Судове рішення #6112696
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ

 

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

09 вересня 2009 року                                                   Справа  № 2а-1886/09/0970                     

м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лучко О.О.,

при секретарі Круглій О.М.,

за участю сторін:

представника позивача - Ясінського Т.І.,

представника відповідача -Слободян В.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ТзОВ «Ігросвіт» до ДПІ в м. Івано-Франківську про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003072303 від 19.06.2009 року,-

 

ВСТАНОВИВ:

 

          15 липня 2009 року ТзОВ «Ігросвіт» звернулось до адміністративного суду з позовом до ДПІ в м.Івано-Франківську про   визнання нечинним (протиправним) рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003072303 від 19.06.2009 року.

 Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю. Позовні вимоги мотивував тим, що дане рішення прийняте в зв'язку із визначеним ДПІ в м. Івано-Франківську порушенням ТзОВ «Ігросвіт» п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі акту перевірки №090242 від 10.06.2009 року. Вважає застосування фінансових санкцій  неправомірним та не погоджується із зафіксованим в акті перевірки порушенням, що гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів, які використовуються у грі на автоматах. Вказав, що у гральному закладі, який перевірявся, встановлені гральні автомати, ставки в яких приймаються кредитами. Купівля кредитів здійснюється через зареєстрований належним чином касовий апарат DATECS МР-5000і, заводський № ДЮ 09000011, фіскальний №0915006192, який поставлений на облік у ДПІ в Рогатинському районі 17.07.2005 року.

Всі розрахунки із споживачами здійснюються через РРО. На кінець робочого дня касир складає Z-звіт. Посилання відповідача на п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вважає необгрунтованим, оскільки зазначеною нормою на підприємство покладається обов'язок проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Зазначив, що відповідно до акту перевірки, фактичною підставою для визначення порушення стало те, що гральні автомати не оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю). Однак, згаданим Законом не передбачено відповідальності   суб'єктів підприємницької діяльності за використання гральних автоматів, які не оснащенні запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), якщо всі розрахункові операції, пов'язані з використанням таких автоматів, проводяться через реєстратор розрахункових операцій. Вважає, що порушення порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу немає, автомати не обладнані купюроприймачами, а тому застосовувати комп'ютерно-касову систему «Фіскал» не було підстав. При цьому вказав, що заходів для з'ясування питання про технічну сумісність гральних автоматів із даною комп'ютерно-касовою системою «Фіскал» товариство не вживало.  Просив позов задовольнити в повному обсязі.

    Представник відповідача проти позову заперечила, вказавши, що під час проведення перевірки встановлено, що гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів, які використовуються у грі на автоматах. Зазначила, що Кабінетом Міністрів України 18.02.2002 року було прийнято постанову №199, якою затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування. Відповідно до ч.2 п.1 даних Вимог реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів(послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом. Рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів  контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 року №13 було затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами. Просили в задоволенні позовних вимог відмовити.

     Суд, розглянувши позовну заяву, подане заперечення, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі матеріали, приходить до висновку, що позов безпідставний і не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

  Судом встановлено , що за результатами проведеної ДПА в Івано-Франківській області перевірки дотримання ТзОВ «Ігросвіт» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, у залі гральних автоматів в м. Рогатин, вул.Галицька,72, що відображена в акті перевірки № 090242 від 10.06.2009 року, ДПІ в м. Івано-Франківську 19.06.2009 року прийнято рішення №0003072303 про застосування до ТзОВ «Ігросвіт» штрафних (фінансових) санкцій на суму  2 720 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, при здійсненні розрахункових операцій позивач використовував реєстратор розрахункових операцій DATECS MP5000і, який зареєстрований в ДПІ Рогатинського району 11.07.2005 року, що підтверджується реєстраційним посвідченням №0915006192, а також іншими матеріалами справи. З даних документів також вбачається те, що РРО DATECS MP5000і використовується в ігровому залі за адресою: м. Рогатин, вул.Галицька,72.

           З матеріалів справи вбачається, що застосування фінансових санкцій згідно оспорюваного рішення здійснено відповідно до вимог п.2 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та  у зв'язку  із виявленими  перевіркою порушеннями, передбаченими п.1 ст.3 зазначеного Закону, які полягали в тому, що гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів, які використовуються у грі на автоматах.

Згідно із ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до ст.2 вищезгаданого Закону реєстратор розрахункових операцій визначено як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо. Таким чином, Закон визначає перелік реєстраторів розрахункових операцій, які можуть застосовуватися суб'єктами підприємницької діяльності.

Так, згідно п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

В статті 12 згаданого Закону передбачено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника. Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, а також Положення про порядок технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики та Державної податкової адміністрації України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №121 «Про переведення суб»єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО. У зв»язку з цим з 01 січня 2007 року у суб»єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов»язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції. Невиконання цього обов»язку є підставою для накладення на суб»єкта господарювання штрафу, передбаченого ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до статті 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року №199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» прийнята відповідно до ст.13 згаданого Закону. Відповідно до п.1 даної постанови КМУ дія цих вимог (далі - фіскальні вимоги) поширюється на реєстратори розрахункових операцій (далі - реєстратор), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів (послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом (п.2 постанови КМУ №199 від 18.02.2002р.)

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 «Про переведення суб»єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики було покладено обов»язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам»ятовуючих пристроїв (фіскальної пам»яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп»ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Тобто до вказаної дати у Державному реєстрі розрахункових операціях України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції  гральним автоматом, а у суб»єктів господарювання була відсутня об»єктивна можливість дотримуватись приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.

З моменту ж включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп»ютерно-касової системи «Фіскал» суб»єкти господарювання зобов»язані використовувати зазначену систему.

Як вбачається з пояснень представника позивача, розрахункові операції здійснювалися через реєстратор розрахункових операцій DATECS MP5000і під час гри на 8 гральних автоматах, які технічно не сумісні з комп»ютерно-касовою системою «Фіскал», оскільки вони не оснащені купюроприймачами. Однак, представник позивача не навів доказів технічної несумісності комп»ютерно-касової системи «Фіскал» із гральними автоматами, що використовувалися позивачем, та не підтвердив вжиття ТзОВ «Ігросвіт» заходів із встановлення технічної можливості використання комп»ютерно-касової системи «Фіскал» у цих гральних автоматах.

Відповідно до п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону за застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій  до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі  двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки, в залі гральних автоматів, який перевірявся, знаходилось 8 таких автоматів, то відповідно фінансові санкції визначені в розмірі 2 720 грн.

Згідно ст.238 Господарського кодексу України зазначені санкції є адміністративно-господарськими санкціями.

Із змісту ст.218 зазначеного кодексу випливає, підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, в тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. Відповідно до ч.2 ст.218 ГК України суб»єкт господарських відносин несе відповідальність за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.

За таких обставин суд приходить до висновку про правомірність застосування ДПІ в м.Івано-Франківську до ТзОВ «Ігросвіт» фінансових санкцій в розмірі 2720 грн.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та  органи  місцевого  самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положення ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представником відповідача в судовому засіданні доведено правомірність прийнятого рішення про застосування  до ТзОВ «Ігросвіт» фінансових санкцій від 19.06.2009 року за №0003072303.

В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14,   ст.86,   ст.ст.158-163, ст.167 Кодексу адміністративного   судочинства України, суд, -

 

ПОСТАНОВИВ:

 

В задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до ст.186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

 

Суддя                             О.О. Лучко

 

Постанова в повному обсязі складена 14.09.2009р.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація