УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а/0690/7003/11
Категорія 100
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого - судді: Гансецької І. А.
суддів: Микитюк О.Ю., Товянської О.В.
з участю секретаря: Ковач Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Коростень Житомирської області про зобов’язання вчинити певні дії
за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м.Коростень Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 19 липня 2010 року,
в с т а н о в и л а :
Позивач звернулась до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що є інвалідом 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і постраждалою 1 категорії, отримує державну і додаткову пенсії згідно ст.ст. 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але в меншому розмірі, чим передбачено Законом. У зв’язку з відмовою відповідача привести виплату пенсій у відповідність з вимогами Закону, просила суд зобов’язати його здійснити перерахунок і виплату пенсії згідно вимог Закону.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 19 липня 2010 року позов задоволено.
Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду 1 групи відповідно до ст.ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 01.01.2008 року. Зобов’язано відповідача виплачувати в подальшому призначену позивачу пенсію.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення в частині задоволення позову і ухвалити нове рішення про відмову в позові. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач є інвалідом 1 групи і віднесена до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі статті 50 цього ж Закону, але в розмірі меншому, чим передбачено вказаними нормами.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України „Про пенсійне забезпечення” виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 вищезазначеного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону інвалідам 1 групи віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Розрахунок пенсії позивачу здійснено виходячи із встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних, виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" розміру, суперечить нормам вищезазначеного Закону.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього гору, колегія суд дів приходить висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, застосуванню д для гає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини 3 статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне п страхування” не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для 5 обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Разом з тим, суд першої інстанції безпідставно зобов’язав відповідача здійснювати подальший перерахунок пенсії, оскільки правовідносини щодо цих обставин між сторонами ще не виникли і зобов’язання щодо них не можуть бути встановлені.
Крім зазначеного, суд першої інстанції, зобов'язуючи відповідача провести перерахунок та виплату коштів, не визначив кінцеву дату періоду за який відповідач зобов’язаний нарахувати і виплатити недоплачені кошти.
Також, судом не взято до уваги, що позивач звернулась до суду з даним позовом 04.03.2010 року. За змістом ст.ст.99,102 КАС України в редакції, що діяла на час розгляду справи, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Позивач не зверталась до суду з клопотанням про поновлення строку звернення до суду.
За таких обставин, постанову належить скасувати і ухвалити нову постанову.
Керуючись ст.ст. 195. 196, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростень Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 19 липня 2010 року скасувати.
Ухвалити нову постанову.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Коростень Житомирської області в частині відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію у відповідності до вимог ст. ст.50,54 Закон) України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов’язати управління Пенсійного фонд) України в м.Коростень Житомирської області провести нарахування та забезпечити виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду 1 групи у розмірах, визначених ст.ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 04.03.2009 року по 19.07.2010 року.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до управління Пенсійного фонду України в м.Коростень Житомирської області про нарахування і виплату коштів відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2008 року по 03.03.2009 року та в частині виплати призначеної пенсії в подальшому.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: