Судове рішення #6128225

                                                                                Копія

 

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ   СУД

Ухвала

Іменем України

 

16.09.2009           Справа № 2а-593/09/2703

 

                    Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді          Горошко Н.П.,

суддів           Єланської О.Е. ,

 Омельченка В. А.                    

секретар судового засідання          Олефіренко О.В.

сторони не з'явилися

розглянувши апеляційну скаргу Управління  Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя на постанову  Ленінського районного суду міста Севастополя (суддя Балюкова К.Г.) від 08.04.09  по справі № 2а-593/09

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі                                м. Севастополя (вул. Карантинна, 16, кв. 56-58, м.Севастополь, 99011)

про зобов`язання до нарахування соціальної державної допомоги                                                                                                      ВСТАНОВИВ:

                    Постановою Ленінського районного суду міста Севастополя від 08.04.09 у справі  № 2а-593/09 позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя  задоволено частково.

                    Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ленінському  районі  м. Севастополя здійснити виплату ОСОБА_1  щомісячної соціальної допомоги, як дитині війни, за період з листопада по грудень 2007 року у розмірі 249 грн. 06 коп.

                    В решті  позовних вимог відмовлено.

                    Не погодившись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі  м. Севастополя  звернулося з апеляційною скаргою, вважає, що оскаржувана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права та просить її скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

                    Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від  15.05.09 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою  Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя.

                    Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від  25.05.2009 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду.

                    В судове засідання сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

          Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи за відсутності нез'явившихся сторін, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.

                    Заслухавши доповідача по справі, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

          Судом встановлено, що позивач -ОСОБА_1  ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, має статус дитини війни відповідно до статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, згідно з якою  дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02.09.1945) Другої світової війни було менше 18 років, що підтверджується паспортом  серії НОМЕР_1 (а.с. 3), у зв'язку з чим має право на всі пільги та соціальні гарантії, передбачені цим Законом, в тому числі право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яке передбачено статтею 6 зазначеного Закону.

                    За даними позивача за 2007 рік позивачу підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, не виплачувалося, що відповідачем не спростовувалося. 

          Відповідно до статті 6 Закону України  № 2195-IV, в редакції, яка діяла в спірний період, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

          Пунктом 12 статті 71 Закону України № 489-V зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України № 2195-IV.

Статтею 111 Закону України № 489-V встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України № 2195-IV виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 6-рп від 09.07.2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) зазначив, що зупинення Законом України “Про Державний бюджет України” інших законів України, щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3 частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій та третій статті 95 Конституції України. Також зазначеним рішенням визнані неконституційними положення, зокрема:  пункту 12 статті 71, статті 111 Закону України № 489-V.

          Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі і для дітей війни.

Згідно правової позиції Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень законів України про Державний бюджет України на відповідні роки, якими обмежуються пільги, компенсації і гарантії, передбачені чинним законодавством для окремих категорій громадян -таке обмеження є недопустимим. Право на соціальний захист громадян України встановлено статтею 46 Конституції України, згідно з якою пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Тому при розгляді справи “Кечко проти України” (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства.

Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення).

У зв'язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів - Закону України, відповідно до якого встановлені соціальні виплати з бюджету і який є діючим, та Закону України “Про Державний бюджет” на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон.

Таким чином, стаття 6 Закону України № 2195-IV діє у редакції, згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною першою статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до статті 62 Закону України № 489-V розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2007 -380,00грн., з 01.04.2007 -406,00грн., з 01.10.2007 -411,00грн.

Частиною третьою статті 62 Закону України  № 489-V встановлено, що у 2007 році для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої статті 62 Закону України  № 489-V, збільшений на 1 відсоток.

Строк звернення до суду про нарахування недоплаченої щомісячної державної допомоги за 2006 рік та за період з липня по жовтень 2007 року позивачем  пропущений, оскільки як вбачається з матеріалів справи, позов подано до суду 18.11.2008, тобто після спливу річного строку, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, не надавши суду доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Відповідач у запереченнях на позов наполягав на застосуванні положень статей 99 Кодексу адміністративного судочинства України в частині відмови у задоволенні позову внаслідок пропуску позивачем строку звернення до суду (а.с. 10).

          За таких підстав судом першої інстанції з урахуванням зазначених положень правомірно відмовлено у задоволенні позовних вимог про нарахування недоплаченої щомісячної державної допомоги за 2006 рік та за період з липня по жовтень 2007 року.

Отже, на думку судової колегії, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснення виплати позивачу підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, дітям війни за період з листопада по грудень 2007 року (в межах строку позовної давності) у сумі 249грн.06коп. (415,11грн. х 30%)х2.

                    Беручи до уваги наведене, судова колегія дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального і процесуального права та не вбачає підстав для її скасування.

          Керуючись статтями 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -                   

                                                  УХВАЛИВ:

                    Апеляційну скаргу Управління  Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя залишити без задоволення.

                    Постанову Ленінського районного суду міста Севастополя  від 08.04.09  по справі № 2а-593/09 залишити без змін.

                    Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

          Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення.

 

Головуючий суддя          підпис                              Н.П.Горошко

Судді           підпис                               О.Е.Єланська

  підпис                               В.А.Омельченко

Повний  текст судового рішення виготовлений  21.09.09

З оригіналом згідно

Головуючий суддя                                                             Н.П.Горошко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація