У х в а л а
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі :
головуючого |
Селівона О.Ф. |
|
суддів |
Кривенди О.В., Кузьменко О.Т., |
|
за участю прокурора |
Колесниченка О.В., |
|
розглянула в судовому засіданні у м. Києві 19 квітня 2007 року справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Алуштинського міського суду АР Крим від 13 липня 2006 року щодо ОСОБА_1.
Вказаною постановою до
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження,
раніше неодноразово судимого, востаннє 25 травня
2006 року за ч. 2 ст. 389 КК України
на один місяць арешту,
застосовано примусові заходи медичного характеру - госпіталізацію до психіатричного закладу із звичайним наглядом.
Згідно з постановою ОСОБА_1. було засуджено Алуштинським міським судом від 25 травня 2006 року за ч. 2 ст. 389 КК України на один місяць арешту. Після затримання та поміщення ОСОБА_1. у камеру для тимчасово затриманих Алуштинського МВ ГУ МВС України в АРК, у нього стався психічний розлад, внаслідок чого його було оглянуто лікарем-психіатром Алуштинської центральної міської лікарні, який встановив діагноз: психічний та поведінковий розлади внаслідок вживання алкоголю.
У касаційному поданні прокурор ставить питання про скасування постанови із закриттям справи у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону та істотними порушеннями вимог кримінально-процесуального закону.
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, думку прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи та доводи, викладені у поданні, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 93 КК України до осіб, які вчинили злочин у стані осудності, але захворіли на психічну хворобу під час відбування покарання можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 3 червня 2005 року “ Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування” примусові заходи мають застосовуватися лише за наявності у справі обґрунтованого висновку експертів -психіатрів про те, що особа страждає на психічну хворобу чи має інший психічний розлад, які зумовлюють її неосудність або обмежену осудність і викликають потребу в застосуванні щодо неї таких заходів.
Проте в матеріалах справи такого висновку щодо ОСОБА_1. немає, що свідчить про безпідставне застосування до нього примусових заходів медичного характеру.
Крім того, на порушення вимог ст. 419 КПК України, суд розглянув справу про застосування примусових заходів медичного характеру до ОСОБА_1. без участі захисника.
За таких обставин вказана постанова підлягає скасуванню, а справа - закриттю.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 395,396 КПК України, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України,-
у х в а л и л а :
касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, задовольнити.
Постанову Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 13 липня 2006 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу закрити.
судді:
Селівон О.Ф. Кривенда О.В. Кузьменко О.Т.