2- 113/2009
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2009 року Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого судді Партоліної І.П.
при секретарі Довгій С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоархангельської районної державної адміністрації про виділення земельного паю померлої та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування( третя особа-Підвисіцька сільська рада Новоархангельського району),-
В С Т А Н О В И В:
Позивач з врахуванням уточнених позовних вимог звернувся до суду з позовом до відповідача про поновлення строку звернення до суду, про визнання за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 права на земельну частку (пай), про зобов'язання Новоархангельську районну державну адміністрацію виділити з резервного фонду земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для забезпечення права на земельну частку (пай) ОСОБА_2 та визнати за ОСОБА_1 права власності за спадщиною на земельну ділянку, що належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 із земель резервного фонду мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його матір ОСОБА_2 і на день смерті вона була членом КСП “Дружба”.
За життя матір склала на його ім'я заповіт і 04.03.2009 року він прийняв спадщину.
Оформлення спадщини він розпочав наприкінці 2008 року і при зверненні з вимогою надати йому сертифікат або Державний акт із земель колишнього КСП “Дружба” йому було відмовлено з тих причин, що у списках до Державного акту прізвище його матері було відсутнє.
Мати була пенсіонеркою колгоспу, що підтверджується записами у її трудовій книжці і на час складання списків членів КСП вона працювала у колгоспі.
З цих підстав позивач вважає, що наявне порушення права його матері на отримання земельного паю.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала і суду додала, що вона пройшла всі інстанції щодо отримання доказів членства ОСОБА_2. у КСП “Дружба” і їй надали ряд відповідей, які стверджують право покійної на отримання земельної частки (паю).
ОСОБА_2. автоматично прийняла членство у КСП “Дружба”, оскільки працювала у колгоспі “Дружба” з 1945 року по 1980 рік, а потім продовжувала роботу у підприємстві і до 1996 року.
Представник також пояснила поважність пропуску строку звернення до суду, оскільки вона як дружина позивача значний період хворіє, всі кошти витрачаються на лікування і віддаленість їхнього місця проживання та інші сімейні проблеми стали причинами несвоєчасного звернення до суду.
Представник Новоархангельської райдержадміністрації ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав і суду пояснив, що згідно Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» членство у господарстві визначається його Статутом.
Позивачем не підтверджено членство покійної у КСП “Дружба”, оскільки право на отриманння земельної части (паю) мають лише члени господарства.
Представник третьої особи Півдвисіцької сільської ради в судове засідання не з'явився, причини неявки суд не повідомив.
Свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що він весь час проживає у с.Володимирівці Новоархангельського району Кіровоградської області, добре знав покійну ОСОБА_2., яка весь час працювала у колгоспі “Дружба” до 1996 року і членство з колгоспу не втрачала.
Заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши матеріали справи в сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2. померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с.Володимирівці Новоархангельського району Кіровоградської області і за життя в період з 1950 рік по 1982 рік у колгоспі “Дружба” та з січня 1993 року по липень 1995 року у КСП “Дружба”, що підтверджується записами про роботу у її трудовій книжці колгоспника та архівною довідкою.
Згідно п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720 “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям” право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Пенсіонери, які були членами колгоспу, замість якого створено інший сільськогосподарський кооператив, колективне сільськогосподарське підприємство, що одержали землю у колективну власність, мають право на земельну частку (пай) в цьому підприємстві, кооперативі, товаристві, якщо при створенні останніх вони ввійшли на загальних засадах до складу їх членів (було збережене їх членство при реорганізації відповідно до умов її проведення).
Необхідною умовою для отримання земельної частки (паю) є членство у колективному підприємстві.
Законом України “Про колективне сільськогосподарське підприємство”, с саме ст.5 зазначено, що членство в підприємстві грунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів.
Згідно п. 3.2 Статуту КСП “Дружба” передбачено, що прийняття в члени підприємства проводиться правлінням підприємства в присутності особи, яка подала заяву, з послідуючим затвердженням на загальних зборах членів підприємства (зборах уповноважених).
Пунктом 3.6 Статуту передбачено, що членство у підприємстві припиняється в разі виходу або виключення з членів підприємства, пунктом 3.9 зазначено, що членство в господарстві зберігається також за громадянами при припиненні роботи по старості або інвалідності, якщо вони не виїхали на постійне місце проживання в іншу місцевість.
Право на одержання земельної частки (паю) у членів КСП виникає з моменту передачі членам КСП Державного акту на право колективної власності на землю. Державний акт на право колективної власності на землю КСП “Дружба” був виданий 24.11.1995 року.
За інформацією державного реєстратора від 16.04.2009 року колгосп “Дружба” 19.02.1993 року перереєстровано у КСП “Дружба” , КСП “Дружба” реформовано у СВК “Дружба” 14.02.2000 року, 20.02.2001 року СВК “Дружба” реформовано і перереєстровано у ПОП “Дружба” , яке є правонаступником майнових прав та обов'язків.
30.01.2006 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ПОП “Дружба” .
Враховуючи ту обставину, що ОСОБА_2. працювала у колгоспі до часу розпаювання, на час видачі державного акту на право колективної власності на землю КСП “Дружба” 24.11.1995 року не являлась його членом, тому права на земельну частку (пай) немає оскільки членство в колгоспі права на земельну частку (пай) не надає.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст.61 ЦПК України.
До суду ні позивачем, ні його представником на надано доказів членства ОСОБА_2. у КСП “Дружба” на час його розпаювання.
Крім того, виходячи з положень п.7 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720 “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям” створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств, або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Право розпоряджатися резервним фондом належить виключно місцевій раді.
Аналогічні роз'яснення дані і в листі Державного комітету земельних ресурсів № 14-17-2-П1580/4251 від 22.08.2001 року, згідно якого як виняток землі резервного фонду можуть передаватися у колективну власність для забезпечення земельними паями громадян- членів недержавних сільськогосподарських підприємств, які безпідставно(помилково) не були включені до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю даного підприємства, і на час його видачі були членами зазначеного підприємства. Колективне сільськогосподарське підприємство за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) звертається з клопотанням до місцевої ради стосовно передачі у колективну власність із земель резервного фонду у розмірі сумарної кількості загальних часток (паїв) даних громадян, які не отримали права на земельну частку (пай).
Крім того, враховуючи вимоги ст.71 Цивільного кодексу України (в редакції 1963 року) (діючого на час виникнення спірних правовідносин ) загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено(позовна давність) встановлено в три роки.
У відповідності до ст. 75 Цивільного кодексу України (в редакції 1963 року) позовна давність застосовується судом незалежно від заяви сторін і згідно ст.80 цього ж кодексу якщо суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності, порушене право підлягає захистові.
Враховуючи надані позивачем докази на підтвердження пропуску строку звернення до суду, суд визнає їх поважними і в цій частині позовних вимог вони підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розмір судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно п.10 ч.1 ст.80 ЦПК України ціна позову визначається у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог-загальною сумою всіх вимог.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.80 ЦПК України ціна позову у позовах про визнання права власності на майно або його витребування визначається вартістю майна.
Оскільки позивачем крім вимог про визнання за померлою права на земельну частку (пай) та інших вимог заявлено вимогу і про визнання за ним права власності за спадщиною на земельну ділянку, що належить померлій, то у відповідності до пп.а п.1 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” судовий збір повинен бути сплачений у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так як згідно довідки наданою відділом Держкомзему У Новоархангельському районі Кіровоградської області вартість середньої частки (паю) по колишньому КСП “Дружба” в цінах на 01.01.2009 року становить 34185,00 грн, тому судовий збір відповідно і до норм ст.80 ЦПК України повинен бути сплачений позивачем у розмірі 341 грн 85 коп.
На підставі викладеного та керуючись Указом Президента України від 08.08.1995 року “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям”, ст.ст. 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новоархангельської районної державної адміністрації щодо визнання за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 права на земельну частку (пай), зобов'язати Новоархангельську районну державну адміністрацію виділити з резервного фонду земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для забезпечення права на земельну частку (пай) ОСОБА_2 та визнати за ОСОБА_1 права власності за спадщиною на земельну ділянку, що належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 із земель резервного фонду відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 341 грн 85 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Кіровоградської області через Новоархангельський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: