Судове рішення #6196933

                                                                                                      Справа № 2-632/2009р.

                                                                                                       

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

11 червня  2009 року                     Ківерцівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого – судді -     Костюкевича О.К.

    при секретарі -                                 Чехайда Т.В.

з участю представника позивача –  ОСОБА_1, відповідача – ОСОБА_2  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6   про визнання права власності на Ѕ частки житлового будинку в спільній сумісній власності подружжя та визнання права власності на Ѕ частки вказаних будівель в порядку спадкування, в тому числі на самочинне будівництво,   -

 

в с т а н о в и в :

    ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6   про визнання права власності на Ѕ частки житлового будинку в спільній сумісній власності подружжя та визнання права власності на Ѕ частки вказаних будівель в порядку спадкування, в тому числі на самочинне будівництво.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що в 1947 році вона уклала шлюб з ОСОБА_7. В 1991 році йому була виділена земельна ділянка під будівництво індивідуального житлового будинку в смт. Цумань, по вул.. Соснова, 11 Ківерцівського району Волинської області.

Під час будівництва чоловік відступив від проектної документації і тому будинок побудований з відхиленням від проекта, однак згідно експертного висновку Приватного науково-виробничого підприємства «Гео-АРХ» проект конструкції самовільної добудови до житлового будинку та господарської будівлі  відповідають дійсним державним будівельним, санітарно-гігієнічним та протипожежним нормам.  

21.02.1993 року її чоловік помер. Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з Ѕ частини  вищезазначеного  житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, оскільки інша Ѕ частина будинку належить їх на праві спільної сумісної власності подружжя.  

Зазначає, що після  смерті чоловіка продовжувала проживати в даному будинку і вважає, що прийняла спадкове майно шляхом постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Проте не може юридично оформити право власності на спадкове майно, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на вказаний житловий будинок.

Просить суд визнати за нею право власності на Ѕ частину житлового будинку  з надвірними будівлями та спорудами № 11 по вул. Сосновій  в смт. Цумань Ківерцівського  району Волинської області в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_7, який помер 21.02.1993 року та визнати право власності на Ѕ частину вищезазначеного будинку в спільній сумісній власності подружжя, в тому числі на самочинне будівництво.    

    Представник позивача  ОСОБА_1  в судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3  підтримала з підстав в ній викладених, просила суд її задовольнити.

    Відповідач  ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав і не заперечував проти його задоволення.

    Заслухавши  пояснення осіб,  які беруть участь в справі, дослідивши представлені письмові   докази в справі, суд прийшов  до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено,     що  житловий   будинок   з   господарськими  будівлями, який знаходиться  в  смт. Цумань,  по  вул. Сосновій, № 11 належить ОСОБА_7, що  стверджується  довідкою Цуманської селищної ради від 31.03.2008 року № 367 (а.с. 9) та технічним паспортом (а.с. 43-47).

21.02.1993 року ОСОБА_7 помер, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть  серії 1-ЕЛ  № 469653 від 23.02.1993 року (а.с. 8).

    В 1947 році  року позивач ОСОБА_7 (дівоче Кваша) ОСОБА_8  уклала шлюб з ОСОБА_7, що стверджується свідоцтвом про одруження (запис відновлено) серії ІІI-АБ  № 049635 від 23.01.1976  року (а.с.7).

З пояснень представника позивача вбачається, що позивач ОСОБА_3 разом з чоловіком здійснювали будівництво житлового будинку з надвірними господарськими спорудами, а тому  згідно закону вона є співвласником цього майна і її частка становить Ѕ частини будівель.

На даний будинок був виготовлений технічний паспорт від 12.12.2008 року (а.с. 43-47), в якому власником будинку зазначений померлий ОСОБА_7 та вказано, що при будівництві даного будинку було відхилення від проекта .

      Відповідно до ч.1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

            Судом досліджено експертний висновок приватного науково-виробничого підприємства «Гео-АРХ» проект від 17.02.2009 року (а.с. 48-61) та встановлено, що обстеження конструкцій самовільної добудови до житлового будинку за адресою : смт. Цумань, вул.. Соснова, 11 Ківерцівського району Волинської області відповідають дійсним державним будівельним, санітарно-гігієнічним та протипожежним нормам.    Крім того, обстеження конструкцій господарської будівлі за вищевказаною адресою теж відповідає дійсним державним будівельним, санітарно-гігієнічним та протипожежним нормам.

Відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

На підставі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

З пояснень відповідача ОСОБА_2 вбачається, що він не претендує на спадщину після смерті батька. Також не претендують на спадщину й інші відповідачі, дочки спадкодавця  ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, що стверджується їхніми заявами (а.с.15, 20, 24).   Тому за ОСОБА_3   виникає право на Ѕ частину  житлового будинку з надвірними спорудами, що належить її чоловіку на праві спільної сумісної власності подружжя.

Отже, за позивачкою слід визнати право власності на житловий будинок та господарські будівлі, в цілому, в тому числі на самочинне будівництво.

Керуючись ст. ст. 6, 10, 11, 58, 60, 130, 213-215 ЦПК України, ст.ст .  368, 370, 376, 392, 1261,  1268-1270  ЦК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

            Визнати за ОСОБА_3  право власності на житловий будинок, що побудований з відхиленням від проекта та на надвірні господарські будівлі, які самовільно побудовані, що знаходяться за адресою : смт. Цумань, вул. Соснова, № 11  Ківерцівського району, Волинської області  як за співвласницею цього майна та спадкоємницею після смерті ОСОБА_7.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області  шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення та подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Ківерцівського районного суду                           О.К. Костюкевич

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація