Справа № 2 – 1258/09
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2009 р. Ковельський міськрайсуд Волинської обл.,
в складі: головуючого-судді Логвинюк І.М.,
при секретарі Щесюк Н.Й.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача – адвоката ОСОБА_2,
представника відповідача –адвоката ОСОБА_3,
представника відповідача – Скулинської сільської ради Ковельського району – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі Волинської обл. цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5, Скулинської сільської ради Ковельського району, комунального підприємства Волинське обласне бюро технічної інвентаризації про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5, Скулинської сільської ради Ковельського району (далі – сільради), комунального підприємства Волинське обласне бюро технічної інвентаризації (далі – КП ВБТІ про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно, мотивуючи тим, що із відповідачем ОСОБА_5 він уклав шлюб 19.09.81 р., що був зареєстрований у Ковельському відділі РАГС Ковельського району Волинської області. Згідно з рішенням відповідача – Скулинської сільської ради народних депутатів Ковельського р-ну № 12/5 від 29.07.97 р., йому була виділена земельна ділянка розміром 0,25 га у с. Скулині Ковельського р-ну для будівництва індивідуального житлового будинку і господарських споруд. Згідно із свідоцтвом про право власності, виданим 17.11.05 р. на підставі рішення виконавчого комітету № 103 від 21.10.05 р., він став власником нерухомого майна, розташованого по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну. 14.02.06 р. нерухоме майно було зареєстроване у відповідача - КП ВБТІ за реєстровим № 12817094. Вважає свідоцтво про право власності на житловий будинок та господарські споруди є недійсним, так як це є новостворене майно, будівництво якого було розпочате у 2003 р., будинок являється незавершеним будівництвом, що стверджується актом сільради від 16.12.08 р., а тому приймальною комісією сільради було незаконно видано акт приймання нерухомого майна в експлуатацію. При видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно та при реєстрації права власності було порушено норми закону. Працівником відповідача - КП ВБТІ було внесено неправдиві дані у план технічного паспорта, що стало підставою для незаконної реєстрації права власності на нерухоме майно. Акт прийняття обєкта у експлуатацію є незаконним, так як будинок будівництвом не завершений, дані технічної документації не відповідають дійсності. Допущено порушення з боку відповідачів – сільради КП ВБТІ при видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що є спільним майном подружжя – його та відповідача ОСОБА_5. Просить позов задовольнити та визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, розташоване у с. Скулині Ковельського р-ну, по вул. Західній, 41.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, обгрунтувавши його вищенаведеними доводами, просять позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_5 та її представник в судовому засіданні позову не визнали, суду пояснили, що дійсно, щлюб між відповідачем ОСОБА_5 та позивачем було укладено у 1981 р. та на даний час розірвано. Позивач особисто звертався до відповідачів - сільради, КП ВБТІ з проханням видати оспорюване свідоцтво. Житловий будинок, розташований по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну, є закінчений будівництвом, придатним до проживання за винятком деяких недоробок. Просять позов залишити без задоволення.
Представник відповідача - сільради - в судовому засіданні позов визнав, суду пояснив, що дійсно, за заявою позивача та на його прохання, сільрада дійсно прийняла рішення про визнання за ним права власності на житловий будинок, що по погосподарських книгах по с. Скулин значився таким, складався із однієї кімнати та кухні,мав пічне опалення та у якому проживали члени сімї позивача, без дотримання вимог, встановлених законодавством для прийняття обєкта в експлуатацію, без зясовування ряду питань, що мали істотне значення для прийняття рішення про визнання за позивачем права власності на нерухоме майно. Дане рішення не стосувалось житлового будинку, розташованого за тією ж адресою, що споруджувався позивачем, складався з чотирьох кімнат, не мав опалення та у якому ніхто не проживав. Проти задоволення позову не заперечує.
Представник відповідача - КП ВБТІ в судове засідання не зявився. Даний відповідач попередньо подав суду заяву про розгляд справи у відсутності його представника. Письмового заперечення проти позову суду не надав.
На думку суду, розгляд справи можливий у відсутності представника відповідача - КП ВБТІ.
Суд, заслухавши пояснення сторін, їх представників, дослідивши докази, зібрані у справі, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Копією рішення Скулинської сільської ради народних депутатів № 12/5 від 29.07.97 р. Про виділення земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку і господарських споруд, стверджується, що дійсно, позивачеві було виділено земельну ділянку розміром 0,25 га у с. Скулин в ур. Пасіка для будівництва індивідуального житлового будинку і господарських споруд та було зобовязано позивача після закінчення будівництва предявити житловий будинок і господарські будівлі для приймання в експлуатацію комісії сільради.
Та обставина, що позивач та відповідач ОСОБА_5 дійсно перебували у шлюбі з 1981 р. по 14.10.08 р., та під час шлюбу споруджували по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну житловий будинок з господарськими спорудами, що у інвентаризаційній справі позначений літерою А та складається з чотирьох кімнат, кухні та допоміжних приміщень, відповідачем ОСОБА_5, іншими учасниками судового засідання не заперечується та стверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії 1-ЕГ № 020906, виданого 14.10.08 р. відділом рацс по м. Ковелю Ковельського МРУЮ Волинської обл.
Із копії заяви позивача від 21.10.05 р. на імя Скулинського сільського голови про офомлення права власності на будинок, слідує, та позивачем не заперечується, що він особисто звертався до відповідача – сільради - по питанню оформлення права власності на житловий будинок, розташований по вул. Західній у с. Скулині Ковельського р-ну. При цьому будь-яких даних щодо технічної характеристики будинку чи технічної документації не надавав.
Та обставина, що дійсно, 28.10.05 р. виконкомом Скулинської сільради Ковельського р-ну було розглянуто вищезазначену заяву позивача та прийнято рішення № 10/3 Про оформлення права власності на обєкт нерухомого майна, яким вирішено оформити право власності на житловий будинок, розташований по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну, без зазначення будь-яких даних щодо його технічної характеристики, стверджується копією даного рішення та представником відповідача – сільради – не заперечується.
Як пояснив в судовому засіданні позивач, не заперечив представник відповідача – сільради, акт приймання в експлуатацію державною приймальною комісією житлового будинку, розташованого по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну, що складається з чотирьох кімнат, було складено після прийняття сільрадою рішення про оформлення права власності на житловий будинок за заявою позивача від 21.10.05 р. - лише у 2006 р. та з порушенням вимог законодавства, так як даний будинок не був закінчений будівництвом.
Ту обставину, що у акті приймання в експлуатацію державною приймальною комісією індивідуального житлового будинку у 2006 р. не було відображено недоробок та було видано акт про прийняття не закінченого будівництвом будинку як закінченого, що стало підставою для формування у подальшому відповідачем – КП ВОБТІ технічної документації на даний будинок як на такий, що підлягає експлуатації, представник відповідача – сільради – пояснює свідомим порушенням членами комісії та ним особисто як головою комісії на прохання позивача положень законодавства, що регулює порядок прийняття житлових будинків у експлуатацію та оформлення права власності на житловий будинок.
В судовому засіданні встановлено, що після прийняття комісією у експлуатацію будинку, що складається з чотирьох кімнат та допоміжних приміщень, відповідачем - сільрадою не приймалось рішення про надання позивачеві права власності саме на даний або інший житловий будинок як обєкт новоствореного майна.
Із оглянутої в судовому засіданні інвентаризаційної справи на будинок № 41 по вул. Західній у с. Скулині Ковельського р-ну, що заведена відповідачем - КП ВОБТІ, копії технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок, виготовленого 10.01.06 р. відповідачем - КП ВОБТІ, слідує, що за заявою позивача від 14.11.05 р. відповідачем - КП ВОБТІ було виготовлено технічний паспорт на вищезазначений обєкт як будинок та зареєстровано свідоцтво про право власності на нього. Рішення реєстратора про реєстрацію обєкта нерухомого майна було прийнято відповідачем - КП ВОБТІ 14.02.06 р. та видано витяг з реєстру права власності на дане нерухоме майно. Суд звертає увагу на те, що у технічній документації відсутні відомості про наявність будь-яких недоробок при спорудженні житлового будинку. А також на те, що технічна документація виготовлялась після прийняття відповідачем - сільрадою рішення про оформлення права власності на нерухоме майно на імя позивача, з врахуванням акту про прийняття будинку у експлуатацію, виготовлено без дотримання вимог законодавства, у 2006 р..
На думку суду, позивачем було свідомо подано відповідачеві – КП ВОБТІ для реєстрації права власності на житловий будинок, що складається з чотирьох кімнат та допоміжних приміщень, рішення відповідача - сільради про оформлення права власності на житловий будинок разом із складеним з порушенням вимог законодавства у 2006 р. актом приймання у експлуатацію житлового будинку, що складається з чотирьох кімнат, кухні та допоміжних приміщень.
Однак, в судовому засіданні встановлено, що житловий будинок як новостворене майно, що у інвентаризаційній справі позначений літерою А, складається з чотирьох кімнат, кухні та допоміжних приміщень, оспорюване свідоцтво про право власності на який було видано відповідачем – сільрадою позивачеві, як на час оформлення технічної документації, видачі оспорюваного свідоцтва та його реєстрації відповідачем - КП ВОБТІ, так і на час розгляду справи в суді, не був закінчений будівництвом, технічна документація формувалась з порушенням чинного законодавства.
Як вбачається з копії акта від 16.12.08 р., складеного комісією Скулинської сільради Ковельського р-ну, по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну дійсно розташований житловий будинок, у якому наявні недоробки, а саме: відсутні міжкімнатні двері та підлога, опалення, не завершені роботи по електропостачанню, не проведені штукатурні роботи, чого відповідач ОСОБА_5 в судовому засіданні не заперечує. Та на тій же земельній ділянці розташована літні кухня, що складається з однієї кімнати та кухні, де є пічне опалення.
Ця ж обставина стверджується: копією експертного висновку протипожежного стану обєкта, виготовленого начальником відділу ДПН Ковельського РУЦ ГУ МНС України у Волинській обл, з якого слідує, що у будинку, розташованому по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну підлога, електропостачання та опалення відсутні; копією акта перевірки дотримання санітарного законодавства від 15.09.09 р., складеного лікарем ВКГ Ковельської райСЕС згідно з яким у вищезазначеному будинку відсутнє оздоблення стін, підлога та стеля, перетинки, інженерні мережі, опалення.
Відповідно до ст.ст.1,13,17 Закону України Про власність, що діяв на час видачі позивачеві свідоцтва про право власності на житловий будинок, ст.317 ЦК України, право власності – це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Жилі будинки є обєктами права приватної власності. Майно, нажите подружжям за час шлюбу, належить їм на праві спільної сумісної власності. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Як слідує із ст.63 СК України, дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
За змістом ст.331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановленого договором або законом. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Відповідно до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом МЮ України від 07.02.02 р. № 7/5, бюро технічної інвентаризації (далі БТІ) здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно, та лише тих обєктів нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті у експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, що проводить реєстрацію права власності на ці обєкти.
За змістом ст. 31 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст.14 Закону України Про основи містобудування, до відання виконавчих органів сільських рад належать такі повноваження у галузі будівництва, як прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст.30-1 Закону України Про планування і забудову територій, положень Постанови КМ України від 22.09.04 р. № 1243 Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, що була чинною на час видачі позивачеві свідоцтва про право власності на житловий будинок, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації обєктів нового будівництва, їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування. Закінчені будівництвом приватні житлові будинки садибного типу, приймаються в експлуатацію у порядку, визначеному обласною державною адміністрацією за погодженням з Мінрегіонбудом. У разі неготовності обєкта до експлуатації державна приймальна комісія складає відповідний акт з висновками та обгрунтуваннями. Даний акт є підставою для укладання договорів на постачання на об"єкт води, газу, тепла та електроенергії. Дата затвердження акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію обєкта органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив комісію, є датою введення закінченого будівництвом обєкта в експлуатацію.
Ч. 3 ст.18 Закону України Про основи містобудування забороняє експлуатацію обєктів, не прийнятих в експлуатацію у встановленому законом порядку.
Як було встановлено в судовому засіданні, акт прийняття житлового будинку, розташованого по вул. Західній, 41 у с. Скулині Ковельського р-ну у експлуатацію, було складено комісією у порушення ст.30-1 Закону України Про планування і забудову територій, положень Постанови КМ України від 22.09.04 р. № 1243 Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, після прийняття виконкомом сільради без дотримання вимог ст.331 ЦК України рішення про оформлення права власності на житловий будинок на імя позивача та без відповідної технічної документації.
Відповідно, технічна документація відповідачем КП ВОБТІ, що проводив реєстрацію права власності на житловий будинок, також виготовлена на підставі технічних документів, що не відповідали дійсності та у ній не було відображено того, що житловий будинок не був закінчений будівництвом.
Оскільки в судовому засіданні встановлено, що житловий будинок як новостворене майно, що у інвентаризаційній справі позначений літерою А, складається з чотирьох кімнат, кухні та допоміжних приміщень, як на час оформлення технічної документації, реєстрації відповідачем - КП ВОБТІ оспорюваного свідоцтва, так і на час розгляду справи в суді, не був закінчений будівництвом, не підлягав експлуатації в якості житлового будинку, рішення виконкому Скулинської сільської ради Про оформлення права власності на житловий будинок" від 21.10.05 р. № 10/3 не стосувалось даного обєкта нерухомого майна, то, на думку суду, оспорюване свідоцтво слід визнати недійсним. Крім того, суд враховує, що оспорюване свідоцтво про право власності, видане на підставі рішення сільради, прийнятого без дотримання вимог чинного законодавства та без відповідної технічної документації, чим порушує права позивача, як власника, що повязані із здійсненням ним права власності стосовно такого обєкта нерухомого майна. А тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно ст.257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Стосовно посилання представника відповідача – ОСОБА_5 на ту обставину, що позивач пропустив строк, у межах якого може звертатись до суду з даною вимогою, то суд вважає, що позивачем не пропущено строку позовної давності, так як хоча позивачеві 14.11.05 р. достовірно було відомо про прийняття відповідачем – сільською радою рішення про оформлення права власності на житловий будинок № 10/3; 14.11.05 р. він особисто звертався із заявою до відповідача – КП ВОБТІ про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, однак, до такої заяви не додавав оспорюваного свідоцтва, що стверджується даними замовлення № Кв-6437 та заявою від 14.11.05 р.. Державна реєстрація права власності було здійснена відповідачем – КП ВОБТІ 14.02.06 р., що стверджується рішенням реєстратора про реєстрацію обєкта нерухомості, що мається у інвентаризаційній справі. Відповідачем ОСОБА_5 та її представником не наведено суду переконливих доказів щодо пропуску позивачем строку позовної давності. Даних про те, коли позивачеві стало відомо про видання на його імя свідоцтва про право власності на нерухоме майно встановленого зразка, про прийняття реєстратором рішення про реєстрацію права власності на житловий будинок, коли ним було отримано таке свідоцтво чи витяг із реєстру прав власності, тобто, колди йому стало відомо про порушення його прав, відповідачем ОСОБА_5 та її представником суду не надано, такі дані у матеріалах справи відсутні.
На користь позивача підлягають стягненню з відповідачів в рівних частках судові витрати у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 13, 213 - 218, 88 ЦПК України, ст.ст.63 СК України, ст.331 ЦК України, 31 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст.14 Закону України Про основи містобудування, ст.30-1 Закону України Про планування і забудову територій, положень Постанови КМ України від 22.09.04 р. № 1243 Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, ч. 3 ст.18 Закону України Про основи містобудування, ст.ст.1,13,17 Закону України Про власність, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, розташоване у с. Скулині Ковельського р-ну Волинської обл. – а саме: на будинок, що видане 17.11.05 р. Скулинською сільською радою Ковельського р-ну Волинської обл. на підставі рішення виконкому Скулинської сільської ради від 21.10.05 р. № 103 ОСОБА_1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 із ОСОБА_5, Скулинської сільської ради Ковельського району, комунального підприємства Волинське обласне бюро технічної інвентаризації по 12 (дванадцять) грн. 50 коп. судових витрат з кожного.
Стягнути на доход держави із ОСОБА_5, Скулинської сільської ради Ковельського району, комунального підприємства Волинське обласне бюро технічної інвентаризації по 2 (дві) грн. 80 коп. судового збору з кожного.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської обл. через Ковельський міськрайсуд Волинської області у слідуючому порядку: заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч. 4 ст.295 ЦПК України.
Головуючий: