ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________ |
П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"08" вересня 2009 р. | Справа № 6/82-09-3048 |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Жукової А.М.;
Суддів: Бойко Л.І.; Величко Т.А.;
при секретарі судового засідання:Арбієві А.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Цинєв А.О., Александровська І.М.
від відповідачів: Середа Г.М., Губачова Т.В.
від 3-ї особи: Шпитко І.В.
розглянувши апеляційну скаргу ТОВ "Тартус"
на рішення господарського суду Одеської області від "20" липня 2009 р.
зі справи №6/82-09-3048
за позовом ТОВ "Тартус"
до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області; Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області
3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства
про зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.09р., яке підписано 23.07.09р. (суддя Демешин О.А.) у позові відмовлено. Судове рішення вмотивоване матеріалами справи, нормами матеріального права та зазначено, що відмова Державного Управління охорони навколишнього середовища в Одеській області у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Крижанівської сільської ради на підставі Висновку №573/03-06-12 від 18.03.09р. є обґрунтованою, оскільки при узгодженні проекту землеустрою було допущено порушення ст. 51 ЗКУ, ст. 88, 90 Водного Кодексу України та ст. 57 Лісового Кодексу України. Крім того, цей висновок ґрунтувався на чинному Розпорядженні КМУ №610-р від 10.04.08р. "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" за яким було зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду зі зміною цільового призначення.
ТОВ "Тартус", не погодившись із висновками місцевого суду, звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду скасувати як таке, що прийнято при неповному з'ясуванню обставин, що мають значення для справи, недоведеністю обставин, які місцевий господарський суд визнав встановленими, порушенням норм матеріального права. Судом не надано правової оцінки тим обставинам, що цільове призначення земельної ділянки - розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, користування якими неможливе без влаштування відповідних автопарковок які є невід'ємним елементом об'єктів стаціонарної рекреації відповідно до ст. 51 ЗКУ. Хибними є висновки суду щодо порушення вимог ст.88, 90 Водного Кодексу України, оскільки ця норма має застосовуватися в сукупності зі ст. 60 ч.3 ЗКУ відповідно до якої прибережна захисна смуга морів визначається за проектами землеустрою. Згідно ДБН 360 -92 "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", та ЗУ "Про курорти" будівництво забороняється у 100 метровій охоронній зоні моря.
Судом не враховано, що спірна земельна ділянка знаходиться поза межами прибережної смуги Чорного моря, а реалізація запланованої діяльності не підпадає під жодну заборону, встановлену ст. 90 Водного Кодексу та ст. 63 ЗКУ. Твердження суду про відповідність Висновку Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Постанові КМУ №610-р від 10.04.08р. є необґрунтованим, оскільки ця Постанова прийнята після отримання усіх відповідних дозволів на розроблення проекту землевідведення та його виготовлення. Крім того, судом безпідставно застосовано до спірних правовідносин ст. 27 Лісового Кодексу України.
Представник Комінтернівської РДА підтримує апеляційну скаргу та просить рішення місцевого суду скасувати, оскільки у процесі розгляду справи у суді першої інстанції Комінтернівська РДА позов визнавала.
Представник Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, заперечуючи доводи апеляційної скарги, просить рішення місцевого суду залишити без змін, як таке, що прийняте у відповідності до чинного законодавства.
Представник ІІІ особи без самостійних вимог на стороні відповідача Одеського облуправління лісового та мисливського господарства підтримує доводи апеляційної скарги.
Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи, надавши юридичної оцінки обставинам справи судова колегія дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, виходячи із наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, Комінтернівською РДА, на підставі заявки ТОВ "Тартус" про відведення земельної ділянки на території Крижанівської сільської ради для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, Розпорядженням №922/А-2007 від 17.07.07р. створено комісію, якою проведено обстеження земельної ділянки площею 8,5 га, в т.ч. 8,2 га вкритих лісовою рослинністю із земель лісового фонду, в результаті якого комісія дійшла висновку, що вибрана земельна ділянка придатна під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та об'єктів малих архітектурних форм про що складено акт вибору земельної ділянки від 17.07.07р. (а.с.21-22) ТОВ "Тартус" здійснено заходи щодо узгодження вибору земельної ділянки, що підтверджується попередніми погодженнями: Крижанівської сільської ради №СР-14-526 від 18.07.07р.; Комінтернівського райвідділу земельних ресурсів №13-04-4937 від 20.07.07р.; Відділу містобудування та архітектури Комінтернівської РДА №1745 від 19.07.07р.; Комінтернівської СЕС №45 від 1.08.07р.; Державної екологічної інспекції з довкілля північно - західного регіону Чорного моря від 23.07.07р.; Управління охорони об'єктів культурної спадщини №01-17/4341 від 1.08.07р.; Комінтернівського РВ ГУМНС в Одеській області №440 від 19.07.07р.; Одеського обласного Управління лісового та мисливського господарства №01-04/69 від 6.08.07р.; ДП "Одеське лісове господарство" №407 від 10.10.07р. (а.с.24-32). Розпорядженням Комінтернівської РДА № 1326/4-2008 від 24.07.08р. затверджено матеріали попереднього погодження щодо вибору земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки в довгострокову оренду на території Крижанівської сільської Ради (а.с.33) та доручено Державній та недержавній землевпорядній організації , що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, виконати роботи з виготовлення проекту землеустрою (а.с.36).
Розпорядженням Комінтернівської РДА №1324/А-2008 від 24.07.08р. (а.с.34) затверджено містобудівне обґрунтування по створенню паркової зони, розміщення об'єктів стаціонарної рекреації на території Крижанівської сільської Ради. 24.10.2008р. Управління Держкомзему у Комінтернівському районі (реєстраційний №1729-4) (а.с.37) погодило ТОВ "Тартус" умови відведення земельної ділянки, які позивачем було дотримано. Проте, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало ТОВ "Тартус" Висновок №573/03-06-12 від 18.03.09р., яким проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Тартус" загальною площею 8,5 га під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської Ради (за межами населеного пункту) - відхилено від узгодження у зв'язку з тим, що реалізація запланованої діяльності не відповідає: ст. 51 ЗКУ ( землі під автомобільними парковками не належить до земель рекреаційного призначення); ст.88, 90 Водного Кодексу України (земельна ділянка відноситься до прибережної захисної смуги Чорного моря, яка виділяється шириною не менше 2х км. від урізу води, в межах даної території заборонено будівництво, окрім санаторіїв та інших лікувально - оздоровчих закладів з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією); ст. 48 ЗУ "Про охорону земель" (щодо максимального збереження лісових угідь під час вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівничих потреб); ст. 57 Лісового Кодексу України (щодо проведення зміни цільового призначення земельних лісових ділянок з метою використання для житлової, громадської і промислової забудови переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями); п.2.6 "Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок затв. Наказом МОНПСУ від 5.11.04р. №434 зареєстр. МЮУ від 22.11.04р. №1470/10069, згідно якого вилучення (викуп), надання земельних ділянок, якщо це пов'язано із знищенням рослинності, допускається лише за умови відсутності інших шляхів вирішення питання, а згідно з розпорядженням КМУ №610-р від 10.04.08р. "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" тимчасово припинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення земельних лісових ділянок їх передачу в оренду із зміною цільового призначення. (а.с.53-54).
Слід зазначити, що відповідно до ст.13 Конституції України земля є об'єктом власності Українського народу, права власності яким здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених конституцією.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до ст. 13, 21 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації до відання місцевої державної адміністрації відноситься питання використання землі. Так, відповідно до ст.17, 122 п.3 ЗКУ районні державні адміністрації на її території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб, та поза межами населених пунктів, зокрема, для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.
Відповідно до ст. 159 ЗКУ та Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів затв. Постановою КМУ від 31.03.04р. №427 ТОВ "Тартус" одержало попередні погодження по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської Ради Комінтернівського району Одеської області.
Відповідно до ст. 63 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" - рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення і туризму. До земель рекреаційного призначення, відповідно до ст. 51 ЗКУ зокрема, належать земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Цільове призначення спірної земельної ділянки - це розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу із сукупними об'єктами, необхідними для здійснення підприємницької діяльності.
Згідно акту обстеження земельної ділянки від 23.07.07р. здійсненого Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно - західного регіону Чорного моря - земельна ділянка під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, актопарковок, малих архітектурних форм розташовується в водоохоронній зоні Чорного моря. Згідно ст.87 Водного Кодексу України - водоохоронна зона є природоохоронною територією господарської діяльності, що регулюється. На водоохоронних зонах забороняється:
- використання стійких сильнодіючих пестицидів;
- влаштування кладовища, скотомогильників, звалищ, полів фільтрації;
- скидання необчищених стягних вод. Зовнішні межі водоохоронних зон визначаються спеціально розробленими проектами. В межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Відповідно до ст. 60 п.3 Земельного Кодексу України розмір та межі прибережної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів, встановлюються за проектами землеустрою.
Відповідно до ст.90 Водного Кодексу України прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів може використовуватися для рекреаційних цілей; будівництва санаторіїв та інших лікувально - оздоровчих закладів з обов'язковим централізованим водопостачанням та каналізацією. За висновком Комінтернівської ДСЕС №45 від 1.08.07р. щодо вибору земельної ділянки під забудову об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та архітектурних форм ТОВ "Тартус" джерелом водопостачання для стаціонарної рекреації дачного типу є мережа Одеського міськводопроводу, а каналізування об'єкта - підключення до міського каналізаційного колектора в районі вул. Дніпропетровська у м. Одесі. Місцем випуску каналізаційних вод є басейн каналізування СБО "Північний". З урахуванням цього, спірна земельна ділянка за висновком СЕС є придатною для розташування об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу із супутніми об'єктами.
Довідкою Державного підприємства "Одеське лісове господарство" підтверджено, що площа 8,2 га складається із:
- 0,5 га (горіх загинув) ділянка зайнята огородами жителів с. Ліски;
- 0,9 га - головна порода відсутня, (малоцінне насадження клена Татарського);
-1,1 га - горіх загинув, ріднина з одинокими деревами яблуні;
- 5,7 га - низькоповнотне насадження 0, 40 см, лісовпорядженням намічене в реконструктивну суцільну рубку (а.с.43).
Згідно акту технічного обстеження лісових площ, що виключається зі складу державного лісового фонду України (а.с.39) здійсненого відповідно до вимог Земельного та Лісового Кодексів України, встановлено, що ділянка 8,5 га: не знаходиться в межах забороненої експлуатаційної смуги та не має особливого захисного значення. Згідно ст. 20 ЗКУ, ст. 57 Лісового Кодексу зміна цільового призначення земель зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища.
Відмова ДУ охорони навколишнього природного середовища у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської Ради з підстав порушення ст.51 ЗКУ, 88, 90 ВКУ, ст. 48 ЗУ "Про охорону земель" суперечить встановленим судом обставинам справи. Посилання на ст. 48 ЗУ "Про охорону земель" є безпідставним, оскільки цією нормою передбачаються заходи охорони земель при здійснені містобудівної діяльності в межах населених пунктів, тоді як вибір земельної ділянки для рекреаційних цілей здійснено поза межами населеного пункту.
Щодо доводів Управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області про виключне повноваження Кабінету Міністрів України у питаннях передачі у постійне користування земельних лісових ділянок площею більше ніж 1 га для несільськогосподарських потреб, то слід зазначити, що метою відведення спірної земельної ділянки є передача її у дострокову оренду на підставі ст.124 ЗКУ, а не у постійне користування.
Не приймається до уваги така підстава для відмови Управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від узгодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Тартус" під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу за межами населеного пункту, автомобільних парковок та малих архітектурних форм як Розпорядження КМУ №610-р від 10.04.08р. "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" з таких підстав.
По-перше, відповідно до п.1, 2 ст.5 ЦКУ акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Правовідносини між ТОВ "Тартус" та Комінтернівською РДА виникли у 2007 році, а Розпорядження КМУ №610-р від 10.04.08р. набуло чинності 5.05.08р. і не може бути застосовано до правовідносин, що виникли до набуття ним чинності.
По-друге, відповідно до чинного законодавства питання, пов'язані з орендою землі, що знаходиться в державній або комунальній власності вирішуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування в межах повноважень, зокрема, встановлених ст.17; 124 ЗКУ. Ні Земельним Кодексом, ні Лісовим Кодексом, ні ЗУ "Про оренду землі" не передбачено повноваження КМУ щодо питань , пов'язаних з орендою землі на території райдержадміністрації.
Відтак, відповідно до ст.4 ГПК України - господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
З урахуванням вище наведеного, відмова Державного Управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу поза межами населеного пункту на території Крижанівської сільської ради, автопарковок та малих архітектурних форм є безпідставною, і як наслідок порушує права та охоронювані інтереси підприємства, яке відповідно до ст.15 ч.2 ЦКУ має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Приймаючи до уваги, що передача в оренду земельних ділянок юридичним особа із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку встановленому ст.123, 151 ЗКУ, позивач правомірно просить погодити проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.
На підставі викладеного,
керуючись ст.ст.99, 101-105 ГПК України,
суд постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 20.07.09р. у справі №6/82-09-3048 - скасувати, позов задоволити.
Зобов'язати Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області (смт. Комінтернівське, пр. 40-річчя Визволення 1) та Державне Управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна,83 оф.1301)
- погодити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 (сорок дев'ять) років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га в т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради за межами населеного пункту.
Стягнути з Комінтернівської райдержадміністрації та Державного Управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області на користь ТОВ "Тартус" держмито по 63,75 грн. в т.ч. за апеляційне провадження та по 59 грн. витрат на ІТЗ судового процесу.
Доручити господарському суду Одеської області видати накази відповідно до ст.117 ГПК України.
Постанова апеляційної інстанції набирає чинності з дня прийняття та може бути оскаржена протягом місяця до ВГСУ.
Головуючий суддя А.М. Жукова
судді Т.А. Величко
Л.І. Бойко