Справа №2а – 955/2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2009 року Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючої судді Усенко Т.І., секретаря Кобзар А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Крюківської районної Ради м.Кременчука Полтавської області про визнання дій протиправними, стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною та зобов»язання вчинити дії, -
Встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася з адміністративною позовною заявою до суду, згідно якої прохала визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районнної ради м.Кременчука, Полтавської області щодо відмови здійснення перерахунку та виплати доплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районнної ради м.Кременчука, Полтавської області недоотриману внаслідок невиконання останнім вимог законодавства України допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 березня 2009 року по 31 серпня 2009 року в розмірі -2624 грн. Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районнної ради м.Кременчука, Полтавської області перерахувати зазначену допомогу у відповідності з нормами діючого законодавства, але не менше прожиткового мінімуму, гарантованого Конституцією України, з часу призначення по 25 січня 2012 року. Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районнної ради м.Кременчука, Полтавської області в подальшому сплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто по 25 січня 2012 року, у відповідності з нормами діючого законодавства, але не менше прожиткового мінімуму, гарантованого Контитуцією України.
В своїй заяві позивачка вказала, що 25 січня 2009 року народила доньку ОСОБА_2»ю Максимівну, з якою разом проживає і доглядає.
З 23 березня 2009 року вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, про що маються належні документи. Відповідно до ст. 51 п.3 Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року за № 2240, підставою для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є наказ роботодавця про надання застрахованій особі відпустки по догляду за дитиною. До надання відпустки по догляду за дитиною вона працювала, сплачувала внески до Фонду соціального страхування. З 1 січня 2007 року згідно Постанови Кабінету МіністрівУкраїни від 16 січня 2007 року та Наказу Міністерства праці та соціальної політики від 6 грудня 2006 року №453 Управління праці та соціального захисту населення забезпечує призначення допомоги при народженні та по догляду за дитиною на підставі документів, визначених Законом України від 18 січня 2001 року, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, даним законом також встановлено розмір заначених видів допомоги. При цьому управління праці та соціального захисту повинно своєчасно формувати заявки по коштах державного бюджету. Замість данного закону відповідач проводив нарахування згідно ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вважає, що по відношенню до неї , як застрахованої особи, повинен застосовуватися Закон від 18 січня 2001 року, тобто допомога по догляду за дитиною повинна бути не менша розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Не дивлячись на це , управління праці та соціального захисту населення призначило їй допомогу по догляду за дитиною до 3 років з 23 березня 2009 року по 25 січня 2012 року – 130 грн.,замість 626 грн., тому недоплата склала суму 2624 грн. Вважає, що це шкода, заподіяна протиправними діями відповідача.. Також вказує, що 17 липня 2009 року зверталася до відповідача за перерахунком, але їй в цьому було відмовлено, тому вона змушена звернутися до суду. В зв»язку з тим, що розмір допомоги визначений не вірно до досягнення дитиною 3 років, вважає за необхідне вирішити питання і на подальший час. Прохає врахувати рішення Конституційного суду від 9 липня 2007 року за № 6-рп/2007 і від 22 травня 2008 року за № 10-рп./2008.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_3 позов ОСОБА_1 підтримав і проохав задовільнити його в повному обсязі приймаючи до уваги доводи викладені в позовній заяві та в поясненнях на заперечення відповідача. Важає, що Закон України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» є загальним законом, а Закон України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»- спеціальним, оскільки стосується лише застрахованих осіб.
