копія
Справа №2-316/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2009 року Ватутінський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого судді Терещенко Н.І.
при секретарі Руденко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ватутіне справу за позовом ОСОБА_1 до Ватутінської міської ради, третя особа: ОСОБА_3 про продовження строку для прийняття спадщини та визнання права на спадкове майно,-
встановив:
позивачка просить суд продовжити їй строк для прийняття спадщини на 57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1, яка відкрилася після смерті сина ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року; визнати за нею право власності на
57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її син ОСОБА_2. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді 57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1.
Відповідно до діючого на той час Цивільного кодексу України (ред.1963 року) єдиними спадкоємцями вказаної спадщини є вона та син ОСОБА_2- ОСОБА_3 (її онук), який на вказану спадщину не претендує.
Однак, у встановлений законом шестимісячний строк вона не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в зв*язку з тим, що їй не було відомо про смерть свого сина ОСОБА_2: її син ОСОБА_3 ще до 1997 року поїхав на заробітки в Московську область(Російська Федерація), звідки він тривалий час дзвонив її та надсилав поштові вітання. З травня 1997 року зв*язок між ними припинився. Так як адреси місця проживання та роботи сина вона не знала, тому намагалася розшукати його за допомогою знайомих, які також працювали в Москві та Московській області. Оскільки її самостійні пошуки виявилися безрезультатними, тому вона звернулася до організації «Червоного Хреста України», а коли і там її не допомогли- в міліцію. Лише на початку 2009 року Ватутінським МВ УМВС їй була вручена довідка Пушкінського управління ЗАГС Московської області про підтвердження смерті її сина , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. На її запит Пушкінським головним управлінням ЗАГС Московської області надіслало свідоцтво про смерть сина, який вона отримала лише в кінці травня 2009 року.
Коли вона звернулася до нотаріальної контори про оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3., то їй було в цьому відмовлено в зв*язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Оскільки спадщина відкрилась 12 травня 1997 року, тому вказані спадкові відносини регулюються Цивільним Кодексом України (ред 1963 року). Відповідно до п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1983 року №4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» «при продовженні строку для прийняття спадщини, суд одночасно вирішує питання про визнання за позивачем права на належне йому майно, що збереглося в натурі», що і змусило її звернутися до суду.
Представник Ватутінської міської ради Черкаської області з позовом згідна повністю. В судовому засіданні пояснила, що позивачка ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому суд може продовжити їй строк для прийняття зазначеної спадщини, яка відкрилася після смерті сина ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року та визнати за нею право власності на вказане спадкове майно.
Третя особа ОСОБА_3 на розгляд справи не з*явився, а подав в суд заяву, в якій просить суд розглянути справу в її відсутність. З позовом згідний повністю, а тому суд вважає за можливе ролзглянути спрау у відсутність третьої особи ОСОБА_2 на підставі наявних в справі доказів.
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне заявлений позов задовільнити повністю. Вимоги позивачки законні, обгрунтовані і в судовому засіданні доведені. В судовому засіданні суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
12 травня року помер син позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 11.04.2009 року(а.с.7).
Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді 57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1, що підтверджується договором дарування (а.с.12-13) та копією технічного паспорта( а.с.16-17).
Відповідно до діючого на час смерті її сина Цивільного кодексу України (ред.1963 року) єдиними спадкоємцями вказаної спадщини є позивачка ОСОБА_1 та син помелого ОСОБА_2- ОСОБА_3 (її онук). Оскільки внук позивачки - ОСОБА_3 на вказану спадщину не претендує, тому з заявою про прийняття вказаної спадщини до нотаріальної контори звернулася лише позивачка ОСОБА_1, однак їй було в цьому відмовлено в зв*язку з пропущенням позивачкою строку для прийняття спадщини., що сталося внаслідок того, що їй не було відомо про смерть свого сина ОСОБА_2, який ще до 1997 року поїхав на заробітки в Московську область(Російська Федерація). З травня 1997 року зв*язок між ними припинився.
Оскільки її самостійні пошуки виявилися безрезультатними, тому вона звернулася до організації «Червоного Хреста України», а коли і там її не допомогли- в міліцію. Лише на початку 2009 року Ватутінським МВ УМВС позивачці була вручена довідка Пушкінського управління ЗАГС Московської області про підтвердження смерті її сина , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується відповідною довідкою від 27.06.2008 року (а.с.11). На запит Пушкінським головним управлінням ЗАГС Московської області надіслало позивачці ОСОБА_1 свідоцтво про смерть сина, який вона отримала лише в кінці травня 2009 року , що в судовому засіданні підтверджується копією вказаного свідоства про смерть ОСОБА_3. від 11.04.2009 року(а.с.7).
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, даний Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Оскільки спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тому вказані спадкові відносини регулюються Цивільним Кодексом України (ред 1963 року).
Згідно законодавства за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1983 року №4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» «при продовженні строку для прийняття спадщини, суд одночасно вирішує питання про визнання за позивачем права на належне йому майно, що збереглося в натурі», а тому суд вважає, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин та вважає за необхідне продовжити позивачці строк для прийняття спадщини у вигляді 57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1, яка відкрилася після смерті сина ОСОБА_3., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року та визнати за нею право власності на вказану спадщину.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 529, 549, 550 ЦК України(ред.1963 року), п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1983 року №4 «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» , ст ст.10,60, 212,213,214,215 ЦПК , суд-
в и р і ши в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ватутінської міської ради, третя особа: ОСОБА_3 про продовження строку для прийняття спадщини та визнання права на спадкове майно, задовільнити повністю.
Продовжити ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини у вигляді 57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1, яка відкрилася після смерті сина ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 57\100 частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних господарських споруд по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
На рішення суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до апеляційного суду Черкаської області через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Черкаської області протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Головуючий підпис Н.І.Терещенко
Суддя Ватутінського Н.І.Терещенко
міського суду