Судове рішення #60636163

28.09.10 ,


Апеляційний суд Херсонської області

м. Херсон, вул. 295 Херсонської стрілецької дивізії, 1а, 73000, (0552) 45-47-78


Справа № 22-3257/2010

Категорія 57 Головуючий в 1 інстанції Ковальчук Т.М.

Доповідач Кутурланова О.В.


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

Головуючого Орловської Н.В.

Суддів Кутурланової О.В.

ОСОБА_1

При секретарі Дягілевій В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Херсонської області, головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області на постанову Іванівського районного суду Херсонської області від 12 лютого 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському райої і Херсонської області, головного управління Пенсійного " Фонду України в Херсонській області про визнання дій неправомірними, зобов»язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі херсонської області (далі за текстом УТІФУ в Іванівському районі Херсонської області), головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області (далі за текстом ГУ ПФУ в Херсонській області) про визнання дій неправомірними та зобов»язання виконати певні дії.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилався на те, що він з 01.01.1980 року по 29.08.1989 року працював газозварником у колгоспі ім.Чкалова Іванівського району Херсонської області, що дає йому право виходу у 58 років на пенсію за Списком №2 «Виробництв, робіт, професій, посад, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком • на пільгових умовах».

01.10.2009 року для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» він звернувся до УПФУ в Іванівському районі.

Рішенням комісії ГУ ПФУ у Херсонській області йому відмовлено в зарахуванні періоду роботи газозварником з 01.01.1980 року по 29.08.1989 року у колгоспі ім.Чкалова Іванівського району Херсонської області до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком за списком № 2 відповідно до ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Оскільки факт його роботи у спірний період газозварником може бути підтверджено допитаними судом свідками, вважає неправомірними дії відповідача про відмову у зарахуванні до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком. Просив суд зобов»язати відповідачів врахувати стаж роботи газозварником з 01.01.1980 року по 29.08.1989 року у колгоспі ім.Чкалова Іванівського району Херсонської області для призначення пільгової пенсії, зобов»язати відповідачів з 07.10.2009 року призначити, нарахувати та виплатити пенсію згідно списку №2 «Виробництв, робіт, професій, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах".

Постановою районного суду Херсонської області від 12 лютого 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.

В апеляційних скаргах УПФУ в Іванівському районі Херсонської області, ГУ ПФУ в Херсонській області просили скасувати постанову Іванівського районного суду Херсонської області від 12 лютого 2010 року та ухвалити судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що суд допустив порушення норм матеріального та процесуального права.

Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду не надходили. Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах визначених ст.ЗОЗ ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляції скарги підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що допитані ході розгляду справи свідки підтвердили факт роботи позивача у спірний пері газозварником у колгоспі та його зайнятість на роботі протягом 80-85 % робочого часу зв»язку із чим дійшов висновку про наявність підстав для зарахування спірного періоду пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком списком № 2 відповідно до ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Однак колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду перів інстанції, оскільки суд дійшов до них з порушенням норм матеріального процесуального права.

Судом встановлено, що відповідно до запису у трудовій книжці колгоспник ОСОБА_2 з 01.01.1980 року по 29.08.1989 року працював газозварником у колгоспі іі Чкалова Іванівського району Херсонської області (а.с.10).

01.10.2009 року для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «а ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» позивач звернувся до УПФУ в Іванівському район яке на підставі п.Ю Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються д« трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років затверджених постановою правління ПФУ від 10.11.2006 року № 18-1 направши документи на комісію при ГУ ПФУ у Херсонській області.

Рішенням комісії ГУ ПФУ у Херсонській області від 07.10.2009 року ОСОБА_2М відмовлено в зарахуванні періоду роботи газозварником з 01.01.1980 року по 29.08.1989, року у колгоспі ім.Чкалова Іванівського району Херсонської області до пільгового стаж> роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком за списком № 2 відповіднії до ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Підставою для такої відмови стала як недостатність документів, підтверджуючих факти роботи заявника, так і те, що відповідно до п.91 розділу V Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого ОСОБА_3 Міністрі УСРСР від 03.08.1972 року, робота у колгоспі, у тому числі і на посадах та професіях, які за назвою збігаються з посадами та професіями, передбаченими Списками №1 та №2 по входить до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

При вирішенні спору, суд не врахував положень Порядку підтвердження наявною трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.

Згідно з п.п.1,2 зазначеного Порядку, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За гідсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійною фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 18 Порядку визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, устаиони, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше дном свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в устаиоиі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою робо і у за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Отже, згідно зазначеного Порядку, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно У якого вони підтверджують роботу заявника.

Крім того, відповідно до п.З Порядку застосування Списків №1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року №451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

На час роботи позивача у колгоспі газозварником з 01.01.1980 року по 29.08.1989 року чинним був Закон СРСР «Про державні пенсії» від 14.07.1956 року, на виконання вимог якого ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 затверджено Списки №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Списком 2, затверджен ім ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 передбачені посади «електрозварників та їх підручних» та «газозварників та їх підручних».

Пунктом 2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених законодавством, що діяло раніше.

Зі змісту п.91 розділу V «Право на пенсію на пільгових умовах чи у пільгових розмірах» Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою ОСОБА_3 Міністрів УСРСР від 03.08.1972 року вбачається, що, робота у колгоспі, у тому числі і на посадах та професіях, які за назвою збігаються з посадами та професіями, перед Заченими Списками №1 та №2 не входить до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Оскільки позивач працював у колгоспі, на нього не поширювалась дія Закону СРСР «Про державні пенсії», так як питання пенсійного забезпечення колгоспників регулювалось Законом СРСР «Про пенсії та допомоги членам колгоспів» від 15.07.1964 року, відповідно до ст.6 якого встановлено право осіб - членів колгоспів на пенсії по старості. Пенсії на пільгових умовах членам колгоспів зазначеним законом не передбачалось.

Таким чином, вірним є висновок ГУ ПФУ у Херсонській області про те, що Списки № 1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 на виконання вимог Закону СРСР «Про державні пенсії» від 14.07.1956 року не поширювались на осіб, які працювали у колгоспах.

За наведених обставин, колегія суддів не може погодитись з ухваленим у справі рішенням, оскільки воно не ґр гнтується на нормах матеріального права та приходить до висновку про обґрунтованість доводів апеляційних скарг, у зв»язку із чим вважає необхідним постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_4 у задоволенні заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.303,307,309,314 ЦПК України, колегія суддів,

В И Р І Ш И Л А :


Апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Херсонської області, головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонської області задовольнити.

ОСОБА_3 Іванівського районного суду Херсонської області від 12 лютого 20 року скасувати та ухвалити нове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Херсонської області, головного управліні Пенсійного Фонду України в Херсонській області про визнання дій неправомірним зобов»язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточним оскарженню не підлягає.



Головуючий

Судді




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація