Справа 2-787/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2007 р. м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Бондарева Р.В. при секретарі Союковій Н.М., розглянувши у попередньому судовому засіданні позов ОСОБА_1 до Уютненської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок АДРЕСА_1. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що її матері ОСОБА_2 рішенням Уютненської сільської ради від 19.07.2000 р. надана земельна ділянка НОМЕР_1 площею 0,05 на під будівництво і обслуговування жилого будинку. До цього вказану ділянку в 1990 р. сільською радою було надано її батьку ОСОБА_3, який разом із сім'єю побудував на ній жилий будинок. В 2003 р. її мати померла, а в 2006 р. помер батько. Вона разом зі своїми батьками проживала в будинку з моменту його будівництва, фактично прийняла спадщину, продовжує проживати в будинку, сплачує за нього комунальні послуги. Згідно з висновком Кримського республіканського підприємства „Проектно-вишукувальний інститут „Кримпроектреконструкція" будинок відповідає будівельно-технічним нормам. Оскільки будинок побудований самочинно, без згоди відповідних державних органів, а в нотаріальному порядку оформити своє власності вона позбавлена можливості внаслідок відсутності правовстановлюючих документів на нерухоме майно, просить визнати її право власності на будинок в порядку спадкування і відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача з позовом погодився, про що надіслав суду відповідне клопотання.
Враховуючи на викладене суд вважає за можливе справу розглянути при попередньому розгляді, що відповідає вимогам ст. ст. 130, 174 ЦПК України.
Вислухавши позивачку, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_3 є батьками позивачки. Відповідно до свідоцтв про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Згідно з довідкою Уютненської сільської ради від 13.12.2006 р. по відомостям господарської книги сільської ради будинок АДРЕСА_1 зареєстрований за ОСОБА_2, яка померла в 2003 р. Земельна ділянка за вказаною адресою передана ОСОБА_2 сільською радою у власність під обслуговування і будівництво жилого будинку.
Згідно зі ст. 375 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди та набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
Відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Судом встановлено, що на земельній ділянці АДРЕСА_1 зведено житловий будинок загальною площею 73,7 кв. м., жилою площею 50 кв. м. (літ. А), сараї (літ. Б), убиральня (У).
Згідно з технічним висновком Кримського республіканського підприємства „Проектно-вишукувальний інститут „Кримпроектреконструкція" конструктивний стан житлового будинку відповідає діючим нормативним документам.
Згідно з ч. З ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, що спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому вважається, що позивачка прийняла спадщину, оскільки вона проживає за вказаною адресою, сплачує комунальні послуги за будинок, ремонтує і утримує його.
Враховуючи, що позивачка є спадкоємцем за заповітом і існують об'єктивні перешкоди для отримання правовстановлюючих документів на будинок в порядку спадкування, оскільки будинок вважається самочинним і на нього відсутні правовстановлюючі документи, іншого шляху захисту своїх прав крім як згідно зі ст. 16 ЦК України звернення до суду з позовом про визнання права власності у неї немає, а також враховуючи, що будинок зведений на земельній ділянці згідно з її цільовим призначенням, будинок не порушує прав третіх осіб і відповідає будівельним нормам, вона вправі вимагати визнання за нею права власності на житловий будинок.
На підставі викладеного ст. ст. 16, 375, 376, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 130, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, який складається з літ. „А" загальною площею 73,7 кв. м., житловою площею 50,0 кв. м., літ. „Б" - сараю, літ. „У" -убиральні - в цілому.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Сакский міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.