Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2009 року Справа № 2 – 137 /09 р.
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В. І.
з участю секретаря ЮЖДИ Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом концерну «Військторгсервіс» в особі філії «Управління торгівлі Західного оперативного командування» концерну «Військторгсервіс» до ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу від 4 вересня 2008 року та стягнення пені, -
ВСТАНОВИВ:
В січні 2009 року позивач концерн «Військторгсервіс» в особі філії «Управління торгівлі Західного оперативного командування» концерну «Військторгсервіс» звернувся в суд з позовною заявою до ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу від 4 вересня 2008 року та стягнення пені.
В позовній заяві позивач вказав, що 4 вересня 2008 року між концерном «Військторгсервіс» (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі торгового центру загальною площею 1 375 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Чортків, вул. Незалежності, 74. Одночасно договір купівлі-продажу посвідчено приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу ОСОБА_2
Пунктом 6.1 розділу 6 «Умови та порядок розрахунків» договору передбачено, що за згодою сторін покупець проводить оплату за придбане майно протягом 60 днів з моменту нотаріального посвідчення цього договору за рахунок Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі «Прайс». У встановлений договором термін відповідач не виконав свого обов’язку щодо оплати за придбане майно.
Згідно п. 8.2 договору купівлі-продажу у разі порушення терміну оплати майна покупець сплачує продавцю пеню у розмірі облікової ставки НБУ за кожен день прострочення. За період з 03.11.2008 року по 01.05.2009 року за порушення терміну оплати майна ОСОБА_1 нарахована пеня в розмірі 85 399,64 гривень.
Представник позивача - концерну «Військторгсервіс» в особі філії «Управління торгівлі Західного оперативного командування» концерну «Військторгсервіс» ОСОБА_3 позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить розірвати договір купівлі-продажу, стягнути 85 399, 64 гривень пені, 1700 гривень сплаченого судового збору та 30 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в суді.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, подав суду заяву, в якій просить слухання справи відкласти у зв’язку з тим, що він знаходиться на стаціонарному лікуванні в неврологічному відділенні Чортківської районної лікарні.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
4 вересня 2008 року між державним господарським об’єднанням «Концерн «Військторгсервіс» в особі начальника філії «Управління торгівлі Західного оперативного командування» концерну «Військторгсервіс» ОСОБА_4 та ОСОБА_1 був укладений договір купівлі-продажу. Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу ОСОБА_2 і зареєстровано в реєстрі за № 4509.
Згідно договору купівлі-продажу державне господарське об’єднання «Концерн «Військторгсервіс» передає у власність, а ОСОБА_1 приймає і зобов’язується оплатити належну продавцю нежитлову будівлю, торговий центр, що знаходиться в м. Чорткові Тернопільської області по вул. Незалежності, 74.
Відповідно до п. 6.1 розділу 6 «Умови та порядок розрахунків» договору за згодою сторін покупець проводить оплату за придбане майно протягом 60 днів з моменту нотаріального посвідчення цього договору за рахунок Рівненської міжрегіональної універсальної товарно-майнової біржі «Прайс».
Згідно вимог ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідачем порушено дані положення Закону, у встановлений договором строк ОСОБА_1 не сплатив продажну ціну майна. А тому листом від 05.12.2008 року на його адресу направлено пропозицію про розірвання договору та запропоновано 26 грудня 2008 року прибути в нотаріальну контору для укладення відповідного договору. Проте відповідач жодної відповіді на вказану пропозицію не надав, в нотаріальну контору для укладення договору про розірвання договору купівлі-продажу не з’явився.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках встановлених договором або законом.
Враховуючи ту обставину, що відповідач ОСОБА_1 не виконав свого обов’язку щодо оплати ціни придбаного майна, ним істотно порушено умови договору купівлі-продажу, а тому вказаний договір підлягає розірванню.
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов’язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
У відповідності з умовами договору купівлі-продажу, а саме п. 8.2 розділу 8 «Відповідальність сторін», у разі порушення терміну оплати майна покупець сплачує продавцю пеню у розмірі облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.
Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов’язання, яке припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.
За період з 03 листопада 20208 року по 01 травня 2009 року позивачем нарахована пеня за порушення терміну оплати майна покупцем в сумі 85 399, 64 гривень.
За таких обставин, порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову і розірвання договору купівлі-продажу та стягнення нарахованої пені.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд стягує на користь позивача понесені ним витрати по сплаті 1 700 гривень судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в суді в розмірі 30 гривень.
Керуючись ст.ст. 11, 526, 530, 610, 611, 651 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 193, 232 Господарського кодексу України, Договором купівлі-продажу від 4 вересня 2008 року, ст.ст. 10, 57, 60, 88, 213, 215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір купівлі-продажу від 4 вересня 2008 року, укладений між державним господарським об’єднанням «Концерн «Військторгсервіс» та ОСОБА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь концерну «Військторгсервіс» в особі філії «Управління торгівлі Західного оперативного командування» концерну «Військторгсервіс» пеню в розмірі 85 399 (вісімдесят п’ять тисяч триста дев’яносто дев’ять) гривень 64 копійки, 1 700 (одну тисячу сімсот) гривень сплаченого судового збору та 30 (тридцять) гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в суді.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги Апеляційному суду Тернопільської області через Чортківський районний суд.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів після його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: В. І. ПАРФЕНЮК