Судове рішення #6108230

 

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

31 березня 2009 року                                                                                       № 2а- 965/09/0870

 

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербак А.А., при секретарі Новицькій Т.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Запоріжжі про стягнення суми допомоги на поховання та суми витрат на її доставку

 

ВСТАНОВИВ:

 

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.

Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя звернулось з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі про відшкодування виплаченої щомісячної державної адресної  допомоги та коштів на її доставку у загальній сумі 171 грн. 23 коп., посилаючись на те, що в січні 2008 року УПФ України в Комунарському районі м. Запоріжжя проведено виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та враховуючи, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі не прийнято до заліку суми виплаченої при виплаті таких пенсій адресної допомоги за вказаний період у розмірі 169 грн. 89 коп. та витрати на її виплату та доставку у розмірі 1 грн. 34 коп., яка була виплачена гр. ОСОБА_1. та відповідно до просить стягнути вказану суму з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі, зазначаючи, що відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання встановлено ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Механізм  такого відшкодування врегульований Порядком відшкодування витрат, який затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4.

07.02.2008 року між позивачем і відповідачем був підписаний Акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким було виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та список померлих осіб, які вибули з інших причин, які отримали пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за січень 2008 року.

Відповідачем було повернуто по одному екземпляру підписаного та скріпленого печаткою Акта щомісячної звірки за січень 2008 року, з якого вбачається, що відповідач не приймає до заліку суму допомоги на похованняОСОБА_1, яка надана сім'ї померлого та була виплачена Пенсійним фондом, а саме: сума допомоги на поховання у розмірі 169 грн. 89 коп. та витрати з виплати і доставки цієї допомоги в розмірі 1 грн. 34 коп.

У зв'язку з викладеним, просить суд позов задовольнити, стягнувши з відповідача 169 грн. 89 коп. допомоги на похованняОСОБА_1 та 1 грн. 34 коп. витрат на виплату і доставку його пенсії.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити та дала пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву від 24.01.08 б/н. Зазначив, що оскільки відділенню Фонду не було надано висновок про причинний зв'язок смерті потерпілого інваліда ОСОБА_2з наслідками раніше отриманого каліцтва, сума допомоги на поховання у розмірі 185,05 грн. не була прийнята до заліку. Просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Судом встановлено, що гр..ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, актовий запис №799 від 23.01.2008 року що підтверджується довідкою УПФУ в Комунарському районі.

07.02.2008 року між позивачем і відповідачем був підписаний Акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким було виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та список померлих осіб, які вибули з інших причин, які отримали пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за січень 2008 року.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 25 “Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням надається й такий вид соціальної послуги та матеріального забезпечення, як допомога на поховання пенсіонерів.  

З 01.04.01 набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.

Статтею 2 вказаного Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” визначено, що його дія поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання (далі - підприємства), у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності. Особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку

    Згідно із ст. 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.

     Відповідно до ст. 13 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психологічну травму за обставин зазначених у ст. 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.

    За нормами ст. 14 вказаного Закону, нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що стались в процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров ' ю або настала смерть.

    Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності  внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання затверджено спільною постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Пенсійного фонду України від 04.03.03 №5-4/4, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.05.03 за № 376/7697 (далі-Порядок).

Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку, відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів “а”, “в”, “г” ст. 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України “Про пенсійне забезпечення” в разі настання страхових випадків визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.04 № 1112.  

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Згідно з п. 5 зазначеного Порядку, узгодження витрат, понесених Пенсійним фондом з Фондом соціального страхування здійснюється між органами Пенсійного фонду та відділеннями виконавчої дирекції Фонду, тобто на рівні районів. Для чого, органи Пенсійного фонду України щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання проводять звірку витрат за особовими справами потерпілих, складаються акт щомісячної звірки витрат, у якому зазначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його до головних управлінь Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Головні управління Пенсійного фонду України та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат узагальнюють та узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків (п. 6 Порядку).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.01 № 826 затверджено Порядок проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Згідно з пунктами 1, 2 цього Порядку проведення, витрати на поховання провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.04 № 1112 із послідуючими змінами до неї, затверджено “Перелік обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання”. Згідно з вказаним Переліком, однією із обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, є одержання працівником травми, або інших ушкоджень внаслідок погіршення стану його здоров'я.

Згідно із ст. 53 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійне забезпечення”, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двохмісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Разом з тим, згідно з п. 3 Порядку, затвердженого спільною постановою від 04.03.03               № 5-4/4, зазначеного вище, відшкодуванню підлягають пенсії призначені відповідно до пунктів “а”, “в”, “г” ст. 26, ст. ст. 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до ст. ст. 91, 92 Закону України “Про пенсійне забезпечення” в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.04 № 1112.

Тобто, у відповідності до Порядку, затвердженого спільною постановою від 04.03.03         № 5-4/4, до зобов'язань Фонду соціального страхування ... входить відшкодування Пенсійному Фонду витрат на поховання, в т.ч. і відшкодування пенсій, виплачених у відповідності до ст. ст. 91, 92 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на поховання, якщо смерть потерпілого настала за обставин, за яких настав страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Пунктами 8, 9 ст. 34  Закону № 1105 визначено, що у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком визначеним Кабінетом Міністрів України. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватись висновками відповідних медичних закладів.  

Згідно з п. п. “з” п. 1.1. наказу Міністерства охорони здоров'я України від 22.11.95                № 212 “Про затвердження Порядку встановлення медико-соціальними експертними комісіями ступеня втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків” (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.03.96 за № 136/1161), на медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) покладено обов'язки  встановлення причинного зв'язку смерті інвалідів з наслідками раніше отриманого каліцтва чи професійним захворюванням.  

А згідно з п. 1.8. цього Порядку, на запит підприємства, установи, організації медико-соціальні експертні комісії на підставі даних медекспертної справи, довідки про причини смерті або даних патолого-анатомічного розтину видають висновки про причинний зв'язок смерті інваліда з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва чи професійного захворювання.      

У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що лише на підставі відповідних довідок МСЕК, зазначених вище, про те, що смерть інваліда наступила внаслідок раніше отриманого каліцтва або профзахворювання, відділення Фонду проводять відшкодування виплачених пенсій на поховання потерпілого Пенсійному фонду.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу України.

Матеріали справи та надані сторонами докази свідчать, що позивач не надав суду відповідної довідки МСЕК  про те, що смертьОСОБА_1 наступила за обставин, за яких настав страховий випадок, а також не надав доказів того, що обставини, за яких помер гр.ОСОБА_1 входять до “Переліку обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання”, затвердженого п остановою Кабінетом Міністрів України від 25.08.04 № 1112.

Зазначене вище надає суду підстави для висновку про те, що позивачем не доведено факту того, що смертьОСОБА_1 наступила внаслідок отриманого ним раніше трудового каліцтва, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про те, що допомога на поховання гр.ОСОБА_1 в сумі 171 грн. 23 коп. підлягає відшкодуванню відповідачем.

Керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”,  ст. ст. 94, 158, 160-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

ПОСТАНОВИВ:

 

    В позові відмовити.

    Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 КАС України.

Повне рішення  виготовлене 6 квітня 2009 року.

 

 

Суддя                                                                                А.А. Щербак

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація