ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2007 Справа № А18/181-06
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дмитренко А.К. (доповідач)
суддів: Крутовських В.І., Прокопенко А.Є.
при секретарі судового засідання: Чохі О.Є.
Представники сторін:
від позивача: Михайліді Т.В., паспорт серії №АН551155 від 20.02.74, ліквідатор;
від відповідача: Валентинов А.В., довіреність №7/26-3080 від 27.12.06, представник;
Представник третьої особи у судове засідання не з"явився.
розглянувши апеляційну скаргу Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.06р. у справі № А 18/181-06
за позовом відкритого акціонерного товариства "Криворізький холодокомбінат", м. Кривий Ріг в особі ліквідатора: арбітражного керуючого Міхайліді Тетяни Володимирівни, м.Кривий Ріг
до Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
третя особа: Управління комунальної власності міста Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
про скасування рішень
В засіданні оголошувалась перерва з 20.03.07 по 17.04.07 (ст.. 150 Кодексу адміністративного судочинства України).
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.06 суддя Петрова В.І. скасувала рішення ХІІІ сесії ХХІV скликання Криворізької міської ради від 13.11.03 № 1269 «Про передачу споруди холодильника комунального підприємства «Криворізький холодокомбінат»на вул.. Орджонікідзе, 86 та рішення Криворізької міської ради від 24.12.03 № 1456 «Про внесення змін до рішення міськради від 13.11.03».
Не погоджуючись з постановою суду, Криворізька міська рада просить її скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального права та неповне з’ясування обставин справи.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд
В С Т А Н О В И В :
На підставі рішення Дніпропетровської обласної ради від 18.12.00 №334-14/ХХІІІ «Про передачу майна, що належить до спільної власності територіальних громад області»за актом приймання передачі у власність територіальної громади (комунальну) м. Кривого Рогу передано цілісний майновий комплекс комунального підприємства «Криворізький холодокомбінат», до якого, як видно з інвентаризаційної описі, включено і будівлю холодильника.
Рішенням Криворізької міської ради від 18.12.02 № 352 затверджено перелік об’єктів комунальної власності міста, що підлягають приватизації у 2003 р. Відповідно до цього переліку у 2003 р. підлягає приватизації комунальне підприємство «Криворізький холодокомбінат». Предметом приватизації у даному випадку є цілісний майновий комплекс.
Рішенням Криворізької міської ради від 28.02.03 № 647 управлінню комунальної власності міста виконкому міськради надані функції органа приватизації.
Наказом управління комунальної власності міста Криворізької міської ради від 31.10.03 № 171 п "Про прийняття рішення про приватизацію цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Криворізький холодокомбінат" дозволено приватизацію саме цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Криворізький холодокомбінат".
Відповідно до рішення від 13.11.03 № 1269 Криворізька міська рада вирішила у 10-денний термін передати безоплатно на балансовий облік управління комунальної власності міста споруду холодильника та вчинити відповідні дії, пов’язані з такою передачею.
За рішенням Криворізької міської ради від 24.12.03 № 1456 внесені зміни до рішення міськради від 13.11.03 № 1269 «Про передачу споруди холодильника комунального підприємства «Криворізький холодокомбінат»по вул.. Орджонікідзе, 86»та, зокрема, вказано, що це саме п’ятиповерхова будівля, змінено площу та залишкову вартість.
Згідно з актом приймання-передачі основних засобів від 05.01.04 п’ятиповерхову споруду холодильника передано на баланс управління комунальної власності міста.
28.05.04 начальником управління комунальної власності міста затверджено план приватизації комунального підприємства «Криворізький холодокомбінат», де зазначено, що пропонується приватизувати цілісний майновий комплекс комунального підприємства «Криворізький холодокомбінат» шляхом продажу пакету акцій на конкурсі.
07.06.04 було зареєстровано відкрите акціонерне товариство «Криворізький холодокомбінат»та видано Свідоцтво про державну реєстрацію.
06.08.04 Дніпропетровським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку засвідчено випуск акцій відкритого акціонерного товариства «Криворізький холодокомбінат».
Первинне оголошення про продаж акцій ВАТ «Криворізький холодокомбінат»було зроблено 27.10.04 у газеті «Відомості приватизації».
Вдруге оголошення про проведення конкурсу з продажу акцій відкритого акціонерного товариства «Криворізький холодокомбінат»із знижкою вартості пакету акцій на 30% опубліковано у газеті «Відомості приватизації»08.12.04.
Як зазначено відповідачем продаж акцій відкритого акціонерного товариства „Криворізький холодокомбінат" не відбувся, 100% акцій залишились у комунальній власності міста.
Продаж акцій на конкурсі є способом приватизації КП „Криворізький холодокомбінат" згідно із додатком № 1 до рішення Криворізької міської ради від 18.12.2002 р. № 352 „Про переліки об'єктів комунальної власності міста, що підлягають приватизації у 2003 році". Результат продажу акцій ВАТ „Криворізький холодокомбінат" визначає перебіг процесу приватизації та жодним чином не впливає на висновок про законність чи незаконність рішень Криворізької міської ради № 1269 від 13.11.2003 р. та № 1456 від 24.12.2003 р.
Відповідно до п.3 ст.24 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.3 ст.7 Закону України „Про приватизацію державного майна" державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють повноваження власника державного майна у процесі приватизації.
Відповідно до п.4 ст.12 згаданого Закону в редакції, що діяла на момент передачі споруди холодильника (13.11.03, 24.12.03) орган, що здійснює управління майном підприємства, що приватизується, передає у встановленому порядку функції з управління цим майном державним органам приватизації; стосовно цього підприємства припиняється дія норм Закону України "Про підприємства в Україні" в частині купівлі, продажу, передачі, обміну, здачі в оренду, надання безоплатно, списання майна, випуску та придбання цінних паперів, надання та одержання кредитів у розмірах, що перевищують середньорічний рівень таких операцій за останні три роки з урахуванням рівня інфляції. Якщо ці дії необхідні для ефективного функціонування державного підприємства, майно якого приватизується, вони здійснюються підприємством з дозволу державних органів приватизації.
За п. 4 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного майна" ( в новій редакції) з моменту прийняття рішення про приватизацію майна державного підприємства стосовно цього підприємства припиняється дія норм Господарського кодексу України в частині купівлі, продажу, передачі, обміну, здачі в оренду, надання безоплатно списання майна, випуску та придбання цінних паперів надання та одержання кредитів у розмірах, що перевищують середньорічний рівень таких операцій за останні три роки з урахуванням рівня інфляції, а також забороняється передача майна в іпотеку. Якщо ці дії необхідні для ефективного функціонування державного підприємства, майно якого приватизується, вони здійснюються підприємством з дозволу державних органів приватизації.
Зміни в новій редакції п. 4 ст.12 Закону України "Про приватизацію державного майна" пов"язані з прийняттям Господарського кодексу України та втратою чинності Законом України "Про підприємства в Україні", яким раніше визначалися повноваження підприємств щодо вільного розпорядження своїм майном.
Виходячи з вищевикладеного, на час процесу приватизації повноваження власника або особи, яка здійснює повноваження щодо володіння, користування та розпорядження майном підприємства, щодо якого прийнято рішення про приватизацію, від імені власника, обмежуються законом. На час процедури приватизації реалізація таких прав можлива лише органом приватизації або (як у даному випадку) за погодженням з органом, на який покладено виконання повноважень органу приватизації. Оскаржувані рішення Криворізької міської ради щодо розпорядження п'ятиповерховою будівлею холодильника, яка перебувала на балансі КП „Криворізький холодокомбінат" на момент початку процесу приватизації, прийняті з порушенням вимог Закону України „Про приватизацію державного майна."
Посилання відповідача на підготовку управлінням комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради проекту рішення міської ради "Про передачу споруди холодильника комунального підприємства "Криворізький холодокомбінат" на вул. Орджонікідзе, 86" як на дозвіл органу приватизації на передачу споруди холодильника є неправомірним, оскільки підготовка управлінням комунальної власності міста як структурою, що входить до складу виконавчого комітету Криворізької міської ради, проекту рішення Криворізької міської ради за своєю суттю не є дозволом, який, відповідно до Закону, має надаватися органами приватизації лише після отримання необхідних висновків щодо ефективного функціонування підприємства внаслідок такої передачі.
Під час розгляду справи у суді першої інстанції відповідач - Криворізька міська рада - не надав доказів отримання органом приватизації на момент передачі висновків щодо ефективності такої передачі споруди холодильника на баланс управління комунальної власності міста.
На думку Криворізької міської ради, що викладена у поясненнях, якщо державна реєстрація ВАТ „Криворізький холодокомбінат" відбулася лише 07.06.2004 року (тобто зі сплином п'яти місяців з моменту підписання акту приймання - передачі будівлі холодильника) передача будівлі холодильника не може порушувати прав відкритого акціонерного товариства „Криворізький холодокомбінат" та його кредиторів. Однак з цим неможна погодитись з таких причин.
Згідно з п.1.2. Статуту ВАТ „Криворізький холодокомбінат" останнє є правонаступником комунального підприємства „Криворізький холодокомбінат". Отже, до ВАТ „Криворізький холодокомбінат" перейшли всі права та обов'язки комунального підприємства, у тому числі грошові зобов'язання перед кредиторами комунального підприємства.
Внаслідок передачі будівлі холодильника з балансу комунального підприємства на баланс Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради та порушень вимог законодавства про приватизацію розмір статутного фонду ВАТ „Криворізький холодокомбінат", який визначався при приватизації КП "Криворізький холодокомбінат", було зменшено на суму вартості переданої будівлі холодильника.
У той же час, зобов'язання комунального підприємства було передано правонаступнику у повному обсязі. А на підставі п.5.4. Статуту ВАТ „Криворізький холодокомбінат" статутний капітал товариства визначає розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів. Отже, передача будівлі холодильника на підставі рішень Криворізької міської ради заподіяла матеріальну шкоду ВАТ „Криворізький холодокомбінат" у вигляді зменшення розміру статутного фонду при реєстрації товариства та його кредиторам у вигляді зменшення розміру майна, яке має гарантувати інтереси цих кредиторів.
Позивачем в суді першої інстанції доведено факт порушення передачею споруди холодильника цілісності майнового комплексу підприємства в розумінні ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відповідно до якої цілісний майновий комплекс - це господарський об"єкт із завершеним циклом виробництва продукції, з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, з автономними, інженерними комунікаціями, системами енергопостачання.
Так на підставі висновку науково-виробничого підприємства "Холод" від 11.07.06 р. № 161 до єдиного технологічного комплексу по виробленню та споживанню холоду (аміачної холодильної установки) входять: холодильник, компресорний цех, конденсаторне відділення, насосна. Потужності холодильно-компресорного цеху спрямовані на забезпечення холодом холодильника та технологічного обладнання з виробництва морозива. Відповідно до даного висновку незалежна робота аміачно-компресорного цеху без п"ятиповерхової споруди холодильника (площею 7 700 кв.м.) не можлива, тому що переривається технологічний процес. Отже, дана будівля холодильника безпосередньо використовувалася у технологічному процесі із замороження продукції, що вироблялася холодокомбінатом. Крім того, п"ятиповерхова споруда поєднана з іншими об"єктами комплексу спільними інженерними комунікаціями, через які поступає аміак від компресорного цеху через п"ятиповерхову будівлю холодильника до інших охолоджуючих споруд та обладнання, що залишилися на балансі підприємства.
Крім того, внаслідок вилучення зі складу цілісного майнового комплексу КП „Криворізький холодокомбінат", який було передано у власність територіальної громади м. Кривого Рогу зі спільної власності територіальних громад Дніпропетровської області, будівлі холодильника, порушено єдиний технологічний процес з виробництва морозива, який передбачає обов'язкове спільне використання всіх елементів цілісного майнового комплексу, у тому числі вилученої будівлі холодильника.
Враховуючи викладене підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст.ст 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.06 у даній справі залишити без змін, а скаргу без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складання її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.К.Дмитренко
Суддя В.І. Крутовських
Суддя А.Є.Прокопенко
З оригіналом згідно
Помічник судді О.В. Поштаренко