Справа № 2-а-740
2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2009 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
в складі головуючого-судді Орел І.І.
при секретарі Міщенко Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чорнухи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора Західного регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області ОСОБА_2 про визнання незаконною постанову від 25 червня 2009 року, -
встановив:
У липні 2009 року до Чорнухинського районного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом, в якому вказав, що 18 травня 2009 року при перевірці державним інспектором Західного регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області ОСОБА_2 додержання чинного законодавства при використанні земельних ділянок комунальної власності, на території Постав-Муківської сільської ради виявлено нецільове використання земельної ділянки у розмірі 1,3 га державним підприємством «Чорнухиагролісгосп».
12 червня 2009 року державним інспектором було складено відносно ОСОБА_1, директора державного підприємства «Чорнухиагролісгосп», припис з вимогою надати документи, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою та проект відведення на дану земельну ділянку. В цей же день було складено і протокол про адміністративне правопорушення. А 25 червня 2009 року державний інспектор виніс постанову про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 53, 531 КУпАП, тобто за самовільне та нецільове використання земельної ділянки площею 1,3 га на території Постав-Муківської сільської ради ДП «Чорнухиагролісгосп».
Позивач ОСОБА_1 з постановою про накладання на нього адміністративного стягнення не погоджується, так як вважає, що самовільного заняття , так само як і нецільового використання земельної ділянки не було.
В позові просив скасувати постанову від 25 червня 2009 року винесену державним інспектором Західного регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області ОСОБА_2, якою на нього накладено адміністративний штраф у розмірі 1700,00 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав, суду пояснив, що спірна земельна ділянка в 2002 році була виділена Чорнухинському міжлісгоспу під заліснення і в 2003 році була ним частково засаджена соснами. Фактична площа, що була заліснена становить 0,8 га. Так як, у кінці 2006 року Чорнухинський міжлісгосп було визнано банкрутом, землі, що знаходилися у його користуванні, було передано ДП «Чорнухиагролісгосп». Спірна земельна ділянка не ввійшла до цих земель, але вона з однієї сторони прилягає до лісового масиву і, щоб уникнути пожежі, ДП «Чорнухиагролісгосп» зробив навкруг цієї ділянки три протипожежні смуги, а так як частково посаджені в 2003 році рослини не прийнялися чи були знищені, в 2009 році працівниками підприємства на їх місце були досаджені нові дерева.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що до земельного відділу надійшло клопотання від землевпорядника Постав-Муківської сільської ради ОСОБА_3, в якому вказано про здійснення ДП «Чорнухиагролісгосп» самовільну посадку лісу на території Постав-Муківської сільської ради .
ОСОБА_2 здійснив виїзд на місце, провів обстеження та обмір земельної ділянки. Площа залісненої земельної ділянки становить 1,3 га. Виявлено, що на цій земельній ділянці ростуть сосни в більшій частині висотою 20-30 см., тобто ці дерева не могли бути посаджені в 2002 році. Після обстеження земельної ділянки було складено акт із зазначенням виявлених недоліків та в цей же день особисто вручено ОСОБА_1 Так як ОСОБА_1 для вирішення справи по суті до земельного відділу не з’явився, інші процесуальні документи йому було надіслано поштою.
У ДП «Чорнухиагролісгосп» відсутній Державний акт на право власності чи користування спірною земельною ділянкою або рішення сільської ради про відвід земельної ділянки, тому використання земельної ділянки є самовільним та нецільовим, бо ця земельна ділянка відноситься до земель громадської забудови.
Свідок ОСОБА_4, сільський голова, вказав, що порушення в діях ДП «Чорнухиагролісгосп», відсутні.
Свідок ОСОБА_3 пояснив, що на посаді землевпорядника Постав-Муківської сільської ради працює з минулого року. Виявив, що земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням та без відповідних документів. Для відповідного реагування подав клопотання до земельного відділу Чорнухинського району.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши покази сторін та свідків, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Статтею 531 КУпАП передбачена відповідальність громадян та посадових осіб за самовільне зайняття земельної ділянки, тобто посадова особа чи громадянин умисно з корисних спонукань навмисно порушуючи закон без дозволу органів, які уповноважені виносити рішення про надання земельних ділянок, самовільно освоїли, обгородили чи забудували земельну ділянку. При розгляді адміністративної справи встановлено, що в 2002 році спірна земельна ділянка була надано Чорнухинському міжлісгоспу під заліснення, про що свідчить викопіровка даної земельної ділянки, погодженої з Чорнухинським відділом земельних ресурсів, сільським головою Постав-Муківською сільською радою, про що не заперечує в судовому засіданні сільський голова ОСОБА_4
Відповідно цієї ж викопіровки, погодженої з в.о. начальника земельного відділу Чорнухинського району ОСОБА_5, директором Чорнухинського міжлісгоспу ОСОБА_6 та сільським головою ОСОБА_4, спірна земельна ділянка в 2002 році була передана під заліснення Чорнухинському міжлісгоспу. Отже, в 2002 році ця земельна ділянка була віднесена до земель лісогосподарського призначення. Документи, які б підтверджували зміну цільового призначення та віднесення цієї земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови, суду подані не були. Тобто підтвердження зміни цільового призначення спірної земельної ділянки відсутні.
Лісовий Кодекс України визначає, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: 1) заготівки деревини; 2) заготівки другорядних лісових матеріалів. Тобто використання таких земельних ділянок передбачає отримання матеріальної вигоди.
Як свідчать пояснення сторін та свідків, ДП «Чорнухиагролісгосп» фактично не здійснював користування спірною земельною ділянкою, а лише проводив відновлювальні роботи та роботи по протипожежному захисту, так як з північної сторони дана земельна ділянка прилягає до лісового масиву.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах обов’язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в судовому засіданні не визнав позовні вимоги позивача пояснив, що його постанова обґрунтована і відповідає вимогам земельного та адміністративного законодавства, але доказів, які б свідчили про вину ОСОБА_1 в самовільному занятті земельної ділянки не надав.
Державним інспектором Західного регіонального відділу за використанням і охороною земель у Полтавської області ОСОБА_2 недостатньо перевірено лист Постав-Муківського сільського голови Чорнухинського району щодо правомірності використання земель у межах населеного пункту, що спонукало до винесення необґрунтованої та протиправної постанови про накладання адміністративного стягнення.
Суд вважає, що в діях позивача ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 71, 159, 161-163 КАС України, суд, -
постановив:
Визнати дії інспектора Західного регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель у Полтавській області ОСОБА_2 щодо винесення постанови № 21 від 25 червня 2009 року, якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. протиправними та скасувати дану постанову.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.