Судове рішення #61817381

2/225/190/13


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


09 квітня 2013 року                      Дзержинський міський суд Донецької області у складі :

головуючого судді -                              Пискунова В.І.,

при секретарі –                      Ружинській Т.І.,

з участю

представника позивача -                     ОСОБА_1,

представника відповідача –           ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дзержинська справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Донецькобленерго” до ОСОБА_3 “Про стягнення суми”. -

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2012 року представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, де поставив питання про стягнення суми заборгованості за елекроенергію не обліковану внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що відповідачка є власником квартири розташованої за адресою: м. Дзержинськ, вул. Фрунзе, 31а/3. З Дзержинською дільницею обліку та збиту електроенергії укладено договір про користування електричною енергією. Відповідно до цього договору Дзержинська дільниця обліку та збиту електроенергії зобов’язується забезпечувати надійне постачання електроенергії та поставляти її відповідно до норм та стандартів, ОСОБА_1 № 157932 від 01 грудня 2011 року складеного за її участі, робітники позивача – електромонтер ОСОБА_4, електромонтер ОСОБА_5, робітник РЕМ ОСОБА_6 виявили порушення Правил користування електроенергією, а саме: “Самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю електропостачальника від сараю на дворі до вікна квартири, проходить без обліковий фазний дріт, облаштований другим вводом для живлення електроприладів. Електроенергія споживається, диск не обертається, відключена пробка”.На підставі цього акту було відключено електроенергію. Випискою з протоколу засідання комісії РЕМ № 1 від 08 грудня 2011 року їй було нарахована сума не врахованої електроенергії за 1905 днів в сумі 5209 гр.03коп.

          Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у його задоволенні, пояснив, що акт № 157932 від 01 грудня 2011 року складений незаконно та необґрунтовано. Акт його мати – відповідачка ОСОБА_3 не підписувала, оскільки правила користування електроенергією вона не порушувала, представники позивача щомісяця перевіряли її квартиру і ніяких порушень не виявляли.

          Вислухавши пояснення сторін,свідків,дослідивши матеріали справи,суд знаходить,що позов треба задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено,що що відповідачка є власником квартири розташованої за адресою: м. Дзержинськ, вул. Фрунзе, 31а/3, користується послугами позивача,має особистий рахунок № 020205122. З Дзержинською дільницею обліку та збиту електроенергії укладено договір про користування електричною енергією. Відповідно до цього договору Дзержинська дільниця обліку та збиту електроенергії зобов’язується забезпечувати надійне постачання електроенергії та поставляти її відповідно до норм та стандартів, ОСОБА_1 № 157932 від 01 грудня 2011 року складеного за її участі, робітники позивача – електромонтер ОСОБА_4, електромонтер ОСОБА_5, робітник РЕМ ОСОБА_6 виявили порушення Правил користування електроенергією, а саме: “Самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю електропостачальника від сараю на дворі до вікна квартири, проходить без обліковий фазний дріт, облаштований другим вводом для живлення електроприладів. Електроенергія споживається, диск не обертається, відключена пробка”.На підставі цього акту було відключено електроенергію. Випискою з протоколу засідання комісії РЕМ № 1 від 08 грудня 2011 року їй було нарахована сума не врахованої електроенергії за 1905 днів в сумі 5209 гр.03коп.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються ст.714 ЦК України, Законом України”Про електроенергетику “ від 16 липня 1997 року № 575/97 –ВР,Правилами користування електричною енергією для населення ,які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26 липня 1999 року і Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією,затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22 листопада 1999 року № 1416.

Відповідно до ст.26 Закону України “Про електроенергетику” споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно п.37 Правил користування електричною енергією для населення енергопостачальник має право: перевіряти справність приладів обліку,знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку, вимагати від споживача відшкодування збитків,завданих порушеннями,допущенними споживачем під час користування електричною енергією.

Відповідно до п.п. 48,53 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22 листопада 1999 року № 1416 споживач несе відповідальність згідно законодавством: порушення правил користування електричною енергією,розкрадання електричної енергії в разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів, пошкодження приладу обліку.У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією .у тому числі фактів розкрадання електричної енергії,складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Останній має право внести до акта свої зауваження у разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представника енергопостачальника. Визначено також подальшу процедуру розгляду зазначеного питання, які здійснюється комісією з розгляду актів,що утворюється енергопостачальником і складається не менше як з трьох уповноважених представників енергопостачання.У разі видмови споживача від сплати вартості не облікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника(крім випадків виявлення факту самовільного підключення).Перевіряти чправність приладів обліку та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку енергопостачальник має право лише в присутності споживача і в разі виявлення порушення акт про порушення повинен складатися у присутності споживача або уповноваженого представника споживача.

          На зазначене особливу увагу звернула Національна комісія регулювання електроенергетики України прийнявши постанову від 14 жовтня 2010 року № 1338, якою доповнена ОСОБА_6 визначення обсягу та вартості електричної енергії,не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією,яка затверджена постановою НКРЕУ від 04 травня 2006 року № 562.

          Відповідно до п.4.1,4.5 ОСОБА_6 акт порушення складається у присутності споживача або уповноваженого представника споживача в разі виявлення порушень правил.

У разі відмови споживача від підписання акта про порушення про це зазначається в акті про порушення. Акт про порушення без підпису споживача вважається дійсним .якщо його підписали три представника енергопостачальника.На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від енергопостачання( у випадках передбачених п. 35 Правил).а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.

          Відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 29 лютого 2012 року із правового аналізу п.2.5 ОСОБА_6 визначення обсягу та вартості електричної енергії,не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією від 05 травня 2006 року № 562 ,кількість днів у періоді,за який має здійснюватись перерахунок ,рахується від дня останнього контрольного огляду засобу обліку до дня виявлення порушення але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяців,що передували дню виявлення порушення.

          Слід також зазначити, що згідно до п.38 Правил користування електроенергією для населення енергопостачальник забов`язується, зокрема,проводити не менш як один раз на 6 місяців контрольне знімання показань приладів у побутових споживачів відповідно до затверджених графіків.

          ОСОБА_7 від 01 грудня 2011 року складений у встановленому порядку,містить три підписи представників постачальника із зазначенням факту порушення ,відсутній підпис споживача у зв`язку з відмовою від підпису,про що мається відповідна позначка,відсутні підписи свідків.

( а.с.6-7)

Допитані в якості свідків ОСОБА_4,ОСОБА_8 вказані обставини складання акту 01 грудня 2011 року підтримали.

          Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував того факту,що 01 грудня 2011 року дійсно була проведена перевірка дотримання правил використання електроенергії у квартирі його матері-відповідачки ОСОБА_3

          Допитаний в якості свідка, ОСОБА_9, суду пояснив, що він є сусідом відповідача, дріт який зазначений в акті № 157932 він бачив, але дріт завжди був знеструмлений і відповідач не могла його використовувати як додатковий для живлення електроприладів. Сам він не був присутній про проведенні перевірки у приміщенні квартири відповідача.

          Тому суд знаходить,що такі пояснення свідка ОСОБА_9 не впливають на викладений вид порушення у акті від 01 грудня 2011 року.

          Згідно рішення Апеляційного суду Донецької області від 06 листопада 2012 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Донецькобленерго “Про захист прав споживачів” зазначено,що відповідно до п.4 Правил визначення розміру і відшкодування збитків,завданих енергопостачальнику внаслідок викрадання електричної енергії ,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2006 року № 122,обсяг електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електроенергією,визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень,складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії,затвердженої НКРЕ. Саме на підставі складеного акту правомірно позивачу до сплати була нарахована вартість не облікованої електричної енергії,яку останній пред*явлено до сплати.Дії представника Донецькобленерго щодо розгляду на комісії РЕМ акту і нарахування суми вартості не облікованої електричної енергії на підставі цього відповідають зазначеній по станові. Складений акт є доказом наявності виявленого виду порушення правил та підставою для стягнення з споживача завданих збитків внаслідок без облікованого споживання електричної енергії і підлягає дослідження у суді.

( а.с.56-57)

Суд зазначає, що на підставі акту енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до ОСОБА_9 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

На підставі акту № 157932 від 01 грудня 2011 року розглянутого на засіданні комісії РЕМ 08 грудня 2011 року визначена сума збитків за спожиту, але не враховану приладом обліку електричну енергію відповідно до “ОСОБА_9 обчислення розміру та вартості електричної енергії, не врахованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією” і до сплати визначено 5209 гр.03 коп.

(а.с.5-7 ).

Приведені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, що регулюються нормами Законом України “Про житлово-комунальні послуги та Правилами користування електричною енергією побутовим споживачем, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26 липня 1999р. з змінами та доповненнями.

Згідно рішення Апеляційного суду Донецької області від 06 листопада 2012 року підтверджена законність дій представників позивача по даній справі при складанні ОСОБА_7 від 01 грудня 2011 року та рішення відповідної комісії від 08 грудня 2011 року.

Разом з тим, суд не може погодитись із розміром призначеної до сплати суми у 5209 гр.03 коп.

Суд зазначає, що обчислення розміру відшкодування збитків,завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення ,розрахунок збитків здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії,а саме кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи технічної перевірки до дня усунення порушення.

З наданої довідки позивача вбачається,що останнє контрольне зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку здійснене 07 листопада 2011 року

( а.с.82-84)


Усунення порушень відбулось 01 грудня 2011 року.

Тому суд вважає встановленим факт порушення ОСОБА_3 правил користування електричною енергією протягом 24 днів шляхом самовільного підключення електропроводки до електричної мережі оскільки від сараю до подвір*я проходить без обліковий дріт влаштований другим вводом для живлення електроприладів.

При цьому замір перетину дроту, яким підключався споживач та замір вхідного дроту до будинку проводився робітниками постачальника електричної енергії 01 грудня 2011 року за допомогою штангенциркуля і становив 2,5 кв.мм. Проти цього ніяких заперечень не надійшло до суду.

Розмір відшкодування збитків проводився за формулою :

W сут.= Р*Т,де

Р- потужність

Т.-тривалість використання електроприладів,підключених поза приладами обліку,але не менш ніж 8 годин на добу.

17,42 квт/час. х 24 дня =418 квт./час.

150 х 0.2335+268х0,34=116 гр. 49 коп.- за листопад 2011 року

17,42 квт./час. х 0,2335= 3 гр. 97 коп.- за грудень 2011 року.

116 гр.49 коп.+3 гр. 97 коп.=120 гр.45 коп. х 20 %=144 гр. 54 коп.


Таким чином підлягають задоволенню вимоги позивача частково на суму 144 гр. 54 коп.

( а.с.5)

Сам представник відповідача у своїх додаткових запереченнях фактично не заперечував проти позову у даному розмірі.

При цьому суд не може взяти до уваги пояснення представника відповідача в частині порушення при проведенні перевірки 01 грудня 2011 року вимог Інструкції при складанні актів про порушення правил використання електричної енергії для населення,оскільки надана останнім така інструкція носить лише рекомендаційний характер,а позивач такої Інструкції суду не надав мотивуючи її відсутністю.

Не може суд взяти до уваги також наданий представником відповідача акт огляду телефонного кабелю оскільки він був складений у відсутність протилежної сторони.

Тому керуючись ст. 714 ЦК України,ст.ст. 6, 7, 10, 57, 88, 209, 213, 214, 215 ЦПК України, Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою КМУ № 1357 від 26 липня 1999г.,Законом України «Про електроенергетику»,-


В И Р І Ш И В:

Позов Публічного акціонерного товариства “Донецькобленерго” до ОСОБА_3 “Про стягнення суми”-задовільнити частково.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства “Донецькобленерго” 144 гр. 54 коп. та судові витрати пропорційно задоволенню позову у розмірі 5 гр. 99 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.


          



Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація