доступ до власних електроустановок уповноваженим представникам електропередавальної організації або постачальника електричної енергії для вибіркового відключення струмоприймачів з наступним пломбуванням пристроїв їх підключення.
Відключення електроустановок споживача здійснюється персоналом власника електричних мереж, до яких приєднані ці електроустановки, у разі виявлення порушень, зазначених у пунктах 7.5 та 7.6 цих Правил та/або на виконання вимоги постачальника електричної енергії чи на виконання припису відповідного центрального органу виконавчої влади, на який покладено відповідні обов'язки згідно із законодавством України. Відключення здійснюється в зазначений у вимозі або приписі термін із дотриманням процедури, передбаченої цими Правилами (п.7.7 Правил).
Наведені вище положення регулюють порядок припинення чи обмеження електропостачання споживачу лише за умови виявлення відповідних порушень з боку останнього, внаслідок чого енергопостачальники можуть або зобов’язані (в конкретних випадках) припинити споживачу постачання електроенергії.
Поряд з тим, у п.8.1.4 Договору сторони погодили, що відключення (крім аварійних), виведення в ремонт та ввімкнення після ремонту електроустановок споживачів, які беруть участь у передачі електричної енергії субспоживачам здійснюється споживачем лише за погодженням з постачальником.
Згідно з п.1.1 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 року №258 (у редакції наказу від 13.02.2012 №91), ці Правила встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
Вимоги щодо технічного контролю, обслуговування і ремонту електроустановок споживачів передбачено главою 5 розділу ІV зазначених вище Правил.
Вказаною главою зокрема, встановлено, що у споживача повинен бути організований контроль технічного стану шляхом проведення оглядів, експертного обстеження (технічного діагностування) електроустановок, обладнання, будівель і споруд. Контроль має бути як постійним, так і періодичним. Періодичність контролю установлює особа, відповідальна за електрогосподарство. За результатами контролю мають складатися відповідні документи (акти огляду, акти і протоколи випробувань та вимірювань). Крім того, результати контролю повинні фіксуватись у оперативному журналі, журналі дефектів та неполадок на електроустановках. Контроль технічного стану електроустановок повинен проводитись оперативними й оперативно-виробничими працівниками споживача, які пройшли відповідну підготовку й допущені до виконання подібних робіт. Обсяг контролю встановлюється відповідно до вимог НД, вимог інструкцій підприємств-виробників, щорічних планів, які затверджує особа, відповідальна за електрогосподарство. Після закінчення встановленого технічною документацією строку експлуатації електроустановки повинні підлягати експертному обстеженню (технічному діагностуванню) з метою визначення залишкового ресурсу й можливості його поновлення відповідно до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №687. У разі досягнення граничного строку експлуатації керівник споживача призупиняє подальшу експлуатацію устаткування до проведення експертного обстеження відповідною експертною організацією (п.п.5.1, 5.2, 5.3).
Відповідно до п.п.5.4 глави 5 розділу ІV Правил при експертному обстеженні (технічному діагностуванні) електроустановок проводяться: - вивчення експлуатаційних, конструкторських (проектних) і ремонтних документів (у разі наявності); - аналіз умов та режимів експлуатації; - розроблення та узгодження програми робіт з експертного обстеження; - проведення огляду; - проведення неруйнівного контролю; - визначення механічних характеристик, хімічного складу матеріалів, проведення металографічних досліджень, випробування на міцність та інших видів випробувань, дослідження в напружено-деформованому стані та вибору критеріїв граничного технічного стану, якщо це передбачено нормативно-правовими актами з охорони праці або організаційно-методичними чи експлуатаційними документами; - здійснення розрахунково-аналітичних процедур оцінки та прогнозування технічного стану, що включають розрахунок режимів роботи; - визначення залишкового ресурсу устаткування.
За результатами експертного обстеження експертною організацією можуть готуватися такі висновки: - продовження експлуатації устаткування згідно з установленими в експлуатаційних документах параметрами; - продовження експлуатації устаткування з обмеженням її параметрів та/або на визначений строк; - проведення ремонту устаткування; - проведення модернізації або реконструкції устаткування; - використання устаткування для іншого призначення; - виведення устаткування з експлуатації. Експлуатація електроустановок з аварійно небезпечними дефектами, виявленими в процесі експертного обстеження (технічного діагностування), не допускається.
При цьому, у споживача повинна діяти система ТОР устаткування електрогосподарства, спрямована на забезпечення надійної і безпечної його роботи. Графіки ремонтів, технічного обслуговування і їх обсяги визначаються щорічними планами, які підписуються особою, відповідальною за електрогосподарство, та затверджуються керівником споживача. Зазначені графіки можуть складатися на основі проведеного діагностування технічного стану електроустановок (п.5.5).
Згідно з п.5.6 глави 5 розділу ІV Правил термін технічного обслуговування і ремонту визначається цими Правилами, чинними галузевими нормами, інструкціями підприємств-виробників. Збільшення або зменшення періодичності та збільшення тривалості ремонту порівняно з нормативними термінами допускають залежно від стану електроустановок, відповідного технічного обґрунтування та за результатами контролю основних експлуатаційних характеристик обладнання.
До виведення електроустановок у капітальний ремонт повинні бути: - складені відомості обсягу робіт і кошторис, які уточнюються після огляду обладнання; - розроблені, узгоджені та затверджені технологічні карти, а також проект на проведення робіт; - заготовлені відповідно до відомостей обсягу робіт необхідні матеріали і запасні частини; - складена і затверджена технічна документація на роботи з реконструкції, намічені для виконання під час ремонту, підготовлені матеріали й обладнання для їх освоєння; - укомплектовані та приведені в справний стан інструменти, пристрої, такелажне обладнання, вантажопідіймальні механізми; - підготовлені робочі місця для ремонту, проведене планування ремонтної площадки із зазначенням місць розміщення деталей; - укомплектовані ремонтні бригади та проінструктовано працівників (п.5.9).
Пунктами 2.1 та 2.15 глави 2 розділу V Правил передбачено, що для споживача вищим рівнем оперативного керування, залежно від існуючої схеми електропостачання, є оперативні служби електропередавальних організацій (основного споживача, електростанції). При цьому, стан та режим роботи обладнання, що перебуває в оперативному керуванні або оперативному віданні працівників вищого рівня оперативного керування, не можуть бути змінені (уведення, виведення в ремонт, резерв, роботу) без їх згоди, навіть за наявності заявки, за винятком випадків явної небезпеки для людей і обладнання.
Поряд з тим, відповідно до п.2.19 глави 2 розділу V Правил обладнання електроустановок, що прийняті в експлуатацію, повинно знаходитись в одному з таких оперативних станів: у роботі, резерві, ремонті або консервації. Виведення ліній електропередавання, електрообладнання, пристроїв РЗАіТ, ПА, ЗДТК, систем і приладів комерційного обліку енергії з роботи і резерву для ремонту й випробувань навіть за затвердженим планом повинно бути оформлене письмовою заявкою, яка подається у відповідну оперативну службу згідно із затвердженими переліками обладнання відповідно до категорії оперативного керування. Порядок оформлення заявок на вимкнення електрообладнання повинен бути затверджений особою, відповідальною за електрогосподарство. Порядок оформлення заявок на вимкнення електрообладнання споживача, яке перебуває в оперативному керуванні або віданні електропередавальної організації (основного споживача, електростанції), повинен погоджуватися з цією організацією. Незважаючи на заявку, виведення обладнання з роботи і резерву (або для випробування) може бути виконане лише за згодою зазначених оперативних працівників, наданою безпосередньо перед виведенням з роботи і резерву обладнання або перед проведенням випробувань.
З наведених вище положень Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики №258 від 25.07.2006 року, вбачається необхідність споживача погодження здійснення відключення ТП останнього з електропередавальною організацією та необхідність доведення належними та допустимими доказами дійсну потребу у проведенні ремонту трансформаторної підстанції, зважаючи на те, що остання введена в єдину систему електроживлення м. Чернівці та не є кінцевою точкою передачі електричної енергії споживачам.
Зважаючи на наведене, відключення ТП позивача в даному випадку повинне проводитись споживачем за погодженням з відповідачем із забезпеченням безперебійної подачі електричної енергії до інших електроустановок, які є в системі електроживлення м. Чернівці та обґрунтуванням необхідності проведення ремонту електроустановки як це передбачено Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів.
Статтею 32 ГПК України передбачено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно із ст.33 ГПК України кожна з сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Позивачем такі обставини не доведено.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність підстав для задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» до ОСОБА_1 акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» про зобов’язання вчинити дії, а саме: зобов’язання відповідача відключити електропостачання комплексної трансформаторної підстанції 2КТПГ 2К-630/10/0,4 У1 (диспетчерський номер в електричній мережі міста Чернівці ТП 473), за адресою: проспект Незалежності, 131 в місті Чернівці, на строк три календарні місяці.
Слід зазначити, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв справедливе, законне і обґрунтоване рішення.
Враховуючи наведене, доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.
Рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.
Судовий збір за подання та розгляд апеляційної скарги, у відповідності з ст.49 ГПК України, залишається на скаржнику – Товариству з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд».
Керуючись ст.ст.101, 102, 103, 105 ГПК України, суд,
постановив:
Рішення Господарського суду Чернівецької області від 16 листопада 2016 року по справі №926/2971/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» – без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Матеріали справи №926/2971/16 повернути до Господарського суду Чернівецької області.
Повну постанову складено 07.02.2017 року
Головуючий-суддя Якімець Г.Г.
Судді Бойко С.М.
ОСОБА_2
- Номер: 5/926/2971/16
- Опис: про збов'язання вчинити дії
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 926/2971/16
- Суд: Господарський суд Чернівецької області
- Суддя: Якімець Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.09.2016
- Дата етапу: 16.11.2016
- Номер:
- Опис: Про долучення документів до матеріалів справи
- Тип справи: Інші типи заяви (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 926/2971/16
- Суд: Господарський суд Чернівецької області
- Суддя: Якімець Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.10.2016
- Дата етапу: 13.10.2016
- Номер:
- Опис: Про долучення документів до матеріалів справи
- Тип справи: Інші типи заяви (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 926/2971/16
- Суд: Господарський суд Чернівецької області
- Суддя: Якімець Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.10.2016
- Дата етапу: 13.10.2016
- Номер:
- Опис: про здійснення технічної фіксації судового засідання
- Тип справи: Інші типи заяви (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 926/2971/16
- Суд: Господарський суд Чернівецької області
- Суддя: Якімець Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.11.2016
- Дата етапу: 05.10.2017
- Номер:
- Опис: відзив на позов
- Тип справи: Інші типи заяви (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 926/2971/16
- Суд: Господарський суд Чернівецької області
- Суддя: Якімець Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.11.2016
- Дата етапу: 16.11.2016
- Номер:
- Опис: про збов'язання вчинити дії
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 926/2971/16
- Суд: Львівський апеляційний господарський суд
- Суддя: Якімець Г.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.12.2016
- Дата етапу: 06.02.2017