Судове рішення #6182680

0555

                                                                                                               Справа №2-А-1872/2009

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

01 жовтня  2009 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької  області в складі:

            головуючого -                                             судді             Губської Л.В.

            при секретарі                                                                    Кобяковій О.М.

            за участю позивача                                                          ОСОБА_1

           

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ясинуватій справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1   до  управління Пенсійного Фонду України в м.Ясинуватій про  визнання неправомірними дій та зобов”язання  нарахування та виплати недоотриманої суми щомісячної державної соціальної допомоги ?ітям війни”,

в с т а н о в и в:

01.09.2009 року  позивачка звернулась до суду з даним позовом.

В обґрунтування позовних вимог вона  зазначила, що  народилася   ІНФОРМАЦІЯ_1  і відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  має статус дитини війни, тому згідно зі ст.6 зазначеного Закону має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі  30% мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідач у  2008 році  таку допомогу їй не нараховував і не виплачував, порушуючи її права.  Просила  визнати неправомірними дії управління ПФУ в м.Ясинуватій  щодо недонарахування їй щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008р. та зобов’язати  УПФУ в м.Ясинуватій  нарахувати і виплатити  їй  щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період  з 22.05.2008р. по 31.12.2008р.

В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надавши письмову заяву про розгляд справи у їх відсутність, а також заперечення проти позову,   в яких зазначив, що позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в м.Ясинуватій, отримує пенсію за віком,  в тому числі державну соціальну надбавку як дитині війни -  49,80 грн. Свої дії вважає правомірними, оскільки ці виплати нараховані і здійснені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. За таких обставин просили в позові відмовити. Крім того, заперечували проти поновлення позивачеві річного строку, передбаченого статтею 99 КАС України для звернення за захистом свого порушеного права.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАС України одним із завдань адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За преамбулою Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний Фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного Фонду.

Закон України ?ро соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, встановлює правовий статус дітей війни та визначає  основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Статтею 1 вказаного закону передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення ( 2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що позивачка народилася  ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто станом на 2 вересня 1945 року їй було 4 роки (а.с.3).

Відповідно до ст. 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим, відповідно до ст.110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” підвищення пенсій “дітям війни” запроваджувалось поетапно за результатами виконання бюджету в першому півріччі  згідно з порядком, який мав бути визначений  Кабінетом Міністрів України з питань бюджету. Такий порядок у 2006 році визначений не був, що виключало можливість збільшення пенсій “дітям війни”.

Крім того, відповідно до п.12 ст.71 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2007 рік” дія ст. 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” була  зупинена на 2007 рік.

Статтею 111 Закону України ?ро державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка  виплачується  замість  пенсії,  відповідно до статті 6 Закону України  ?ро соціальний   захист  дітей  війни”,  виплачується особам,  які є інвалідами  (крім тих, на яких поширюється  дія  Закону України ?ро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007року  положення п.12 ст.71 та ст.111 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2007 рік” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. 

Таким чином, з 09 липня 2007 року по 31 грудня  2007 року норма ст.6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» про підвищення пенсії дітям війни на 30% підлягає застосуванню.

 Крім того, статтею 6 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до Закону України ?ро соціальний захист дітей війни”, і передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 28 розділу ІІ ?несення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, ст. 6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” підлягає застосуванню з 22 травня 2008 року.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний  строк.

Відповідно до ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС України.

Пзивачка  звернулася до  суду  лише 01.09.2009 року. Причину пропуску річного строку, передбаченого для звернення до суду, обумовила своєю  необізнаністю з цього питання.

Суд не визнає вказану  позивачем  причину пропуску  строку поважною і не вбачає підстав для його поновлення.

З огляду на зазначене, позов підлягає задоволенню з  01 вересня   по  31 грудня 2008 року.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений статтею 28 Закону України ?ро загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України ?ро прожитковий мінімум” затверджений прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст.58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” прожитковий мінімум на одну особу  для осіб, які втратили працездатність, складає: з 01 квітня — 481 грн.; з 01 липня — 482 грн.; з 01 жовтня  498 грн., який діє по теперішній час.  

Статтею 7 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цих Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

 

             Керуючись ст.ст.11,86, 94, 159-163  КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний  позов  ОСОБА_1  задовольнити  частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в м.Ясинуватій Донецької області щодо недонарахування  ОСОБА_1  щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком за період   з 01 вересня  по 31 грудня 2008 року включно.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Ясинуватій Донецької області  донарахувати і виплатити  ОСОБА_1  за рахунок коштів Державного бюджету України щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за періоди  з  01 вересня по  31 грудня 2008 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України  на користь ОСОБА_1  понесені судові витрати в сумі 3 грн. 40 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня  викладення  постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або протягом десяти днів з дня проголошення даної постанови без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову складено в повному обсязі в нарадчій кімнаті і проголошено в судовому засіданні 01.10. 2009 року.

Суддя

  • Номер: 6-а/281/65/16
  • Опис: про заміну сторони ії правонаступником
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2-а-1872/09
  • Суд: Лугинський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Губська Л.В.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.05.2016
  • Дата етапу: 10.05.2016
  • Номер: 6-а/281/65/16
  • Опис: про заміну сторони ії правонаступником
  • Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 2-а-1872/09
  • Суд: Лугинський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Губська Л.В.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.05.2016
  • Дата етапу: 10.05.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація