ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2009 р. № 31/99пн
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіДобролюбової Т.В.,
суддівГоголь Т.Г,
Швеця В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуАртемівського спортивно-технічного клубу "Товариство сприяння обороні України"
на ухвалу
Донецького апеляційного господарського суду
від 07 квітня 2009 року
у справі№ 31/99 пн
господарського судуДонецької області
за позовомСуб’єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1
до Артемівської міської ради
провизнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно
за участю представників сторін від:
скаржника: Заскалько М.М. (директор), Заікін В.М. (дов. від 01.09.09),
позивача: не з'явилися, належно повідомлені про час та місце розгляду касаційної скарги,
відповідача: не з'явилися, належно повідомлені про час та місце розгляду касаційної скарги,
ВСТАНОВИВ:
Суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_1 у вересні 2008 року звернулася з позовом до Артемівської міської ради про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, а саме: напівпідвальне приміщення під літ."а", загальною площею 235 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Артемівськ, вул. Петровського 171.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 29 жовтня 2008 року, ухваленим суддею Ушенко Л.В., позовні вимоги задоволено. Рішення вмотивоване посиланнями на положення статей 328, 331, 376 Цивільного кодексу України.
Донецький апеляційний господарський суд, колегією суддів у складі: Москальової І.В. –головуючого, Алєєвої І.В., М'ясищева А.М., ухвалою від 07 квітня 2009 року відмовив Артемівському спортивно-технічному клубу "Товариство сприяння обороні України" у задоволенні клопотання про відновлення строку для подачі апеляційної скарги і повернув апеляційну скаргу без розгляду. Суд апеляційної інстанції вказав на сплив трьохмісячного строку для звернення з апеляційною скаргою та дійшов висновку про відсутність підстав для його відновлення.
Не погоджуючись з винесеною апеляційним господарським судом ухвалою, Артемівський спортивно-технічний клуб "Товариство сприяння обороні України" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 07.04.09 скасувати, як прийняту з порушенням норм процесуального права. Обґрунтовуючи свої вимоги скаржник посилається на невірне застосування апеляційним судом приписів статті 93 Господарського процесуального кодексу України, при цьому виходить з того, що суд апеляційної інстанції не врахував, що скаржник не був залучений стороною у даній справі, а відтак дізнався про існування оскаржуваного ним рішення суду першої інстанції лише 16 березня 2009 року, тобто зі спливом встановленого процесуального строку для його оскарження.
Вищий господарський суд України, заслухавши доповідь судді Швеця В.О., пояснення представника скаржника, переглянувши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом приписів процесуального законодавства, відзначає наступне.
Донецький апеляційний господарський суд, ухвалою від 07.04.09 відмовив Артемівському спортивно-технічному клубу "Товариство сприяння обороні України" у задоволенні клопотання про відновлення строку на звернення з апеляційною скаргою, посилаючись на те, що дану скаргу було подано після закінчення трьох місяців з дня прийняття оскаржуваного рішення, що відповідно до частини 2 статті 93 Господарського процесуального кодексу України виключає можливість перегляду вказаного судового акта в апеляційному порядку. Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Пункт 8 частини третьої статті 129 Конституції України визначає, що однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Зазначена норма кореспондується зі статтею 12 Закону України "Про судоустрій України", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Частина 1 статті 91 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що сторони у справі мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор –апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Тобто норма частини першої статті 91 вказаного Кодексу не надає право особам, яких не було залучено до участі у справі, подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду. Як вбачається з матеріалів справи, заявник за апеляційною скаргою взагалі не був учасником судового процесу у даній справі. Колегія суддів визначає, що особи, які не були залучені до участі у справі місцевим господарським судом, не мають права на подання апеляційної скарги навіть у випадках, якщо цей суд прийняв рішення про їх права та обов’язки. Виносячи оскаржувану ухвалу апеляційний суд не врахував вищезазначених положень, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про необхідність повернення поданої Артемівським спортивно-технічним клубом "Товариство сприяння обороні України" апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду на підставі частини 2 статті 92 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною 2 статті 11113 вказаного Кодексу встановлено, що розгляд касаційної скарги на ухвалу апеляційного господарського суду проводиться у порядку, передбаченому для розгляду касаційної скарги на постанову апеляційного господарського суду. Відповідно до приписів частини 1 статті 11110 Господарського процесуального кодексу України підставою для скасування постанови апеляційного господарського суду є як порушення так і неправильне застосування норм процесуального права. Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню з передачею справи разом з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду зі стадії прийняття апеляційної скарги Артемівського спортивно-технічного клубу "Товариство сприяння обороні України".
Враховуючи викладене та керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Артемівського спортивно-технічного клубу "Товариство сприяння обороні України" задовольнити.
Ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 07 квітня 2009 року у справі Господарського суду Донецької області № 31/99 пн скасувати. Матеріали справи скерувати для здійснення апеляційного провадження до Донецького апеляційного господарського суду.
Головуючий суддя Т. Добролюбова
Судді Т. Гоголь
В. Швець