Судове рішення #6181774


Справа  № 2 -а-941

2009  р.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ


  30 вересня 2009  року  Калуський  міськрайонний   суд     Івано- Франківської  області

 в складі :

                             головуючої – судді КАРДАШ О.І.

                             секретаря    БОДНАР Н.Ю.

                       

розглянувши  у  відкритому  судовому  засіданні  в місті  Калуш  адміністративну    справу  за  позовом   ОСОБА_1     до   Управління праці та соціального захисту населення Калуської  райдержадміністрації   про визнання незаконними дій  та зобов»язання провести перерахунок недорахованої   допомоги  по догляду за дитиною , -


В С Т А Н О В И В  :

Що  позивачка  звернулася в суд з адмiнiстративним позовом до управлiння праці та соціального захисту населення Калуської  райдержадміністрації   про  визнання незаконними дій та  зобов»язання проведення перерахунку недорахованої   допомоги  по догляду за дитиною   до досягнення нею трирiчного  віку  за  2007 рiк та компенсацію.  

        Позовнi вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року у неї народилася дочка ОСОБА_2  , а ІНФОРМАЦІЯ_2  року дочка ОСОБА_3 ,   й  згiдно Закону України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми”   їй призначено та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення ними трирiчного вiку. Однак дана допомога є  значно занижена  й не відповідає  вимогам чинного законодавства, по-скільки відповідно до  ст. 15 вказаного Закону,   допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надасться у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до б років.  Згідно ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк”   прожитковий  мiнiмум на дiтей вiком до б років встановлено  з 01.01.2007 року -  434 грн., з 01.04.2007 року - 463 грн., з 01.10.2007 року - 470 грн.

    Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рiк”  дію вказаної ст.15  Закону України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми”    було зупинено. Проте рішенням Конституцiйного Суду України   вiд  09.07.2007 року   дану норму Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк”   визнано неконституцiйною  й рішення Конституцiйного Суду України   є обов”язковими  до виконання.

           Тому просить   визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської  райдержадміністрації  по  нарахуванню і    виплати їй сум допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку   за 2007 рік неправомірними, зобов»язати провести перерахунок недоплаченої  допомоги  по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік та компенсацію.

                   Позивачка в судовому засіданні  не з»явилася , однак подала суду заяву в якій просить справу  слухати у її відсутності ,   позовні вимоги підтримує в повному обсязі.  

                   Представник вiдповiдача — Управлiння працi та соцiального захисту населения  Калуської  райдержадміністарції ,  в судове засiдання  не з»явилася , однак подала суду заяву про слухання справи у її відсутності , а у відзиві на позовну заяву вказала, що позову не визнала  оскільки позивачка  одержувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку у розмiрi визначеному ст. 56 Закону України „Про державний бюджет Украни на 2007 рiк” . По- скiльки виплата грошової допомоги по догляду за дитиною досягнення нею трирiчного вiку фiнансусться з державного бюджету України, то обсяги не можуть визначатися будь-яким iншим законом, крiм Закону про державний бюджет України.  Відповідно  до  ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України,   при здiйсненнi бюджетного процесу в Українi положення нормативно правових актiв застосовуються лише в частинi, в якiй вони не суперечать положенням закону про державний бюджет України.  Законом  про Державний бюджет  України на 2008 рік не передбачені кошти  на виплату допомоги по догляду за дитиною досягнення нею трирiчного вiку за попередній період.

Також  вважає,  що згiдно iз положеннями ст. 100 КАС Украни позивачем пропущено строк звернення до адмiнiстративного суду. В задоволеннi позову  просить вiдмовити з вказаних пiдстав.

                   Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до  часткового задоволення з наступних підстав.

                   В  судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір”ю   малолiтніх ОСОБА_2   та   ОСОБА_3 , що пiдтверджується   копіями свiдоцтв про народження дітей (а.с.7-8), здійснює за ними догляд й  вона є особою, на яку поширюється дія ст.. 13 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” від 21.11.1992 року,  має право на отримання  допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому Законом.

                   Відповідно  до  ч.1 ст. 15  Закону України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми”   допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.  

                   У відповідності до Прикінцевих  та перехідних положень Закону  України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми”   розмір державної допомоги сім”ям з дітьми, передбаченої  ст.. 15 цього Закону, визначається  Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України  на відповідний рік у відсотковому відношенні  до прожиткового мінімуму для дитини  відповідного віку з поступовим наближенням  до прожиткового мініміму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового  мінімуму, а з 1.01.2006 року - 50 відсоткам  цього прожиткового мінімуму.

                   Дію  ч.1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону  України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми”   зупинено пунктом 14 с.71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”    від 19.12.2006 року.

                   Статтею 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога за дитиною до  досягнення нею трирічного віку  відповідно до Закону   України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми” здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних осіб та середньомісячним  сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незареєстрованих осіб  та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб , у порядку, встановленому Кабінетом  Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим  бюджетом.    

                    Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року    визнано не конституцiйним  положення п.14 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рiк” в частині зупинення на 2007 рік дії   ч.1 ст. 15, п.3 роздiлу УIII “Прикiнцевих  положень” Закону України “Про державну допомогу сiм’ям з дiтьми” щодо встановлення розмiру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку.


                   Статтею  152 Конституцiї України  встановлено, що закони, інші правові акти    або їх окремі положення , що визнані неконституційними , втрачають чинність  з дня ухвалення  Конституційним Судом України рішення  про їх неконституційність.

                   Зважаючи на те,  що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх  дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим  актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов”язків осіб ,  які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.

                   При цьому  ст. 74 Закону  України „Про Конституційний  Суд України”  визначено, що Конституційний  Суд України може вказати на преюдиційність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції  позовів у зв”язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.

                   Отже, у п. 5 резолютивної частини вказаного рiшення Конституцiйного Суду України від 09.07.2007 року, конкретно зазначено , що „рішення Конституцiйного Суду України  у цій справі  має преюдицiальне значення для судiв загальної юрисдикцiї при розглядi ними позовiв у зв’язку з правовiдносинами, якi виникли внаслiдок дiї положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними „ .

                   Статтею  62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”  прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років встановлений з 1.01.2007 року у розмірі  434 грн., з 1.04.2007 року у розмірі 463 грн., з 1.10.2007 року у розмірі 470 грн.

                   Із довідки Управління праці та соціального захисту населення Калуської  райдержадміністрації  №837 від 11.06.2009 року  вбачається , що позивачка отримувала щомiсячну грошову допомогу в таких розмiрах: за липень 2007 р. – 129,03 , серпень 2007 р. – 132,64 грн., вересень 2007 року – 134,45 грн.; за жовтень 2007 р. –  130,64 грн., листопад 2007 р. – 140,05 грн., грудень 2007 р. – 144,10 грн. тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України  на 2007 рiк”.

                   При таких обставинах, суд приходить до висновку,  що дії  управління праці та соціального захисту населення    Калуської  райдержадміністрації     по нарахуванню і виплати позивачці  сум допомоги по догляду за дітьми до досягнення  ними трирічного  віку  слід визнати неправомірними   й зобов»язати відповідача на користь  позивачки провести перерахунок недоплаченої   суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

        Відповідно до ст.1  Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

                    Відповідно до ст. 3 вищевказаного Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

                      Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» до об’єктів індексації грошових доходів населення віднесено пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не є об’єктом індексації грошових доходів населення, у відповідності до вказаної норми законів.

                         Пунктом 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року за №1078, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення його дію поширено на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

             Тому суд вважає, що до правовідносин щодо нарахування і виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вказаний Порядок не може бути застосований, а позовні вимоги в цій частині є такими що не підлягають до задоволення.

                    Ст. 99 КАС України встановлює   річний строк звернення до адміністративного суду за захистом  прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення  своїх  прав, свобод чи інтересів.

                   Із листа управління праці та соціального захисту населення    Калуської  райдержадміністрації    №    1303/05-07 від 5.06.2009 року ( а.с.10) вбачається , що позивачці  відмовлено у  проведенні виплат  по догляду за дитиною до досягнення  ним трирічного віку за 2007 рік , а отже  позивачка звернулася до суду саме тоді, коли дізналася про порушення  своїх та дитини прав та інтересів.  

            У відповідності ст.94 КАС судові витрати покласти на відповідача.

                   На підставі викладеного,  керуючись    ст. 158- 163,167,99 Кодексу адміністративного судочинства    України , Законом   України „Про державну допомогу сiм’ям з дітьми” ,   Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік” , ст. 55, 124 Конституцiї України , суд,


П О С Т А Н О В И В:


           Позов задовольнити частково.                        

        Визнати незаконними дії  Управління праці та соціального захисту населення Калуської  райдержадміністрації   щодо виплати ОСОБА_1  допомоги  по догляду за дитиною.  

Зобов»язати  Управління праці та соціального захисту населення Калуської  райдержадміністрації   провести перерахунок       недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з 09  липня 2007 року по  31 грудня 2007 року  та стягнути 99,73 грн. судових витрат.  

В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.              

       Постанова   може  бути   оскаржена   до   Львівського адміністративного апеляційного    суду  через    Калуський   міськрайонний   суд  шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження  і поданням  після цього  протягом 20-ти днів апеляційної скарги  або в  порядку ч.5 ст.186 КАС України .                                            



          ГОЛОВУЮЧА:                                        

 

 








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація