ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.09.09р.Справа № 17/109-09
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ в особі "Дніпропетровського району електричних мереж", м. Підгороднє, Дніпропетровської області
до Суб"єкта підприємницької діяльності - приватного підприємця ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ
про стягнення 3576 грн. 58 коп.
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
Від позивача - Плахтий О.С. - представник, довіреність № 129 від 25.06.09р.
Від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровського району електричних мереж (надалі –позивач) звернулося до господарського суду з позовом, у якому просить стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності –приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі –відповідач) суму 1 508 грн. 26 коп. заборгованості за перевищення договірних величин електроспоживання, 2 068 грн. 31 коп. основної заборгованості, 24 грн. 79 коп. пені за порушення виконання зобов’язань по договору № 569 від 10.11.02р.
Відповідач не забезпечив явку в судове засідання повноважного представника. Відзив на позов та витребувані документи ухвалами суду не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки останній повідомлений про час та місце судового засідання належним чином.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 ГПК України, за згодою представника позивача, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
встановив:
10.11.2002 року між позивачем (постачальник) та відповідачем (споживач) був укладений договір № 569 про постачання електричної енергії (далі - Договір), у відповідності з умовами якого позивач зобов’язався постачати відповідачу електричну енергію в обумовлений даним договором обсягах, вказаних у додатку №1 до цієї угоди, а відповідач зі своєї сторони зобов'язався сплачувати вартість наданих послуг на умовах Договору.
Відповідно до п. 11.4 цього договору він вважається автоматично продовженим, якщо за місяць до закінчення строку жодна зі сторін не заявить про відмову від договору або його перегляд. На виконання умов договору позивач здійснював постачання електроенергії відповідачу.
Договірна величина споживання електричної енергії відповідно до додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу" до договору про споживання електричної енергії на грудень погоджена в обсязі 550 кВтАгод. а спожита в грудні місяці склала 2700 кВтг.
Крім того, згідно постанови № 59 Кабінету Міністрів України "Про забезпечення дисципліни розрахунків за спожиті природний газ, теплову та електричну енергію" від 17.01.2000 року відповідно до п. 1 якої зазначено, що здійснення поставок природного газу, теплової та електричної провадити споживачам виключно у межах оплачених обсягів відповідно до укладених договорів.
Відповідно до умов п. 4.5 вказаного договору у разі споживання електроенергії понад обсяг, що обумовлений цим договором на розрахунковий період Споживач сплачує Енергопостачальнику повну вартість усієї спожитої електричної енергії на розподільчий рахунок за чинним роздрібним тарифом та також здійснює оплату через застосовану санкцію за таке порушення умов договору в сумі чотирикратної вартості різниці між фактично спожитою і договірною величинами електричної енергії на поточний рахунок позивача протягом 5 днів з моменту отримання рахунка від останнього.
Відповідно до додаткової угоди № 2 від 10.11.02р. були змінені умови договору № 569 від 10.11.02р. в частині визначення, доведення, коригування договірних величин електроспоживання та договірних (граничних) величин споживання електричної потужності, нарахування і стягнення оплати за їх перевищення.
Підпункт 4.2.2 розділу 4 додаткової угоди № 2 від 10.11.02р. викласти в наступній редакції: "Споживач у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності несе відповідальність згідно ст. 26 Закону України "Про електроенергетику".
У вказаній статі слово п'ятикратна змінено на двократна згідно Закону України про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" від 23.06.05р. за № 2706-1У.
Таким чином заявлена договірна величина в грудні склала 550 кВт/ч., фактично спожита 2700 кВт/ч., тому було нараховано перевищення договірної величини електроспоживання 2150 кВт/ч. на сумму 1508,27 грн.
Рахунок № 569/12ГМ виданий 24.12.08р., який отриманий і підписаний Споживачем до теперішнього часу не сплачений.
Розрахунок за перевищення договірної величини споживання електричної енергії і потужності споживач повинен здійснювати на підставі рахунку протягом 5-ті операційних днів з дня його отримання, якщо споживач оплачує електричну енергію самостійно на протязі 10-ти операційних днів з дня його отримання, якщо Споживач здійснює свої розрахунки через свою територіальне відокремлену головну організацію.
Санкції за здійснення перевищення договірної величини споживання електричної - енергії та доведеної договірної величини споживання електричної потужності сплачуються Споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Енергопостачальника.
Згідно п. 4.2 договору передбачено, що Споживач вносить передоплату за активну електричну енергію в такому порядку:
- до першої, другої та третьої щотижневої середи розрахункового місяця оплачує за кожний тиждень по 30% і з третьої до четвертої середи 10% вартості заявленого на розрахунковий місяць обсягу споживання електричної енергії.
- остаточний розрахунок здійснюється за фактично спожиту електроенергію у розрахунковому місяці у термін до 1-го числа місяця наступного за розрахунковим.
Додатковою угодою № 3 були внесені зміни до договору № 569 від 10.11.202р., а саме доповнено перший абзац пункту 2.9 реченням в наступній редакції: "Розрахунковим періодам для обліку і розрахунку спожитої електричної енергії на основі показань розрахункових приладів обліку встановлюється період з 20-го числа місяця, що передує розрахунковому, до 20 числа розрахункового місяця".
Пункт 4.2. викласти в наступній редакції: "Споживач здійснює повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії заявленого на розрахунковий період за наступною системою платежів.
Поточним платежем, що дорівнює 100% вартості обсягу електричної енергії, замовленого на розрахунковий період, яка здійснюється споживачем не пізніше 3-го числа календарного місяця, на підставі отриманого від Енергопостачальника рахунку у день надання Енергопостачальнику звіту про електроспоживання за минулий розрахунковий період.
Розрахунок вартості замовленого обсягу електроенергії розраховується за тарифами, що діють на початок розрахункового періоду;
Також, поточним корегуючим платежем, який здійснюється споживачем самостійно в останній банківський день розрахункового періоду. Його обсяг визначається як сума обсягу фактично спожитої електроенергії за ЗО (29) днів розрахункового періоду згідно показів обліку та обсягу очікуваного електроспоживання за останній день розрахункового періоду.
Вартість споживання у розрахунковому періоді електричної енергії для сплати корегуючого поточного платежу визначається як сума добутків діючих у розрахунковому періоді тарифів на обсяг споживання відповідно до тривалості дії кожного тарифу.
Остаточний розрахунок на підставі показів розрахункових приладів обліку за весь розрахунковий період на підставі рахунку, який Споживач повинен отримати у день надання Енергопостачальнику звіту про спожиту електроенергію. Остаточний розрахунок споживач повинен здійснювати на протязі 5-ти банківських днів з дати отримання рахунку.
Однак оплата Відповідачем за спожиту електричну енергію здійснювалася несвоєчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого утворилась заборгованість.
Заборгованість утворилася за спожиту в грудні 2008 року активну електричну енергію в сумі 1 508 грн. 26 коп.
Рахунок № 569М1 виданий 24.11.08р., який триманий Споживачем до теперішнього часу не сплачений.
Заборгованість утворилася за спожиту в січні 2009 року активну електричну енергію в сумі 535 грн. 26 грн.
Рахунок № 569\1 виданий 23.01.09р., який отриманий Споживачем до теперішнього часу не сплачений.
Також згідно п. 4.6 Договору № 569 від 10.11.02р. була нарахована пеня в сумі 24 грн. 79 коп.
Рахунок №569/1/1 виданий 23.01.09р., який отриманий Споживачем до теперішнього часу не сплачений.
Доказів добровільного погашення відповідачем спірної заборгованості на час розгляду справи суду не надано.
З урахуванням встановлених обставин позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов’язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно до приписів ст.ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, цивільні та господарські зобов’язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов’язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
У відповідності із ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
З огляду на положення ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Позивачем на підставі ст. 33 ГПК України документально було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.
В силу вимог ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов’язку в натурі та застосування штрафних санкцій.
Таким чином, відповідач не належним чином виконав свої, встановлені Договором, майново-господарські зобов’язання перед позивачем з оплати отриманої електричної енергії, внаслідок чого позовні вимоги про стягнення з споживача суми 1 508 грн. 26 коп. заборгованості за перевищення договірних величин електроспоживання, 2 068 грн. 31 коп. основної заборгованості і 24 грн. 79 коп. пені, –є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності –приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровського району електричних мереж (52001, м. Підгороднє Дніпропетровської області, вул. Піонер-Майдан, 46, ЄДРПОУ 34367325) суму 1 508 грн. 26 коп. (одна тисяча п’ятсот вісім грн. 26 коп.) заборгованості за перевищення договірних величин електроспоживання, 2 068 грн. 31 коп. (дві тисячі шістдесят вісім грн. 31 коп.) основної заборгованості, 24 грн. 79 коп. (двадцять чотири грн. 79 коп.) пені, 102 грн. 00 коп. (сто дві грн. 00 коп.) державного мита, 118 грн. 00 коп. (сто дві грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя А.В. Суховаров
Рішення підписано-23.09.09р.