ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.07.09р. | Справа № 33/252-09 |
За позовом Приватного науково-виробничого підприємства „Інвест-ГАРАНТ”, м. Дніпродзержинськ
до Відкритого акціонерного товариства „ДніпроАЗОТ” , м. Дніпродзержинськ
про стягнення 482 475 грн. 93 коп.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
Від позивача: Нєгін Р.А. (директор)
Від відповідача: Ткач Т.М., довіреність № 14/016-юр від 30.12.2008 року
СУТЬ СПОРУ:
Приватне науково-виробниче підприємство „Інвест-ГАРАНТ” звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства „ДніпроАЗОТ” про стягнення 399 994 грн. 80 коп. –основного боргу по договору № 663/8 від 09.07.2008 року, 38 543 грн. 50 коп. –пені, 39 006 грн. 19 коп. –інфляційних втрат, 4 931 грн. 44 коп. –3% річних та витрати по справі.
В судове засідання 07.07.2009 року з’явилися представники сторін.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні та у своєму відзиві просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що позивачем відповідно до умов договору не було надано відповідачу рахунку з доданою податковою накладною.
У судовому засіданні 07.07.2009 року за згодою представників позивача та відповідача оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення згідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників позивача та відповідача, оцінивши докази в сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ :
09.07.2008 року між позивачем (підрядник) та відповідачем (замовник) був укладений договір № 663/8 (далі –Договір).
Відповідно до пункту 2.1. Договору підрядник зобов’язується за завданням замовника на свій ризик, своїми силами та коштами виконати роботи з капітального ремонту технологічного обладнання на об’єкті замовника: цех Карбамід-2 (далі –роботи) та здати замовнику закінчені роботи, а замовник зобов’язується прийняти та оплатити закінчені роботи.
Відповідно до пункту 3.7. Договору датою закінчення всіх робіт по Договору вважається дата їх прийняття замовником шляхом підписання актів видачі обладнання в експлуатацію за формою 6 та підписаних сторонами "Актів приймання виконаних підрядних робіт" за формою КБ-2в та "Довідки про вартість виконаних підрядних робіт" за формою КБ-3 на весь обсяг робіт.
Відповідно до пункту 4.6. Договору оплата за виконані роботи проводиться по факту виконання робіт після перевірки достовірності і підписання замовником наданих підрядником "Актів приймання виконаних підрядних робіт" за формою № 2КБ-в та "Довідки про вартість виконаних підрядних робіт" за формою № КБ-3 протягом 20 календарних днів, за умови надання підрядником замовнику рахунку з доданою податковою накладною.
Відповідно до пункту 4.7. Договору оплата за виконані роботи здійснюється замовником в сумі, вказаній в "Актах приймання виконаних підрядних робіт" за формою № 2КБ-в та "Довідці про вартість виконаних підрядних робіт" за формою № КБ-3.
Позивач свої зобов’язання, передбачені Договором, виконав в повному обсязі, що підтверджується актами приймання виконаних підрядних робіт за формою № КБ-2в за 2008 р., підписаним уповноваженими представниками сторін та скріпленим печатками сторін (а.с.40-72, 74-94) та довідками про вартість виконаних підрядних робіт за формою № КБ-3 за жовтень 2008 року, підписаним уповноваженими представниками сторін та скріпленим печатками сторін (а.с. 73, 95).
24 жовтня 2008 року позивачем наданий відповідачу рахунок-фактуру № 65-08 на суму 399 994 грн. 80 коп. (а.с. 96).
Відповідач свої договірні зобов’язання в частині оплати за виконані позивачем підрядні роботи, не виконав.
Між позивачем та відповідачем проведено акт звірки взаємних розрахунків за період з 24.10.2008 року по 20.05.2009 року, відповідно до якого відповідачем фактично підтверджено існуючу заборгованість в розмірі 399 994 грн. 80 коп. (а.с. 128).
Основні засади господарювання в Україні визначає Господарський кодекс України (надалі по тексту ГК України), який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання (ст. 1 ГК України).
Стаття 193 ГК України встановлює, що суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Стаття 598 Цивільного кодексу України встановлює, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином, основна заборгованість відповідача перед позивачем в сумі 399 994 грн. 80 коп. повністю підтверджується матеріалами справи, підлягає задоволенню та стягненню з відповідача на користь позивача.
Водночас, порушення зобов’язання є підставою для застосування осподарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За вимогами статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, у вигляді сплати неустойки. Договірна неустойка встановлюється за згодою сторін, тобто її розмір та умови застосування визначаються виключно на їх власний розсуд.
Відповідно до статті 549 названого Кодексу неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до п.11.5. Договору, в разі прострочення сплати вартості виконаних та прийнятих робіт більш, ніж на 5 робочих дні, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки, за кожен день прострочення, пеня складає 38 543 грн. 50 коп. та підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник який прострочив виконання грошового зобов’язання, повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, інфляційні втрати в сумі – 39 006 грн. 19 коп. та 3 % річних - 4 931 грн. 44 коп., підлягають до стягнення з відповідача.
Доводи відповідача про те, що позивачем не доведено надання відповідачеві у встановленому порядку рахунку з доданою податковою накладною, суд не може прийняти до уваги в силу наступного.
Відповідно до пункту 4.8. Договору оплата за виконані роботи проводиться протягом 20 календарних днів після виконання робіт.
Згідно з пунктом 9.8. Договору право власності на результат закінчених робіт переходить до замовника з моменту підписання ним "Актів приймання виконаних підрядних робіт" за формою № КБ-2в та "Довідки про вартість виконаних підрядних робіт" за формою № КБ-3.
Згідно з пунктом 9.9. Договору наявність підписаних сторонами "Актів приймання виконаних підрядних робіт" за формою № КБ-2в та "Довідки про вартість виконаних підрядних робіт" за формою № КБ-3 на весь обсяг робіт є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами.
Всі акти приймання виконаних підрядних робіт підписані уповноваженими представниками сторін 24.10.2008 року та скріплені печатками сторін, тому граничний строк проведення розрахунку за виконані підрядні роботи у відповідача - до 15.11.2008 р. (п.4.8. Договору).
Крім того, позивачем 16.02.2009 року на адресу відповідача повторно було надіслано копію рахунку-фактури № 65-08 від 24.10.2008 року (а.с. 31-33), але відповідач оплату за виконані роботи не здійснив.
-Позивач просить стягнути також витрати на оплату послуг адвоката в розмірі 1 500 грн. 00 коп.
Статтею 44 ГПК України передбачено, що до складу судових витрат входить оплата послуг адвоката. В контексті цієї норми, судові витрати за участь адвоката при розгляді справи підлягають сплаті лише у тому випадку, якщо вони сплачені адвокату стороною, котрій такі послуги надавались та їх сплата підтверджується відповідними фінансовими документами.
Позивачем до справи додано Договір про надання юридичної допомоги № 2-ГП-Ю від 10.02.2009р., укладений з адвокатом Бразалуковм О.О. відповідно до п.п.1.1 клієнт доручає і зобов’язується оплачувати, а адвокат бере на себе зобов’язання надавати юридичну допомогу в порядку та на умовах, передбачених даним Договором. Крім того, позивачем надано копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 1836 та акт прийому виконаних робіт від 15.04.2009 року на суму 1 500 грн. 00 коп. (а.с. 97-100).
Оскільки позивачем не надано доказів сплати 1 500 грн. 00 коп. по договору про надання юридичної допомоги № 2-ГП-Ю від 10.02.2009р. (платіжного доручення, касового ордеру, тощо), то вказані витрати на оплату послуг адвоката не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, позовні вимоги підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню частково в сумі 399 994 грн. 80 коп. –основного боргу по договору № 663/8 від 09.07.2008 року, 38 543 грн. 50 коп. –пені, 39 006 грн. 19 коп. –інфляційних втрат, 4 931 грн. 44 коп. –3% річних та витрати по справі. В частині стягнення витрат на оплату адвокатських послуг необхідно відмовити.
Позивачем у судовому засіданні на підставі ст. 33 ГПК України документально було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як підставу своїх позовних вимог.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати по справі покласти на відповідача.
Керуючись, ст.ст. 47, 33, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково .
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „ДніпроАЗОТ” (51909, м. Дніпродзержинськ, вул. С.Х.Горобця, 1, код ЄДРПОУ 05761620) на користь Приватного науково-виробничого підприємства „Інвест-ГАРАНТ” (51920, м. Дніпродзержинськ, вул. Волочаєвська, 13-б код ЄДРПОУ 30498168) 399 994 (триста дев’яносто дев'ять тисяч дев’ятсот дев’яносто чотири) грн. 80 коп. –основного боргу, 38 543 (тридцять вісім тисяч п’ятсот сорок три) грн. 50 коп. –пені, 39 006 (тридцять дев'ять тисяч шість) грн. 19 коп. –інфляційних втрат, 4 931 (чотири тисячі дев’ятсот тридцять одна) грн. 44 коп. –3% річних, 4 824 (чотири тисячі вісімсот двадцять чотири) грн. 76 коп. –державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного терміну з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Суддя І.А.Рудовська
Рішення оформлене
відповідно до ст. 84 ГПК України -28.08.2009 р.