код суду 0555 Справа № 2-“А”-1410/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2009 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Шигірт Ф.С.,
при секретарі Махоті О.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата (далі УПФУ) та Головного Управління держказначейства України в Донецькій області (далі ГУДК) про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій неправомірними, нарахування та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,-
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2008 року позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до ОУПФУ про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання нарахувати державну соціальну допомогу "Дітям війни", посилаючись на наступне. Позивач відноситься до категорії громадян що мають статус «Дитина війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте відповідачем у 2006-2007 роках їй така допомога не виплачувалась.
Просила відновити пропущений строк для звернення до суду з адміністративним позовом за період з 01.01.2006р. по 31.12.2007 р. та зобов’язати УПФУ нарахувати на її користь недоплачену допомогу в сумі 2733,30 грн. за вказаний період.
Пізніше позивач змінила позовні вимоги і просила відновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом за період 2006-2007 років, визнати дії відповідача УПФУ по ненарахуванню та невиплаті їй щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, та зобов’язати УПФУ нарахувати та виплатити їй недоотримані суми щомісячної доплати до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2006р. по 31.12.2008р.
Ухвалою суду первинного відповідача ОУПФУ замінено на належного УПФУ в м. Ясинувата та в якості другого відповідача до участі у справі залучено ГУДК.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ надав суду заяву, просив в задоволені позову відмовити через пропущення позивачкою строків звернення до суду з адміністративним позовом, тобто на застосуванні строків позовної давності. Справу просив розглянути у відсутність представника.
Відповідач ГУДК про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду не з’явився з невідомих причин. З клопотанням про перенесення розгляду справи не звертався.
Заслухавши позивачку, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, належить до категорії громадян - «діти війни», що підтверджується посвідченням (а.с.5), знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Ясинувата та отримує пенсію за віком. На неї розповсюджуються права і пільги, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( 2195-15), який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 99 ч. 2 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 ч. 1 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Про суми виплат позивачеві було відомо після здійснення кожної виплати пенсії, які вона отримувала щомісяця, тобто вона не була позбавлена можливості своєчасно звернутися до суду за захистом свого права, а тому суд вважає, що в задоволені позовних вимог щодо відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006 р. до 09.10.2007 р., та зобов’язання УПФУ нарахувати та виплатити на її користь недоплачене підвищення до пенсії як дитині війни за цей період необхідно відмовити, у зв’язку із пропущенням строку звернення до суду.
Щодо інших позовних вимог, то воні законні та підлягають задоволенню.
Так відповідно до статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено.
Однак, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було змінено в бік звуження прав «Дітей війни». 22.05.2008 року Конституційним Судом України ухвалено Рішення №10-рп/2008, відповідно до якого, ці положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточним і не можуть бути оскаржені. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, суд вважає незаконними дії УПФУ щодо ненарахування та невиплати допомоги за період з 09 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі що передбачений ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( 2195-15). У зв’язку з цим, УПФУ необхідно зобов'язати за цей період донарахувати та виплатити позивачеві, як дитині війни, за рахунок коштів Державного бюджету України, недоплачену частку щомісячних підвищень пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює встановленому законом прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 100 КАС України, суд, - ПОСТАНОВИВ: Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Ясинувата Донецької області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії за період з 09 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( 2195-15). Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Ясинувата Донецької області за період з 09 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року донарахувати та виплатити ОСОБА_1, за рахунок коштів Державного бюджету України, недоплачену суму щомісячного підвищення пенсії як дитині війни, до розміру 30 % мінімальної пенсії за віком. В задоволенні решти позовних вимог відовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.Суддя Шигірт Ф.С