Справа № 1809/1563/2012
2/1809/414/2012
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 вересня 2012 року
Кролевецький районний суд Сумської області
у складі: судді - Бєгунової О.В.,
за участі секретаря - Писаренко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кролевці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Локнянської сільської ради Кролевецького району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом, мотивуючи його тим, що 25 січня 2006 року в с.Локня Кролевецького району померла його мати ОСОБА_2, яка була зареєстрована і постійно проживала сама в ІНФОРМАЦІЯ_1.
За життя ОСОБА_2 отримала Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,727 га, розташовану на території Локнянської сільської ради, призначену для ведення особистого селянського господарства (серія РЗ №705574).
ОСОБА_2 залишила заповіт, за яким усе своє майно заповіла йому (ОСОБА_1А.).
Однак він у встановлений законом строк не прийняв спадщини після смерті матері, у зв’язку з тим, що не був обізнаний з нормами чинного законодавства щодо спадкування; не знав про наявність заповіту матері, оскільки проживав окремо від неї, і остання ніколи не говорила йому про існування даного заповіту.
У серпні 2012 року, упорядковуючи належні матері документи, він знайшов указані вище державний акт та заповіт, дізнавшись про які звернувся до нотаріуса, щоб отримати свідоцтво про право на спадщину. Однак нотаріус повідомив йому, що він пропустив 6-місячний строк для подання відповідної заяви, а тому має вирішувати це питання в судовому порядку.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, а оскільки інші спадкоємці ОСОБА_2, які прийняли спадщину і могли б надати йому згоду на подання заяви про прийняття спадщини, відсутні, то він просить визначити додатковий строк 1 місяць для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2
Позивач в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує повністю та просить його задовольнити.
Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду справи, в судове засідання свого представника не направив, надавши заяву про розгляд справи за відсутності представника сільради, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує.
ОСОБА_3, яка була залучена судом до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, до суду не з’явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заперечень проти позову не надала.
Дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_4, що вбачається з відповідного свідоцтва про народження (а.с.9).
25 січня 2006 року ОСОБА_2 померла в с.Локня Кролевецького району Сумської області, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть (а.с.7).
Померлій ОСОБА_2 належала на праві приватної власності земельна ділянка площею 0,727 га, розташована на території Локнянської сільської ради, призначена для ведення особистого селянського господарства, що вбачається з Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії РЗ №705574 (а.с.10).
Згідно з довідкою виконавчого комітету Локнянської сільської ради Кролевецького району від 10.08.2012 року №112 та виписки з погосподарської книги ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, на день смерті була зареєстрована та проживала сама в ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.4, 5).
З указаної вище довідки виконкому Локнянської сільради та повідомлення Кролевецької районної державної нотаріальної контори вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не зводилася; 29 березня 2005 року виконкомом Локнянської сільської ради від імені ОСОБА_2 був посвідчений заповіт за р.№14, який не змінювався і не скасовувався. За даним заповітом ОСОБА_2 усе своє майно заповіла ОСОБА_1 (а.с.4, 6, 15-18).
Таким чином, спадкоємцем померлої ОСОБА_2 за заповітом є її син ОСОБА_1 (позивач у справі), який проживав та був зареєстрований окремо від матері.
Інші спадкоємці ОСОБА_2, які прийняли спадщину після її смерті, відсутні, оскільки чоловік спадкодавиці ОСОБА_4 помер раніше за неї (у 1995 році), а дочка ОСОБА_3 (третя особа у справі) спадщину не прийняла і не надала даних про те, що вона має право на обов’язкову частку у спадщині (а.с.8, 15, 28).
ОСОБА_1 не подав нотаріусу заяви про прийняття спадщини, оскільки не був обізнаний із спадковим законодавстом і не знав про існування заповіту ОСОБА_2 на його користь.
Визначення додаткового строку позивачеві необхідно для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, суд визнає обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, і вважає, що є достатні підстави визначити йому додатково 1 місяць для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.ст.1218, 1220, 1221, ст.1223, 1235, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.10, 11, 60, 212 - 215, 218 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
ОСОБА_1 визначити додатковий строк – 1 (один) місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2, яка померла 25 січня 2006 року в с.Локня Кролевецького району Сумської області.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Кролевецький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - в той же строк з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_5