Судове рішення #60635748

07.10.10 ,


Апеляційний суд Херсонської області

м. Херсон, вул. 295 Херсонської стрілецької дивізії, 1а, 73000, (0552) 45-47-78


головуючий в суді 1 інстанції ОСОБА_1

Категорія 20 доповідач Кутурланова О.В.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2010 року жовтня місяця 07 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі :

Головуючого Орловської Н.В.

Суддів Майданіка В.В.

ОСОБА_2

При секретарі Дягілевій В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області на постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 04 грудня 2009р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України Цюрупинському районі Херсонської області про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії, стягнення заборгованості по виплаті пенсій та зобов'язання перерахунку і виплаті пенсії,

Встановила:

В вересні 2009р. ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного Фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області ( надалі УПФ) про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії, стягнення заборгованості по виплаті пенсій та зобов'язання перерахунку і виплаті пенсії, вказуючи, що є інвалідом 2 групи 1 категорії в наслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС і отримує державну та додаткову пенсії, передбачені ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-ХІІ.

Оскільки розмір призначених та виплачених пенсій не відповідає розмірам, встановленим цим Законом, а відповідач відмовився привести їх у відповідність з останнім, ОСОБА_3 просив визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку пенсії і зобов'язати його провести відповідні перерахунки в межах річного строку позовної давності до дня звернення до суду, тобто з 17.09.2008 року, та зобов'язати відповідача в подальшому нараховувати пенсію у належному розмірі.

Постановою Цюрупинського районного суду Херсонської області від 04 грудня 2010р. позовні вимоги задоволені. Визнано протиправною відмову УПФ в перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_3 Зобов'язано УПФ провести перерахунок пенсії ОСОБА_3, у відповідності до вимог ст.ст.50,54 ч.4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 17 вересня 2008 року, і в подальшому нараховувати та сплачувати йому пенсію відповідно до вимог закону, чинного на час виплати пенсії.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України Цюрупинському районі Херсонської області посилається на незаконність судового рішення, просить його скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки Державним Бюджетом України за 2008-2009р. не передбачене повне фінансування зазначених позивачем виплат.

Письмових заперечень до суду апеляційної інстанції не надходило. Заслухавши доповідача, перевіривши законність судового рішення, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-ХІІ, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії,

додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст. 54 цього За кону ( в редакції чинній на час ви спірних правовідносин) визначені підстави та умови призначення державниИіГйс- особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для їнХ ^сі групи, щодо яких встановлений зв'язок із аварією на ЧАЕС не можуть бути восьми мінімальних пенсій за віком.

Крім того згідно ст. 50, 53 названого Закону особам, віднесеним до кате І призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю її інвалідам 2 групи - в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виплат ^Й здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997р. № 523,( в ^ чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що обчисленії призначення зазначених пенсій здійснюється на загальних підставах відповідні Закону України «Про загальнообов* язкове державне пенсійне страхувач Положення цієї постанови стосовно критеріїв визначення розміру пенсій відповіГЧ змісту ст. 50, 54 Закону України № 796-ХІІ.

Отже розрахунковим критерієм для призначення пенсії зазначеним катег^і осіб є мінімальна пенсія за віком, розмір якої на підставі ч.З ст. 28 Закону УкЗ* «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № і^т 1У встановлюється у розмірі, визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб втратили працездатність.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 віднесений Л| категорії постраждалих від Чорнобильської катастрофи і в наслідок захворювали пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС встановлена 2 група інвалідності.

Розмір призначеної позивачу пенсії відповідач визначив у відповідності ІІ Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Про деякі питауі соціального захисту окремих категорій громадян», якою пенсія інвалідів 2 групи цЛ| яких встановлений зв'язок із Чорнобильською катастрофою не може бути нижчоюЩ грв, а з 01.07.2008р. , згідно постанови КМУ «Про підвищення рівня пенсійної забезпечення громадян від 16.07.2008р. № 654, розмір цих пенсій не може б^ нижчим 655 грв.

Призначена ОСОБА_3 основна пенсія складає 655 грв. та додаткові пенсія в розмірі 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,яи становить 99,60 грв. У вересні 2009р. позивач звернувся до УПФ із заявою ш перерахунок призначеної йому основної і додаткової пенсій з врахування розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленому в зако про Державний бюджет на відповідний рік, однак у задоволенні цієї вимоги відлові] відмовив.

За змістом наданих відповідачем заперечень вбачається, що здійснюй* розрахунок пенсії позивачу, УПФ керувався п.2 Постанови Кабінету МіністрівУкра* від 03.01.2002р. №1 « Про підвищення розмірів пенсій та соціальних виплат окрен категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється на рахунок коштів державної бюджету», і виходив із розміру 19грв. 91 коп. тоді як встановлений цією постанові] розмір сум, з яких провадиться розрахунок пенсії суперечить положенням ст. 50, Закону України № 796-ХІІ і зазначені суми не відповідають розмірам мінімалї пенсії за віком.

Також відповідачем не враховано, що обмеження розміру пенсій, встановлені» 31.12.2008р. розділом П Закону України «Про Державний бюджет України на 200Йр' про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007р № № зокрема інвалідам 2 групи у розмірі не менше меншим 200% прожиткового ніиМ для осіб, які втратили працездатність, і додаткової пенсії інвалідам 2 гр., відн** до 1 категорії у розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, що втр*1 працездатність, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. неконституційними, а тому з часу ухвалення цього рішення не діють.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними ^ також враховуючи, що чинним законодавством не встановлено іншого ніні^ розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.І ст. 28 Закону Укра^ загальнообов' язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 105В-®

з

пшої інстанції обґрунтовано визнав, що при розрахунку державної і додаткової нсії передбаченої ст. 50, 54 Закону України № 796-ХП, застосуванню підлягає розмір "пожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність, установлений в законі оо Державний бюджет за відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальна пенсія за віком.

Отже суд першої інстанції дійшов вірного висновку про неправомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку призначеної позивачу основної та додаткової пенсій та необхідність її приведення у відповідність до положень ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-ХП за період, встановлений судом.

Враховуючи, що справу розглянуто з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 303, 307, 308 ЦПК України, колегія суддів

Ухвалила:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області відхилити.

Постанову Цюрупинського районного суду Херсонської області від 04 грудня 2009р. залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає чинності негайно, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий

Судді







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація