Судове рішення #6072518

             справа № 2-а-157/09

                     

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2009 року                                                 м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області у складі:

головуючого                     – судді Россолова В.В.,

за участю секретаря судового засідання     –      Рогальської Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області про стягнення недоплаченої допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Зміївського районного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому вказала, що вона в період з 4 жовтня 2007 року по 9 січня 2009 року вона знаходилася у відпустці по догляду за донькою Дарією до досягнення нею трирічного віку і отримувала допомогу в розмірі 144 грн. 10 коп. на місяць. Управлінням праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, виплачується допомога позивачеві, що становить різницю між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, розмір допомоги не може становити менше ніж 130 грн. на місяць, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27 грудня 2001 року. Проте з нарахованим та виплачуваним розміром допомоги по догляду за дитиною позивач не згодна, вважає його таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки, як передбачено ст. 16 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна надаватися в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Як визначено в ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», прожитковий мінімум для дитини до шести років з 1 січня 2007 року становив 434 грн. на місяць, з 1 квітня 2007 року – 463 грн. на місяць, з 1 жовтня 2007 року 470 грн. на місяць. Відповідно до ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», прожитковий мінімум для дитини до шести років з 1 січня 2008 року становив 526 грн. на місяць, з 1 квітня 2008 року – 538 грн. на місяць, з 1 липня 2008 року 540 грн. на місяць, з 1 жовтня 2008 року – 557 грн. на місяць. Оскільки право на отримання допомоги по догляду за дитиною позивачеві надається як матері, що фактично здійснює догляд за дитиною, і передбачене Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року, ОСОБА_1 повинна отримувати цю допомогу в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму на дитину в віці до шести років. Таким чином, розмір недоотриманої допомоги по догляду за дитиною за період з 4 жовтня 2007 року до 9 січня 2009 року становить 5884 грн. 22 коп..

Просила суд стягнути з відповідача на її користь недоплачену за період з 4 жовтня 2007 року до 9 січня 2009 року суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 5884 грн. 22 коп.

Позивач в судове засідання не з’явилася, надала письмову заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності, на задоволенні позову наполягала в повному обсязі.

2

Представник відповідача в судове засідання не з’явилася, надала письмову заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності. Також надала письмові заперечення на позов, в яких зазначила, що відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Абзацом першим пункту 22 Порядку призначення i виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 27 грудня 2001 р. № 1751 було передбачено, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмiрi встановленого прожиткового мiнiмуму для дітей віком до шести років. Але пунктом 3 Постанови Кабінету Мiнiстрiв України від 11 січня 2007 р. № 13 «Деякі питання призначення i виплати допомоги сім’ям з дітьми» у 2007 році було зупинено дію даного абзацу.

Вiдповiдно до Порядку призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування затвердженого постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 11 січня 2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмiрi, що дорівнює рiзницi мiж 50 відсотками прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мiнiмуму.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» був затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб:
1 січня - 525 гривень, з 1 квітня - 561 гривень, з 1 жовтня - 568 гривень.

Вiдповiдно до цих положень управління праці та соціального захисту населення виплачувало ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 жовтня 2007 року 130,64 грн. (568 грн. х 23%) + індексація.

Для отримання допомоги у підвищеному розмiрi (рiзницi мiж 50 відсотками прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців) Алєєвiй О.С. необхідно було подавати заяву про проведення перерахунку допомоги; довідку про склад сім’ї; довідки про середньомісячний дохід усіх членів її сім’ї. В разі, якщо б середньомісячний дохід родини не перевищував норми прожиткового мiнiмуму, встановленого для кожного члена сім’ї, допомога була б призначена у підвищеному розмiрi. Але у зв’язку з тим, що нею не надавалися вищезазначені документи даний розрахунок не проводився.

Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року положення п. 30 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було визнано неконституційним. До вказаної статті Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» зміни внесені не були.

Механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв’язку з вiдповiдним рішенням Конституційного суду України у 2007 році не визначено.

Щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році то відповідно до п. 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

- частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» була викладена у новій редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надасться у розмiрi, що дорівнює рiзницi мiж прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»;

- пункт 3 розділу УIII «Прикiнцевi положення» цього ж Закону також був викладений у новій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмiрi, що дорівнює рiзницi мiж: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мiнiмуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним

3

сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
    Підстав для перерахунку вищезазначеної допомоги немає, так як рішення Конституційного Суду України стосовно питання визнання конституційності окремих положень закону про державний бюджет на 2008 рік не було.

Відповідно до п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановленими затвердженими кошторисами.

Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили.

Єдиний закон України, який Конституція України відокремлює серед інших, це закон про державний бюджет України. Згідно з Конституцією України цей закон прийметься щорічно та має визначений термін дії. Вiдповiдно до ст. 95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспiльнi потреби, розмір i цільове призначення цих видатків. Закон про державний бюджет України є правовим актом, зміст якого чітко зумовлений поняттям бюджету, як плану формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань i функцій, які здійснюються органами державної влади та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Такий закон затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання держаного бюджету України протягом бюджетного періоду.

Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійснені бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та закону про державний бюджет України. Будь-які зобов’язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами державного бюджету України без вiдповiдних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов’язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов’язань не можуть здійснюватися.

Згідно з п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України щодо цільового використання бюджетних коштів, тобто виключно на тi цiлi, які визначені бюджетними призначеннями. Вiдповiдно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення. до того ж ч. 8 ст. 51 Бюджетного кодексу України передбачено, що державне казначейство України здійснює платежі за дорученням розпорядників коштів у разі відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню.

З урахуванням вищевикладеного, управління праці та соціального захисту населення Зміївської РдА, як орган виконавчої влади, діяло в межах повноважень, передбачених законодавством, згідно з кошторисом та у відповідності напрямків витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, а також немає підстав для перерахунку допомоги по догляду за дитиною у розмірах, які вказані у адміністративному позові ОСОБА_1

Вважають, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання управління праці та соціального захисту населення Зміївської РдА провести їй виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 04.10.2007 по 09.01.2009 роки у сумі 5884 грн. 22 коп. не підлягають задоволенню.

Провадження у справі відкрито відповідно до Кодексу адміністративного судочинства. Згідно з ч. 2 ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. ОСОБА_1 повинна була дізнатись про порушення своїх прав з моменту винесення рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп-2007р. Керуючись п. 1 ст. 100 КАСУ, вважаємо, що позовні вимоги необхідно розглядати тільки в обсязі зазначеної річної позовної давності.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

4

ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахованій особі в систем загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р. № 489-V на 2007 рік д опомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року абзац третій частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України було визнано такими, що не відповідає Конституції України (є не конституційним).

Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 4 жовтня 2007 року по 9 січня 2009 року відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки з початку виплати відповідачем допомоги по догляду за дитиною, а саме з 4 жовтня 2007 року, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року була чинною і виплата повинна була нараховуватися і проводитися у відповідності до вказаної статті закону.

Судом встановлено, що позивачеві у період з 4 жовтня 2007 року по 9 січня 2009 року була призначена і виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у наступних розмірах: в жовтні 2007 року – 122 грн. 96 коп., в листопаді 2007 року – 140 грн. 05 коп.,  з 1 грудня 2007 по 31 грудня 2008 – 140 грн. 10 коп. на місяць, за січень 2009 року – 40 грн. 67 коп. /а.с. 9, 11/, на загальну суму 2124 грн. 98 коп..

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2007 року № 489-V, в редакції Закону від 15 березня 2007 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 1 жовтня 2007 року в розмірі 470 грн..

5

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2008 року в розмірі 526 грн., з 1 квітня 2008 року в розмірі 538 грн. з 1 липня 2008 року в розмірі 540 грн., з 1 жовтня 2008 року – 557 грн..

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення  встановлюється в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Тобто в січні 2009 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений в розмірі 557 грн..

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачу повинна була нарахована і виплачена щорічна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах:

•   у 2007 році в сумі 1006 грн. 89 коп.  /жовтень – 347 грн. 04 коп.  (470 грн. – 122 грн. 96 коп. /фактично сплачено/) + листопад – 329 грн. 95 коп.  (470 грн. – 140 грн. 05 коп. /фактично сплачено/ + грудень – 329 грн. 90 коп.  (470 грн. – 140 грн. 10 коп. /фактично сплачено/).

•   у 2008 році в сумі 4801 грн. 80 коп.  /з 1 січня по 31 березня 2008 року – 1157 грн. 70 коп.  (1578 грн. – 420 грн. 30 коп. /фактично сплачено/) + з 1 квітня по 30 червня 2008 року – 1193   грн. 70 коп.  (1614 грн. – 420 грн. 30 коп. /фактично сплачено/) + з 1 липня по 30 вересня 2008 року – 1199   грн. 70 коп.  (1620 грн. – 420 грн. 30 коп. /фактично сплачено/) + з 1 жовтня по 31 грудня 2009 року – 1250   грн. 70 коп.  (1671 грн. – 420 грн. 30 коп. /фактично сплачено/).

•   у 2009 році в сумі 121 грн. 03 коп.  (557 грн. : 31 Ч 9 = 161 грн. 70 коп. – 40 грн. 67 коп. /фактично сплачено/).

Загальна недоплачена відповідачем ОСОБА_1 сума допомоги матері по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 5929 грн. 72 коп. При цьому уточнень суми недоплаченої допомоги від позивача не надходило.

Посилання представника відповідача на відсутність механізму здійснення вказаних виплат не може бути взято до уваги судом з огляду на наступне. Конституцією України статтею 46 передбачено, що пенсії та інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Преамбулою Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року передбачено, що ц ей Закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Суд зазначає, що Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року не ставить виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в залежність від наявності чи відсутності механізму його виплати.

Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що позов має розглядатися в межах річного строку позовної давності, оскільки позивач повинна була дізнатися про порушення її права 9 липня 2007 року, а саме з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що недоплата Управлінням праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років не відповідає законодавству.

Щодо строку звернення до адміністративного суду необхідно зазначити наступне.

Порушення прав позивачки, за захистом яких вона звернулася до суду тривало з 4 жовтня 2007 року (початок виплати допомоги) по 9 січня 2009 року (припинення виплати допомоги). До суду ж за захистом своїх прав позивач звернулася 10 лютого 2009 року.

Таким чином, суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну

6

допомогу сім’ям з дітьми».

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, ст.ст. 56, 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.07,  ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162,  ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області про стягнення недоплаченої допомоги – задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 4 жовтня 2007 року по 9 січня 2009 року в розмірі 5884 (п’ять тисяч вісімсот вісімдесят чотири) грн. 22 коп..

3.     Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Суддя                                          В.В. Россолов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація