ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.04.2007 Справа № 28/341-06
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дмитренко А.К.(доповідач)
суддів: Крутовських В.І., Прокопенко А.Є.
Представники сторін:
від позивача: Бойко Д.Д., довіреність №344/10 від 29.12.06, юрисконсульт;
представник відповідача у судове засідання не з"явився.
розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпропетровськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.06р. у справі № 28/341-06
за позовом: дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м. Київ
до: відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпропетровськ
про стягнення 4 600 736, 01 грн.
В засіданні оголошувалась перерва з 27.03.07 по 24.04.07 (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.06 суддя Манько Г.В.. стягнув з відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" 1 238 037 грн. заборгованості за природний газ, 119 561 грн. 67 коп. інфляційних втрат, 59 616 грн. 73 коп. річних та судові витрати. В частині стягнення 2 805 643 грн. 75 коп. провадження у справі припинено. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" просить його скасувати в частині втрат від інфляції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Дочірня компанія "Газ України" вважає доводи, викладені у скарзі, безпідставними і просить його залишити без змін.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
24.12.04 між дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (постачальник) та відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" (покупець) був укладений договір на постачання природного газу № 06/04-1287.
За умовами вищевказаного договору, постачальник зобов"язався передати у власність покупцю в 2005 році природний газ для потреб населення з урахуванням можливих втрат газу, а відповідач зобов"язався прийняти та оплатити природний газ на умовах даного договору (п.1.1 договору).
Згідно з п. 5.1 договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки.
Остаточний розрахунок за фактично спожитий газ здійснюється до 10 числа наступного за звітним місяця.
У відповідності з п. 5.1.1 договору остаточний розрахунок за можливі втрати газу здійснюється за підсумками року до 15 січня 2006 року.
Позивач свої зобов"язання за договором виконав, природний газ поставив у обсязі 998 104, 818 тис. куб. м. на загальну суму 104 435 740 грн. 22 коп., що підтверджується обопільно підписаними актами приймання-передачі природного газу, які відповідно до п. 3.4 є підставою для остаточних розрахунків. В свою чергу відповідач зобов"язання по оплаті виконав частково, за поставлені обсяги природного газу розрахувався у розмірі 100 392 059 грн. 19 коп.
Отже борг відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" перед позивачем на день звернення з позовом до суду становив 4 043 681 грн. 03 коп.
Господарським судом встановлено, що після направлення позовної заяви до суду відповідачем в рахунок погашення заборгованості сплачено 2 805 643 грн. 75 коп., тому в цій частині суд підставно припинив провадження у справі.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов"язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов"язання обо одностороння зміні його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
В силу ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов"язань може забезпечуватись неустойкою, порукою, гарантією, заставою притриманням, завдатком.
Згідно з п. 6.2 договору в разі несплати або несвоєчасної сплати за спожитий газ у строки, зазначені у п. 5.1, п. 5.1.1 даного договору, покупець сплачує на користь постачальника, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних за весь час прострочення, пеню за кожен день прострочення платежу.
Як видно з матеріалів справи ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.10.05 порушено провадження у справі №Б24/235/05 про банкрутство відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
В силу ч. 4 ст. 12 цього ж Закону протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як видно з позовної заяви розрахунок пені складено позивачем з 13.01.06 по 13.07.06.
Враховуючи викладене суд правомірно відмовив позивачеві у стягненні з відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" пені.
У відповідності зі ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суми річних та витрат від інфляції, за розрахунком позивача, дорівнюють відповідно 59 616 грн. 73 коп. і 119 561 грн. 67 коп.
Слід зазначити, що позовні вимоги про стягнення інфляційних збитків заявлені дочірнєю компанією "Газ України" за період з січня по червень 2006р., Відповідач в апеляційній скарзі наводить свій розрахунок за період з січня по грудень 2005 р.
Відповідно до ч. 3 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Таким чином, наведений розрахунок інфляційних збитків в апеляційній скарзі відповідача не підлягає розгляду в апеляційній інстанції з вищевказаних підстав.
Відповідні індекси інфляції розраховуються, починаючи з серпня 1991 року щомісячно і публікуються, зокрема, у газеті "Урядовий кур"єр". Повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на Державний комітет статистики України ці показники згідно зі статтями 19, 21, 22 Закону України "Про інформацію" є офіційними і можуть використовуватись для визначення розміру завданих збитків.
У листі Верховного суду України від 03.04.97 № 62-97р. "Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ" зазначено, що при застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць.
Втрати внаслідок інфляційних процесів необхідно розцінювати як суму знецінення грошових коштів за прострочення грошового зобов"язання за певний період і вони є невід"ємною складовою суми основного боргу.
Ці вимоги дотримані позивачем.
Оскільки заборгованість відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" за договором на постачання природного газу не була сталою на протязі періоду нарахування інфляційних, сума заборгованості постійно та динамічно змінювалася, і тому враховуючи дані обставини позивачем було правомірно здійснено розрахунок інфляційних збитків з урахуванням знецінення грошових коштів за прострочення грошового зобов"язання за певний період.
До того ж якщо навіть взяти до уваги розрахунок втрат від інфляції, складений відповідачем, сума інфляційних втрат буде значно більшою ніж вказана позивачем.
При викладених обставинах рішення відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи та винесено з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.06 у даній справі залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Головуючий А.К.Дмитренко
Суддя В.І. Крутовських
Суддя А.Є.Прокопенко
З оригіналом згідно
Помічник судді О.В. Поштаренко