Судове рішення #6072326

Справа №2 – 1159/2009р.

  РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

    18 вересня 2009 р.                                  м.Кременчук

 Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді  Сьоря С.І., при секретарі Головньовій Л.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці Полтавської області цивільну справу за позовом фізичної особи ОСОБА_1 до юридичної особи  Відкритого акціонерного товариства ”Полтаваобленерго” про визнання недійсним акту про прошення правил користування електричною енергією та за зустрічним позовом  Відкритого акціонерного товариства ”Полтаваобленерго” в особі Кременчуцької філії Відкритого акціонерного товариства ”Полтаваобленерго”  до фізичної особи ОСОБА_1  про відшкодування  збитків завданих в наслідок порушення правил користування електричною енергією та стягнення заборгованості за спожиту електроенергію, -

ВСТАНОВИВ :

    ОСОБА_1 звернуся до суду з позовом, відповідно до якого просив суд ухвалити рішення, яким визнати недійсним Акт №004153 ВАТ «Полтаваобленерго» про порушення Правил користування електричною енергією для населення споживачем від 25.01.2009 року та Розрахунок відшкодування збитків до нього.

Свої вимоги мотивував тим, що ВАТ "Полтаваобленерго" на підставі договору про користування електричною енергією від 06.10.2004 року здійснює постачання електричної енергії до будинку № 35 по вул. 3-х Космонавтів в м. Кременчуці, де він мешкає. Умов договору позвач не порушував,  щомісячно сплачував за використану електроенергію, що підтверджується квитанціями, доданими до заяви. Засіб обліку електричної енергії, встановлений у його будинку і опломбований працівниками ВАТ" "Полтаваобленерго", порушень пломб не мав, фактів зміни схеми його підключення в належному ОСОБА_1 будинку встановлено не було. 25 січня 2009 року працівники ВАТ «Полтаваобленерго» після перевірки у помешканні склали Акт про порушення ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією № 004153 та було здійснено розрахунок заподіяних неправомірними діями збитків, які становлять 7373 грн. 72 коп. На думку позивача, викладене в Акті № 004153 обставини не відповідають дійсності, а сам Акт не оформлений відповідно до вказаних в ньому реквізитів.

Так, відповідачем ВАТ "Полтаваобленерго" було порушено вимоги пунктів 6.41., 6.42. 6.43. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 р., зареєстрованих, Міністерством юстиції України 02.08.1996 р. за № 417/1442, відносно порядку складання, підписання акта про виявлене порушення Правил користування електричною енергією, порядку обчислення розмірів відшкодування збитків та надання протоколу про їх нарахування споживачу.

Разом з Актом, позивачу був наданий розрахунок відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику в наслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення. До оплати підлягає сума - 7373, 72 грн.. Вважає цю суму завеликою і неправомірною виходячи з наступного: в розрахунку зазначено, що кількість днів від дати останньої перевірки до дати усунення порушення складає з дати перевірки - 26.01.2006 року до дати усунення порушення - 25.01.2009 року . Останнє не відповідає дійсності, так як 26.01.2006 р. представником відповідача знімались покази електролічильника , а не проводилась перевірка, як це вказав відповідач в розрахунку розміру відшкодування збитків.

    КФ ВАТ “Полтаваобленерго” звернулося в суд із зустрічним позовом, відповідно до якого просили стягнути з ОСОБА_1 збитки , які були завдані внаслідок  порушення правил користування електроенергією в сумі 7373,72 грн. та заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 35 грн. 15 коп. і сплачені судові витрати в сумі 104,1 грн.

Свої вимоги мотивували тим, що ОСОБА_1 проживає  в ІНФОРМАЦІЯ_1. 25.01.2009 року  представниками  Кременчуцької філії  ВАТ “Полтаваобленерго” при проведенні перевірки в помешканні відповідача було  виявлено порушення “Правил користування електричною енергією  для  населення”  у вигляді самовільного підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку на розетку, що кваліфікується  як   розкрадання електричної  енергії. Внаслідок  вказаного порушення   ВАТ “Полтаваобленерго” було завдано  збитків  на суму 7373,72 грн., які були  нараховані  відповідно “Правил користування електричною енергією  для  населення», крім того відповідач має заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 35 грн. 15 коп. а тому вказані збитки та заборгованість підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

В подальшому представник ВАТ «Полтаваобленерго» у зв»язку із збільшенням заборгованості по сплаті за спожиту електричну енергію позовні вимоги збільшила в частині стягнення заборгованості до 164 грн. 85 коп.

В судовому засіданні представники позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом первісний позов підтримала у повному обсязі з підстав, що зазначені в ньому, зустрічний позов визнала частково, не заперечувала проти стягнення боргу за спожиту електроенергію, а в задоволенні зустрічного позову в частині стягнення збитків просила відмовити у зв»язку з його безпідставністю.

Представник відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом зустрічний позов з урахуванням внесених змін підтримала у повному обсязі, у задоволенні первісного позову просила відмовити у зв»язку з його безпідставністю.

    Суд вислухавши пояснення сторін, вивчивши  та проаналізувавши  матеріали справи приходить до наступних висновків:

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 являється  споживачем електричної  енергії, постачання якої йому здійснює КФ ВАТ “Полтаваобленерго”.

25 січня 2009 року працівниками КФ ВАТ “Полтаваобленерго” при проведенні перевірки у помешканні ОСОБА_1 було  виявлено порушення “Правил користування електричною енергією  для  населення” у вигляді самовільного підключення відкритої електропроводки приладом обліку, внаслідок чого відповідач користувався електричною енергією, яка не нараховувалась приладом обліку.  

За результатами перевірки був складений акт  № 004153 від 25 січня 2009 року про порушення ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією для населення.

Того ж дня Кременчуцькою філією ВАТ «Полтаваобленерго» на підставі вказаного вище акту та відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією було здійснено розрахунок збитків, заподіяних ОСОБА_1, які становлять 7 373 грн. 72 коп.

Окрім того, як вбачається з роздруківки даних на абонента ОСОБА_1, за останнім мається заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 164 грн. 85 коп.

 Таким чином в судовому засіданні  достовірно встановлено що між сторонами в справі виникли правовідносини з приводу постачання та користування населенням електроенергією.

Вимогами статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов»язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно статті 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов»язання, несе відповідальність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов’язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, та споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією.

Положеннями статті 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є зокрема крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку

    Згідно пункту 42 «Правил користування електричною енергією для населення» споживач електричної енергії зобов’язаний: дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об’єкті споживача; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; вносити плату за спожиту електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку;

Відповідно до пункту 48 «Правил користування електричною енергією для населення»  споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію;порушення правил користування електричною енергією; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Аналіз спецільних правових норм, які регулюють правовідносини з приводу постачання та користування населенням електроенергією, , зокрема пункту 48 Правил користування електричною енергією для населення, дає змогу стверджувати що відповідальність споживача настає в разі вчинення ним певних дій, а саме шляхом самовільного підключення до електромереж і споживання електроенергії поза приладами обліку, що і було встановлено при перевірці помешкання ОСОБА_1 та зафіксовано в акті за номером 004153 від 25 січня 2009 року.

Враховуючи, що в судовому засіданні достовірно встановлено факт порушення ОСОБА_1 правил користування електричною енергією для населення, внаслідок чого Кременчуцькій філії ВАТ «Полтаваобленерго» було заподіяно збитків на суму 7373 грн. 72 коп., а також те, що ОСОБА_1 допустив завборгованість за спожиту електричну енергію, в розмірі 164 грн. 85 коп., суд вважає первісні позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтованими і такими, що задоволення не підлягают; зустрічні позовні вимоги Кременчуцької філії ВАТ «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків та стягнення заборгованості, суд знаходить законними та обгрунтованими, і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позовні вимоги Кременчуцької філії ВАТ «Полтаваобленерго» судом задовільняються, у відповідності до положень статті 88 Цивільного процесуального кодексу україни, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 понесені КФ ВАТ «Полтаваобленерго» та документально підтверджені судові витрати.

Згідно статті 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може розстрочити його виконання, про що зазначає в рішенні.

Враховуючи майновий стан ОСОБА_1 та розмір збитків, що підлягають стягненню, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення в частині стягнення збитків.

Керуючись ст. 10, 11,12, 60, 212, 213, 214, 215,217 ЦПК України , ст. 610, 611, 614  ЦК України, ст..26,27 Закону України «Про  електроенергетику», «Правилами  користування електричною енергією для населення» , затверджених   Постановою КМУ від 26.07.1999 року, суд, -

ВИРІШИВ :

    В задоволенні первісного позову ОСОБА_1 до юридичної особи  Відкритого акціонерного товариства ”Полтаваобленерго” про визнання недійсним акту про порушення правил користування електричною енергією – відмовити.

     Зустрічний позов   Відкритого акціонерного товариства “Полтаваобленерго”  в особі Кременчуцької філії Відкритого акціонерного товариства “Полтаваобленерго”   до ОСОБА_1    про  стягнення збитків завданих в наслідок порушення правил користування електричною енергією – задовольнити.

    Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства  “Полтаваобленерго”   завдані  збитки в сумі  7373, 72 грн. та заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 164 грн. 85 коп.

Стягнути з ОСОБА_1  на користь ВАТ “Полтаваобленерго” 74 грн. 10 коп. сплаченого судового збору та 30 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення розгляду цивільної справи.

Розстрочити виконання рішення в частині стягнення збитків в сумі 7373, 72 коп. строком на 5 (п»ять) років, тобто на протязі п»яти років з часу пред»явлення виконавчого листа до виконання, кожного місяця  стягувати з відповідача кошти у розмірі 1/60 частини від загальної суми збитків, що підлягають стягненню.  

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до апеляційного суду Полтавської області через Крюківський районний суд м.Кременчука на протязі десяти днів починаючи з дня проголошення рішення суду.

 Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження або в порядку передбаченому ч.4 ст.295 ЦПК України на протязі десяти днів з дня проголошення рішення суду без попереднього подання заяви про його апеляційне оскарження.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація