Судове рішення #6154323
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

 

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-5307/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

              28 вересня 2009 р.                                                                                        м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого- судді Шинкар Т.І.,

при секретарі - Фейдаш Х.М.,

       за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача                   ОСОБА_2

              розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Бродівському районі Львівської області про зобов'язання включити в Акт звірки та прийняти до відшкодування, починаючи з січня 2008 року по червень 2009 року, виплачену пенсію громадянину ОСОБА_3. за період з січня 2008 року по липень 2009 року на загальну суму 2 818, 03 грн., -

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивач звернувся з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Бродівському районі (далі-ВВД ФСС), в якому просить зобов'язати відповідача включити в Акт звірки та прийняти до відшкодування, починаючи з січня 2008 року по червень 2009 року  виплачену пенсію громадянину ОСОБА_3. за період з січня 2008 року по липень 2009 року на загальну суму 2 818,03 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що громадянин                                ОСОБА_3з коштів Пенсійного фонду України одержував пенсію по III групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва за період з 01.01.2008 року по 17.07.2009 року на загальну суму 10626,87 грн., що підтверджується довідкою про виплачену пенсію. Всупереч чинного законодавства України  відповідач не приймає до відшкодування розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_3. мотивуючи це тим, що відсутній оригінал чи нотаріально завірена копія акта Н-1. Позивач вважає, що станом на 15.07.2009 року ВВД ФСС не включило в акти звірки з січня 2008 року по червень 2009 року виплату пенсії громадянину ОСОБА_3. в сумі 2818,03 грн. безпідставно, чим порушує вимоги чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить  позов задовольнити.        

      Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у  запереченях на позов, зокрема ствердив, що в разі незгоди на підписання актів звірки з боку ВВД ФСС мають вирішуватися у судовому порядку вимоги про стягнення, правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору. Просить відмовити у задоволенні позову.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні  28 вересня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини  Постанови.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України ? Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності?  №1105-ХІV від 23.09.1999 року   (далі-Закон №1105), Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року за №5-4/4 (далі-Порядок №5-4/4).

Згідно ст. 21 Закону №1105 у разі настання страхового випадку ВВД ФСС зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду заподіяну працівникові в наслідок ушкодження здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам які перебували на його утриманні, страхові виплати в тому числі організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.

У відповідності до Закону №1105 всі страхові виплати мають бути пов'язані з ушкодженням здоров'я застрахованої особи, що сталося внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, тобто основною вимогою для проведення відшкодування шкоди є настання страхового випадку.

Згідно ст.40 Закону №1105 страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом соціального страхування від нещасних випадків дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком. Сума страхових виплат виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.

Як встановлено в судовому засіданні в ідповідно до акту форми Н-1 (копія) про нещасний випадок, причиною трудового каліцтва ОСОБА_3. , яке сталося 29.09. 1977 року, було втрата пальців на правій руці, діагноз медичної установи ?Дефект II-III-IV-V пальців правої кисті з порушенням функції кисті?, що стало підставою для призначення останньому пенсії по інвалідності.

Порядком встановлення МСЕК ступеня втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків, затвердженим наказом МОЗ України № 212 від 22.11.1995р. передбачено, що  медико-соціальна  експертн а  комісі я   (далі-МСЕК)  оглядає  і  робить  висновок  про  ступінь втрати професійної працездатності  у  відсотках  тим  працівникам, яким заподіяно ушкодження  здоров'я,  пов'язане  з  виконанням трудових обов'язків.  Згідно  виписки з акта ВТЕК серії 73-БЛ  №198142 від 20.01.1978 року. ОСОБА_3.   з 20.01.1978 року за наслідками первинного огляду була призначена третя група інвалідності, причина  інвалідності - трудове каліцтво.

Згідно з частиною 2 статті 2 Закону №1105 особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам унаслідок травмування на виробництві чи професійного захворювання, пов'язаних із виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до зазначеного Закону.

При цьому право на таке забезпечення, встановлене в Україні, не залежить від того, у якій із колишніх республік СРСР стався нещасний випадок на виробництві із застрахованою особою або виникло професійне захворювання, пов'язане з виконанням нею трудових обов'язків.

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої в м. Москві 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

У статті 3 зазначеної Угоди встановлено, що всі витрати, пов'язані з здійсненням пенсійного забезпечення за Угодою, несе держава, яка його надає. За змістом  цієї норми взаємні розрахунки між державами можуть провадитись лише на підставі двосторонніх договорів.

Викладене свідчить про те, що страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, котра стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР  є ВД ФСС.  Він також  має відшкодувати витрати в разі виплати такої пенсії органами Пенсійного фонду України.                   

Судом встановлено, що для оформлення особової справи ОСОБА_3. Пенсійний фонд України відповідно до Закону №1105, Інструкції про порядок прийняття особових справ потерпілих … зобов'язаний передати до ВВД ФСС оригінал Акту про нещасний випадок з потерпілим або нотаріально завірена копія, проте позивач направив до відповідача Акт без оригінальних підписів всіх членів комісії у зв'язку з чим ВВД ФСС не прийняло даного Акту, оскільки він  поданий в супереч  чинному законодавству.

Обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права щодо зобов'язання відповідача прийняти до заліку виплачені суми пенсії по інвалідності  у зв'язку з трудовим каліцтвом суд вважає таким, що не відповідає змісту прав позивача щодо відшкодування понесених ним витрат.

Крім того, правило підписання актів звірки має застосовуватись за відсутності спору. У разі незгоди відповідача підписати акти звірки повинні вирішуватися вимоги про стягнення витрат, а не вимоги про підписання цих актів. Порядок №5-4/4 визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, які призначені особам, застрахованим згідно із Законом №1105 (крім осіб, зазначених у п.2 ст.8 цього Закону), у тому числі добровільно застрахованим, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено  із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних із виконанням ними трудових відносин.

Враховуючи наведене суд прийшов до висновку про відсутність підстав для зобов'язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бродівському районі Львівської області включити в Акт звірки та прийняти до відшкодування, починаючи з січня 2008 року по червень 2009 року, виплачену пенсію громадянину ОСОБА_3. за вищевказаний період на загальну суму 2 818, 03 грн.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставними, не  ґрунтуються на законі,  і  тому в задоволені позову слід відмовити.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства  України, судові витрати у формі судового збору зі сторін не належить стягувати.

Керуючись  ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

 

ПОСТАНОВИВ :

 

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заява про апеляційне оскарження постанови  суду  подається  протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.Апеляційна скарга на постанову  суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлений 05.10.2009 року.

 

 

Суддя                                       /підпис/                                            Шинкар Т.І.

З оригіналом згідно

Суддя                                                                                           Шинкар Т.І.

 

 

 

 

 

 

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-5307/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини постанови)

 

              28 вересня 2009 р.                                                                                        м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого- судді Шинкар Т.І.,

при секретарі - Фейдаш Х.М.,

       за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача   ОСОБА_2

              розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Бродівському районі Львівської області про зобов'язання включити в Акт звірки та прийняти до відшкодування, починаючи з січня 2008 року по червень 2009 року, виплачену пенсію громадянину ОСОБА_3. за період з січня 2008 року по липень 2009 року на загальну суму 2 818, 03 грн., -

 

ВСТАНОВИВ:

 

При розгляді справи  суд вважає за  необхідне у  відповідності до вимог ч. 3 ст. 160 КАС України  відкласти складення повного тексту  постанови суду  на п”ять днів з дня закінчення розгляду справи,  проголосивши  вступну і резолютивну частину постанови. З мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі зможуть ознайомитися 05.10.2009 року.

Керуючись  ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

 

ПОСТАНОВИВ :

 

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заява про апеляційне оскарження постанови  суду  подається  протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.Апеляційна скарга на постанову  суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

 

 

 

 

Суддя                                                                                         Шинкар Т.І.

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація