ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.09.09р. | Справа № 32/174-08(П38/2978-08) |
За позовом: Дніпропетровського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України, м. Київ
До : Дніпропетровської міської ради , м. Дніпропетровськ
Третя особа-1: Державне підприємство «Придніпровська залізниця», м. Дніпропетровськ
Третя особа-2: Державна адміністрація залізничного транспорту України, м. Київ
Третя особа-3: Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації», м. Дніпропетровськ
Про: визнання права власності
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від прокурора: Булавка Л.С. ( посв.№33 );
Від позивача: Кучерук А.В. ( дов. №8623/15/14-08 від 11.12.08р.);
Від відповідача: не з’явився;
Від третьої особи-1: Кучерук А.В. (дов. №23 від 01.01.09р.);
Від третьої особи-2: не з’явився;
Від третьої особи-3: Попов О.О. (дов. №14627 від 14.11.08р.).
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України звернувся з позовом до Дніпропетровської міської ради про визнання права державної власності на самочинно збудовані об’єкти нерухомості: будівлю санітарно-побутового корпусу приймальників поїздів парка „Г” станції Нижньодніпровськ-Вузол ( літера А-1 ), інвентарний номер 0100160, загальною площею 69,1 кв.м., рік побудови 2000, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Масивна, 101-С; і перебуває на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП „Придніпровська залізниця”; та будівлю санітарно-побутового корпусу парної системи станції Нижньодніпровськ-Вузол ( літера А-1 ), інвентарний номер 0100210, загальною площею 129,3 кв.м. , рік побудови 1992, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Механічна, 22-С; і перебуває на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП „Придніпровська залізниця”. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням прокурора на здійснення позивачем будівництва спірного об’єкту на земельних ділянках, наданих тому в постійне користування, за відсутності дозволу на початок будівельних робіт, погодженого проекту будівництва та акта комісії про прийняття об’єктів і введення їх в експлуатацію. Позивач підтримав позовні вимоги прокурора та уточнив їх посиланням на приписи ст. 376 ЦК України.
Відповідач право державної власності на спірні об’єкти не заперечує, та у відзиві на позов зазначає, що відповідно до приписів ст.376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно .
Представник Державного підприємства «Придніпровська залізниця»(третя особа-1) у судових засіданнях позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві.
Державна адміністрація залізничного транспорту України ( третя особа-2 ) явку повноважного представника у судове засідання не забезпечила.
Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»(третя особа-3) витребуваних господарським судом документів не надала, однак у судовому засіданні її представник не оспорював право власності позивача на спірні об’єкти нерухомості, але зазначав про необхідність введення в експлуатацію спірного об’єкта нерухомості.
Ухвалою суду від 23.12.08р . провадження у справі було зупинено у зв’язку із призначенням судової технічної експертизи, проведення якої було доручено фахівцям Дніпропетровського НДІСЕ ; на вирішення експерта були поставлені наступні питання: 1) чи відповідає будівля санітарно-побутового корпусу приймальників поїздів парка „Г” станції Нижньодніпровськ-Вузол ( літера А-1 ), інвентарний номер 0100160, загальною площею 69,1 кв.м., рік побудови 2000, розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Масивна, 101-С; і перебуває на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП „Придніпровська залізниця”; та використані під час її будівництва матеріали; проекту і вимогам державних будівельних норм ( ДБН )? Якщо не відповідає, то які є відступи від вимог ДБН ? Чи є ці відступи істотним порушенням будівельних норм і правил ? Чи необхідна відповідна перебудова та чи можлива така перебудова цієї будівлі з метою приведення її стану у відповідність до вимог державних будівельних норм ( ДБН )?; 2) чи відповідає будівля санітарно-побутового корпусу парної системи станції Нижньодніпровськ-Вузол ( літера А-1 ), інвентарний номер 0100210, загальною площею 129,3 кв.м., рік побудови 1992, розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Механічна, 22-С; і перебуває на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП „Придніпровська залізниця”; та використані під час її будівництва матеріали; проекту і вимогам державних будівельних норм ( ДБН )? Якщо не відповідає, то які є відступи від вимог ДБН? Чи є ці відступи істотним порушенням будівельних норм і правил ? Чи необхідна відповідна перебудова та чи можлива така перебудова цієї будівлі з метою приведення її стану у відповідність до вимог державних будівельних норм ( ДБН )?».
24.04.09р. матеріли справи було повернуто на адресу господарського суду з Дніпропетровського НДІСЕ з відповідним висновком судової технічної експертизи №35-09 від 10.04.09р., та провадження у справі було поновлено .
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокурора та сторін господарський суд ,-
ВСТАНОВИВ :
Державне підприємство „Придніпровська залізниця" - це створене відповідно до законів України „Про транспорт", „Про залізничний транспорт", Цивільного та Господарського кодексів України державне унітарне підприємство і діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності, яке входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України „Укрзалізниця"; до складу залізниці входять служби, відособлені (відокремлені) структурні підрозділи, та інші підрозділи, які не мають права юридичної особи. Наказом від 31.07.2006 №529/н затверджено Положення про відокремлений структурний підрозділ «Дніпропетровська дирекція залізничних перевезень»Державного підприємства «Придніпровська залізниця». Згідно п. 1.1 Положення відокремлений структурний підрозділ «Дніпропетровська дирекція залізничних перевезень»є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Придніпровська залізниця»з державною формою власності і не є юридичною особою.
Листом №7/141-ДНТех від 04.03.08р. ДП «Придніпровська залізниця»звернулась до Міського голови з проханням підготувати проект рішення про оформлення права держаної власності, з видачею свідоцтва та його реєстрацію, підготовка яких доручена КП ДМБТІ, на наступні об’єкти нерухомості: - будівлю санітарно-побутового корпусу приймальників поїздів парка „Г” станції Нижньодніпровськ-Вузол ( літера А-1 ), інвентарний номер 0100160, загальною площею 69,1 кв.м., рік побудови 2000, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Масивна, 101-С; та будівлю санітарно-побутового корпусу парної системи станції Нижньодніпровськ-Вузол ( літера А-1 ), інвентарний номер 0100210, загальною площею 129,3 кв.м. , рік побудови 1992, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Механічна, 22-С.
Зазначені об'єкти нерухомості розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Масивна, 101-с та вул. Механічна, 22-с та перебувають на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень. На будівлі та споруди, які входять до складу зазначеного об'єкта ведуться інвентарні карт ки для обліку основних засобів. Відокремлений структурний підрозділ „Дніпропетровська дирекція залізничних перевезень»Державного підприємства «Придніпровська залізниця» за власний рахунок утримує зазначені об'єкти, самостійно здійснює їх обслуговування та ремонт. Земельні ділянки , на яких розташовані спірні об’єкти нерухомості, надано у по стійне користування Придніпровській залізниці для здійснення уставної діяльності, що підтверджується Державними актами на право постійного користування земельними ді лянками, а саме серій ЯЯ №046774, ЯЯ №046786 від 31.08.2005р. на підставі рішень Дніпропетровської міської Ради від 18.02.2004р. №81/15 та №80/15, згідно з якими Придніпровській залізниці надано у постійне кори стування землю в межах, згідно з планом землекористування. У відповідь на лист Державного підприємства «Придніпровська залізниця» №7/141-ДНТех від 04.03.08р., Дніпропетровська міська рада листом №7/21-644 від 17.04.08р., повідомило залізницю, що питання оформлення права власності повинно вирішуватись в судовому порядку, а не місцевими органами самоврядування. Внаслідок вищевикладеного прокурор був змушений звернутися до суду із позовною заявою про визнання права державної власності на нерухоме майно.
Згідно до ст.326 ЦК України : у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Згідно до ст.141 ГК України : до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об'єктів права власності Українського народу, зазначених у частині першій статті 148 цього Кодексу. Управління об'єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням, центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб'єкти.
Відповідно до вимог ст. 376 ЦК України, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі уже під уже збудоване нерухоме майно, якщо це не порушує права інших осіб.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності ( ст.392 ЦК України ).
Враховуючи ту обставину, що земельні ділянки, на яких розташовані спірні об’єкти нерухомого майна, надані позивачу у постійне користування відповідно до Державних Актів на право постійного користування земельними ділянками від 31.08.05р.; відсутність заперечень власника землі на розміщення на цих земельних ділянках спірного майна; наявність експертного висновку судової технічної експертизи №35-09 від 10.04.09р., наданого Дніпропетровським НДІСЕ, відповідно до якого: будівля санітарно-побутового корпусу приймальників поїздів парка «Г»станції Нижньодніпровськ-Вузол (літера А-1) та будівля санітарно-побутового корпусу парної системи Нижньодніпровськ-Вузол (літера А-1) не порушують основних вимог, які пред’являються до нежитлових будівель громадського та побутового призначення і викладені в ДБН В.2.2.-9-99, ДБН В.2.5-28-2006, СНиП 2.04.05-91*У, СНиП 2ю09.04-87 і будівлі придатні до подальшої експлуатації відповідно функціонального призначення; відсутність доказів щодо порушення прав інших осіб; господарський суд знаходить достатньо правових підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд, керуючись вимогами ст..49 ГПК України, враховуючи ту обставину, що спір виник внаслідок неправильних дій позивача, покладає судові витрати по справі на позивача.
На підставі викладеного ,керуючись вимогами ст.141 ГК України ; ст.ст.376,392 ЦК України ;ст.ст. 49, 82-85 ГПК України , господарський суд ,-
ВИРІШИВ :
Визнати за державою України в особі Міністерства транспорту та зв’язку України право власності на нерухоме майно, що знаходиться в повному господарському віданні Державного підприємства «Придніпровська залізниця», а саме:
- будівлю санітарно-побутового корпусу приймальників поїздів парка «Г»станції Нижньодніпровськ –Вузол (літера А -1), інвентарний номер 0100160, загальною площею 69, 1 кв.м., рік побудови 2000, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Масивана, 101-С і перебуває на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП «Придніпровська залізниця»;
- будівлю санітарно –побутового корпусу парної системи станції Нижньодніпровськ –Вузол (літера А-1), інвентарний номер 0100210, загальною площею 129, 3 кв.м., рік побудови 1992, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Механічна, 22-С і перебуває на балансі Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП «Придніпровська залізниця».
Суддя Васильєв О.Ю.