Справа № 2-73/07р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2007 р. Ковельський міськрасуд Волинської обл., в складі: головуючого-судді - Логвинюк І. М.,
за участю: секретаря - Маковецької Г.А., позивача- ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі Волинської обл. цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2. про відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, мотивуючи тим, щоІНФОРМАЦІЯ_1 р. під час ДТП, що сталась у с. Колодяжному Ковельського р-ну Волинської обл. з вини відповідача, було смертельно травмовано її чоловіка - ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_2 р. ОСОБА_3. помер. Постановою Ковельського райсуду Волинської обл. від ІНФОРМАЦІЯ_3 р. кримінальна справа щодо відповідача за ч. 2 ст. 286 КК України закрито на підставі Закону України " Про амністію ". Вона на день смерті перебувала з ОСОБА_3. у зареєстрованому шлюбі та знаходилась на його повному утриманні. Від шлюбу вони мали двох неповнолітніх дітей: синів ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., які також перебували на утриманні потерпілого. Просить стягнути з відповідача на її користь одноразову грошову допомогу в сумі 22 129 грн. 92 коп. та надалі стягувати з нього щомісячно, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_6 р. на її та її неповнолітніх дітей - синів ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., користь, по 76 грн. 84 коп. на кожного.
В судовому засіданні позивач позов підтримала, обгрунтувавши його вищенаведеними доводами, просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з"явився, хоча належно повідомлений про час, день та місце розгляду справи по суті. Подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності. А тому суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності відповідача.
Під час попереднього судового засідання відповідачем надіслано суду письмове заперечення проти позову, у якому позов ним визнається частково.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, зібрані у справі, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення.
В судовому засіданні встановлено та стверджується копією постанови Ковельського райсуду Волинської обл. від ІНФОРМАЦІЯ_3 р. про закриття кримінальної справи щодо ОСОБА_2., копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3., що дійсно, з вини відповідача під час ДТП ІНФОРМАЦІЯ_6 p. було смертельно травмовано потерпілого ОСОБА_3. - чоловіка позивача, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р.
Ті обставини, що позивач перебувала у шлюбі з потерпілим до дня його смерті, мала від шлюбу з ОСОБА_3. двох неповнолітніх дітей - синів ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., стверджуються копією свідоцтва про укладення шлюбу між позивачем та ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_7 р. та копіями свідоцтв про народження дітей.
Відповідно до ст. 440 ЦК України ( в редакції 1963 p.), шкода, заподіяна особі або майну громадянина, підлягає відшкодуванню особою, яка заподіяла шкоду, у повному обсязі, за винятком випадків, передбачених законодавством.
За змістом ст. 450 ЦК України ( в редакції 1963 p.), шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, зобов»язані відшкодувати громадяни, діяльність яких пов»язана з
2
підвищеною небезпекою для оточення, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
Із змісту ст. 457 ЦК України (в редакції 1963 p.), слідує, що у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають особи, зазначені у ч. 2 ст. 456 ЦК України ( в редакції 1963 р.), на строки, зазначені у частині третій тієї ж статті. Відшкодування шкоди проводиться у частині, що перевищує суму одержуваної такими особами допомоги або призначеної їм пенсії.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 256 ЦК України ( в редакції 1963 р.), у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання. Шкода відшкодовується:
-неповнолітнім дітям - до досягнення ними шістнадцятирічного віку ;
-подружжю померлого незалежно від віку і працездатності, якщо він не працює і здійснює догляд за дітьми померлого, які не досягли 8 років, - до досягнення ними восьмирічного віку.
В судовому засіданні встановлено, що особами, які мають право на відшкодування шкоди, завданої смертю потерпілого ОСОБА_3., відновідно до положень ЦК України в редакції 1963 p., були двоє його неповнолітніх дітей - сини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., які були неповнолітніми, а отже, непрацездатними, перебували на його утриманні, на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 р. та його дружина - позивач у справі, яка не працювала і здійснювала догляд за дітьми потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.
Із наданої позивачем довідки НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_8 р. про середньомісячний заробіток ОСОБА_3., виданої Ковельським РЖКП № 1, слідує, що середньомісячний заробіток ОСОБА_3 складав 307 грн. 37 коп.
Із довідки НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_9 p., виданої управлівнням Пенсійного Фонду України у м. Ковелі, слідує, що позивач у ІНФОРМАЦІЯ_10р. по ІНФОРМАЦІЯ_11р. отримала пенсію по втраті годувальника в сумі 195 грн. 45 коп., а з ІНФОРМАЦІЯ_12 р. по ІНФОРМАЦІЯ_11р. щомісячно отримувала по 275 грн.40 коп.
Отже, враховуючи, що середній заробіток потерпілого ОСОБА_3. складав 307 грн.37 коп., за вирахуванням його долі, сума відшкодування на двох дітей віком до 8 років та на другого з подружжя, мала складати (307 грн. 37 коп. : 4 х 3 ) 230 грн. 52 коп.
Враховуючи розмір щомісячного відшкодування та розмір отриманої позивачем пенсі по втраті годувальника, суд приходить до висновку, що сума отримуваної пенсії перевищувала суму відшкодування, а тому у стягненні шкоди за період з ІНФОРМАЦІЯ_2 р. по ІНФОРМАЦІЯ_13р. слід відмовити.
Згідно із ст.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, прийнятого ІНФОРМАЦІЯ_14p., що набрав чинності з ІНФОРМАЦІЯ_11p., його положення застосовуються щодо цивільних відносин, які виникли до набрання ним чинності, але продовжують існувати після набрання ним чинності.
У відповідності із змістом ст. 1200 ЦК України, в редакції 2003 p., що набрав чинності з 01.01.2004 р., у разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утримані або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання. Шкода відшкодовується : дитині - до досягненя нею вісімнадцяти років ( учню, студенту - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ним двадцяти трьох років ); другому з подружжя незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і здійснюють догляд за дітьми померлого, - до досягненя ними чотирнадцяти років. Вказаним особам шкода відшкодовується у розмірі середньомісячного заробітку ( доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди, без врахування пенсії, призначеної їм внаслідок втрати годувальника та інших доходів.
3
Згідно із ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями особистим немойновим правам або майну фізичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ст. 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом, використання якого створює підвищену небезпеку. Джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов"язана з використанням транспортних засобів. Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
В судовому засіданні встановлено, що особами, які мають право на відшкодування шкоди, завданої смертю потерпілого ОСОБА_3., відновідно до положень ЦК України в ред. 2003 p., є двоє його неповнолітніх дітей - сини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., які були неповнолітніми, а отже, непрацездатними, перебували на його утриманні, на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 р. та його дружина - позивач у справі, яка не працювала і здійснювала догляд за дітьми потерпілого.
Отже, враховуючи, що середній заробіток потерпілого ОСОБА_3. складав 307 грн.37 коп., за вирахуванням його долі, з ІНФОРМАЦІЯ_11р. сума відшкодування на двох неповнолітніх дітей та на другого з подружжя, мала складати ( 307 грн. 37 коп. : 4 х 3 ) 230 грн. 52 коп., тобто, по 76 грн. 84 коп. на кожного на визначений у ст. 1200 ЦК України строк, впродовж якого вказані особи мають право на таке відшкодування шкоди. Вказану суму шкоди слід стягнути на користь позивача та її неповнолітніх дітей за період з ІНФОРМАЦІЯ_11р. по ІНФОРМАЦІЯ_9 р. одноразово та надалі стягувати суму шкоди в розмірі по 76 грн. 84 коп. щомісячно на користь неповнолітніх дітей - до досягнення ними вісімнадцятирічного віку, на користь позивача - до досягненя молодшою дитиною чотирнадцятирічного віку.
За змістом ст. ст.78,83 ЦК України та ст. 268 ЦК України в ред. 1963 p., позовна давність на вимгу про відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника, не поширюється.
Разом з тим, вимога позивача про стягнення на її користь одноразової допомоги на сім»ю з врахуванням заробітку потерпілого за п»ять років та однорічного його заробітку на кожного з утриманців, у зв»язку із смертю годувальника, не грунтується на законі та до задоволення не підлягає.
Обговорюючи питання розподілу судових витрат, суд вважає, що вони підлягають стягненню з відповідача на доход держави пропорційно до задоволеної частини вимог .
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10,11,213-218, 39, 88 ЦПК України, ст.ст.34, 1200,1166,1187 , 268 , ст. 4 прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст.ст. 440, 450,453, ч.ч.2,3 ст. 456, ст. 457 ЦК в редакції 1963 р., суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на двох неповнолітніх дітей: синів ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., одноразово 5 686 ( п»ять тисяч шістсот вісімдесят шість ) грн. 16 коп. шкоди, завданої смертю годувальника, за період з ІНФОРМАЦІЯ_11р. по ІНФОРМАЦІЯ_9 р.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 одноразово 2 843 ( дві тисячі вісімсот сорок три ) грн. 03 коп. шкоди, завданої смертю годувальника, за період з ІНФОРМАЦІЯ_11р. по ІНФОРМАЦІЯ_9 р.
Стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на двох неповнолітніх дітей : синів ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5р.н., по 76 ( сімдесят шість ) грн. 84 коп. шкоди, завданої смертю годувальника щомісячно на кожного, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_9 р. та продовжуючи до досягнення дітьми вісімнадцятирічного віку.
Стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 по 76
4
(сімдесят шість ) грн. 84 коп. шкоди, завданої смертю годувальника щомісячно , починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_9 р. та продовжуючи до досягнення чотирнадцяти річного віку сином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5р.н .
В решті позову-відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на доход держави 307 (триста сім) грн. судового збору та 30 (тридцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайсуд у слідуючому порядку: заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.