Представник відповідача- Управління праці та соціального захисту населеннч виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука прохала в позові повністю відмовити, так як вважає, що державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку нарахована і призначена вірно, в розмірі 130 грн. щомісячно у відповідності до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Порядку призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженної Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року. Згідно ст.46 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям здітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Також згідно п.12 Постанови Кабінету Міністрів України « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається застрахованим особам органами праці та соціального захисту населення та виплачується за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Пункт 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми від 27 грудня 2001 року з зі змінами від 22 лютого 2008 року визначає, що відповідно до ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі не менш як 130 грн. Вказують, що пункт 23 розділу 2 Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» яким були внесені вищезназначені зміни до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ні ст. 46 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік», рішеннями Конституційного Суду України не визнавалися неконституційними, тобто є чинними. Вважають, що позивачка помилково вважає, що при нарахуванні допомоги слід керуватися лише Законом України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», так як даний закон регулує правовідносини Фонду соціального страхування. Звертають увагу також на те, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Взагалі вважають, що вирішення питання, поставленного позивачкою не належить до компетенції управління праці і потребує врегулювання на державному рівні, оскільки дпомога призначалася згідно діючих нормативно-правових актів. Вважають також недоведеним той факт, що вони, як орган місцевого самоврядування, діяли неправомірно.
На підставі вищевикладеного, матеріалів справи, наданих доказів, судом встановлено, що позивачка дійсно перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту як отримувач державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку на дочку ОСОБА_4»ю, яка народилася 25 січня 2009 року та їй призначена допомога до 3 років дитини з 23 березня 2009 року по 25 січня 2012 року.
Допомога по нагляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дійсно призначена відповідно до ст.ст.13-15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з врахуванням змін , п.23 розділу П Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»», а саме частину 1 ст.15 викладено в такій редакції: « Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.» тому і допомога згідно останнього по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася ОСОБА_1 у розмірі 130 грн., з чим позивачка не погодилася і звернулася до суду.
Приймаючи до уваги, що п.23 розділу П Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року не визнавався не конституційним, тобто є чиним, згідно якого орган праці та соціального захисту населення призначив і виплатив допомогу по догляду за дитиною до 3-х років протягом 2009 року, в розмірі, вказаному позивачкою, тобто 130 грн. щомісячно.
Крім того ст. 54 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних групп населення залишається в розмірах, що діяли в грудні 2008 року, отже і розмір допомоги по догляду за дитиною до 3-х років залишився у 2009 році на рівні 2008 року, тобто допомога до 3 років призначена та виплачується в 2009 році відповідно до нормативно правових актів, які не були визнані неконституційними.
Суд вважає, що посилання позивачки та її представника на Закон України « Про загальнообов»язкове державне соціальне трахування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року за № 2240 є помилковим, так як даний закон регулює правовідносини Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, тому не може застосовуватися органами праці та соціального захисту населення. Крім того бюджет Фонду формується за рахунок страхових внесків, а фінансування державної допомоги по догляду за дитиною до досягненн нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і асигнування затверджується щорічно Законом про державний бюджет України на відповідний рік для головних розпорядників коштів.
Приймаючи до уваги вищевикладене суд вважає що протягом 2009 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалася вірно у відповідності до редакції ч.1 ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», викладеній у п. 23 розділу 2 Закону України « Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та ст. 46 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік» і тому відсутні підстави для перерахування виплати допомоги з 23 березня 2009 року по 31 серпня 2009 року та виплати 2624 грн. та крім того перерахувати та виплачувати зазначену допомогу з часу призначення по 25 січня 2012 року
Приймаючи до уваги, що допомога відповідачем сплачувалася позивачці вірно, суд вважає, що відсутні підстави для визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районнної ради м.Кременчука щодо відмови здійснення перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, вказаному ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 6, 11, 12, 17, 19, 70, 71, 98, 158-161, 163, 186, 187 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 18,19, 46, 55 Конституції України, Законом України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» зі змінами
П О С Т А Н О В И В:
В позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Крюківської районної Ради м. Кременчука Полтавської області про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною та зобов»язання вчинити дії – відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Т.І.Усенко
- Номер: 2-аво/381/8/24
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-955/2009
- Суд: Фастівський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Усенко Т.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2024
- Дата етапу: 31.10.2024
- Номер: 2-аво/381/8/24
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-955/2009
- Суд: Фастівський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Усенко Т.І.
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2024
- Дата етапу: 04.11.2024
- Номер: 2-аво/381/8/24
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-955/2009
- Суд: Фастівський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Усенко Т.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2024
- Дата етапу: 04.11.2024