УХВАЛА
Іменем України
24 січня 2007 року колегія судців судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого Шестакової Н.В. Суддів Кузнєцової О.О. Кателіна В.П. При секретарі Іванові O.K.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про продовження строку прийняття спадкового майна
за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 на рішення Чорноморського районного суду від 24 жовтня 2005 року,
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2005 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про продовження строку прийняття спадкового майна, обґрунтовуючи тим, що за життя її матір ОСОБА_4 склала заповіт на її користь на майно, яке складається з сертифікату земельного паю серії НОМЕР_1 площею 6.02 га. Після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року, відкрилася спадщина, але у зв'язку із затримкою одержання свідоцтва про смерть ОСОБА_4 та тяжким матеріальним становищем, оскільки проживає вона у Вінницькій області, пропустила строк для прийняття спадщини, хоча фактично його прийняла та розпоряджається. Інших спадкоємців, які б могли оскаржити заповіт, немає.
Рішенням суду заяву задоволено, встановлено додатковий строк для прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, у строк 6 місяців.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_2 -ОСОБА_3 ставить питання про скасування рішення з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, поверхове дослідження доказів, підтверджуючих обставини справи, які було покладено в основу рішення, а також про порушення її майнових прав як нащадка.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши доповідача, представника апелянта, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
За змістом ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позовний порядок розгляду зазначеного питання передбачає, що до справи підлягають залученню усі спадкоємці, оскільки розгляд цього питання може вплинути на реалізацію їх спадкових прав по закону; вони повинні бути повідомлені про таку
Справа №22-ц-676/2007р. Головуючий в 1 інстанції Стебівко О.І.
Доповідач Шестакова Н.В.
2
цивільну справу та приймати участь, якщо вони мають спадковий інтерес, у розгляді справи.
Розглядаючи заяву ОСОБА_1 за відсутності інших спадкоємців, які не були залучені до справи, суд першої інстанції по суті вирішив питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі. За правилами п.4 ст.311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд першої інстанції вирішив питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі.
Колегія суддів також звертає увагу на необхідність уточнення вимог, оскільки закон встановлює розгляд вимог про продовження строку на прийняття спадщини у позовному провадженні, але із змісту заяви не зрозуміло, у якому порядку і на підставі яких процесуальних норм заявниця звернулася до суду.
Керуючись ст.ст.303,307,п.4 ст.311 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Чорноморського районного суду від 24 жовтня 2005 року скасувати з направленням справи на новий розгляд до Чорноморського районного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду
України протягом двох місяців з дня проголошення.